Jak stworzyć własną stronę internetową KROK PO KROKU? Poradnik 2024 na 3 sposoby: własna strona na WordPressie, strona zbudowana w kreatorze i budowa strony w HTML.

Niekiedy posiadanie strony internetowej to konieczność, a kiedy indziej to środek do dzielenia się swoimi zainteresowaniami lub historiami. Niezależnie w jakim celu chcesz dowiedzieć się jak stworzyć stronę internetową, chcemy pomóc Ci w jej stworzeniu. W niniejszym tekście skupimy się na tym czym jest strona internetowa i do czego służy oraz przedstawimy metody działania, które doprowadzą Cię do stworzenia wymarzonej strony.

Nie masz czasu czytać i szukasz konkretnych rozwiązań? 3 opcje dla Ciebie:

 1. Stwórz stronę samodzielnie przy pomocy kreatora stron internetowych (polecamy: WIX.com) – za darmo lub od ~20 zł / miesiąc,
 2. Zleć stworzenie strony wg swoich wymagań firmie, która zadba o całość: od stworzenia strony, przez hosting i domenę, po późniejszą pomoc w utrzymaniu (polecamy: HashMagnet) – od 449 zł netto na start,
 3. Wybierz najlepszy hosting, zarejestruj tanio domenę, zainstaluj WordPressa (lub inny CMS) i uruchom stronę samodzielnie – od ~100 zł na start

Zobacz też: Najlepsze kursy online tworzenia stron internetowych na Edukier.pl.

Czym jest strona internetowa?

Codziennie korzystamy z Internetu i przeglądamy różne treści. Jednak czym jest strona internetowa? Strona internetowa to dokument udostępniony w sieci poprzez serwer. Strona WWW składa się zazwyczaj z treści i obrazów. To na co teraz patrzysz, czyli ten wpis, to właśnie pojedyncza strona internetowa. Natomiast cały ten blog, składający się z wielu stron, to witryna internetowa. Niemniej nazwy takie jak strona, witryna, serwis czy portal internetowy stosuje się wymiennie, niezależnie od tego czy strona składa się z jednej, czy więcej podstron.

Każda strona WWW musi mieć hosting (miejsce, gdzie są przechowywane jej pliki) oraz domenę, czyli adres strony WWW. Strony internetowe tworzone są w języku html, który pozwala na wyświetlanie ich w przeglądarkach internetowych. 

Do czego służy strona internetowa?

Strona WWW może służyć różnym celom. Głównym zadaniem stron jest przekazywanie informacji. Także w rzeczywistości to, do czego służy strona internetowa, zależy od tego, do czego jej właściciel chce, żeby służyła. 

Witryny internetowe mogą służyć m.in. jako:

 • portale informacyjne,
 • hobbystyczne blogi, 
 • wizytówki freelancerów, 
 • strony biznesowe lub sprzedażowe,
 • portale społecznościowe. 

Zanim zaczniesz się zastanawiać jak zrobić stronę internetową, pomyśl, jakie będzie jej przeznaczenie — wtedy jej stworzenie będzie dużo prostsze.

Jak zrobić stronę internetową?

Jak stworzyć stronę internetową to bardzo częste pytanie zadawane w sieci. Niestety poprzez liczne i niekiedy nachalne treści marketingowe użytkownikom trudno zrozumieć, co rzeczywiście muszą zrobić, aby mieć własną stronę WWW. Zależy nam na tym, aby opisać wam proces tworzenia strony w najprostszy możliwy sposób, dlatego podzieliliśmy metody tworzenia stron na kilka przestępnych sposobów.

Zanim jednak zaczniemy, chcemy wspomnieć, że każdy z wymienionych sposobów na założenie strony internetowej wymaga dwóch rzeczy. Są nimi hosting i domena. Wcześniej w tekście wspomnieliśmy już te dwie nazwy, a teraz wyjaśnimy je i odpowiemy na pytanie, dlaczego są niezbędne do stworzenia strony WWW.

Dlaczego potrzebujesz hostingu, aby założyć stronę WWW?

Hosting to miejsce na serwerze, gdzie mieszczą się wszystkie pliki strony internetowej. Każdy tekst czy grafika zapisywane są w formie plików na hostingu. Stamtąd są one również udostępniane innym użytkownikom sieci. Gdy ktoś chce odwiedzić stronę internetową, wpisuje jej nazwę np. w pasku przeglądarki. Wtedy przeglądarka tego użytkownika wysyła zapytanie, które finalnie trafia do serwera przechowującego pliki poszukiwanej strony. Serwer odpowiada na to zapytanie, pokazując użytkownikowi stronę, którą chciał zobaczyć.

Bez hostingu nie można stworzyć strony internetowej, dlatego hosting jest niezbędną usługą, którą musisz zakupić. Usługi hostingowe świadczą firmy hostingowe, które oferują różne rodzaje hostingów o różnorodnych parametrach. Więcej na temat tego, jak wybrać hosting odpowiedni do Twoich potrzeb znajdziesz w artykule — Co to jest hosting? Rodzaje hostingów który opisuje istniejące na rynku rozwiązania oraz przedstawia zalety i wady różnych usług hostingowych.

Dlaczego potrzebujesz również domeny?

Domena to drugi niezbędny element do stworzenia strony WWW. Jest to po prostu jej nazwa, która zakończona jest końcówką domenową np. .pl, .com itp. Domeną tej strony jest oczywiście HostingOnline.pl. 

Korzystanie z domeny również jest usługą płatną. Możliwość korzystania z nazwy należy opłacać cyklicznie raz do roku. Taką usługę oferują rejestratorzy domen i często są to te same firmy, które oferują usługi hostingowe. Jeżeli chcesz stworzyć swoją pierwszą stronę, zalecamy, żeby hosting i domena były wykupione u jednego dostawcy, co pomoże Ci w ich obsłudze.

Aby móc korzystać z jakiejś nazwy należy wcześniej sprawdzić, czy nie jest ona zajęta. To również możesz zrobić poprzez stronę rejestratora domen — większość rejestratorów posiada specjalne wyszukiwarki, które szybko informują o dostępności danej nazwy. Przydatną funkcją wyszukiwarek domen jest podpowiadanie innych, alternatywnych nazw, szczególnie gdy podana nazwa okazała się zajęta.

W artykule 13 porad jak wybrać adres strony internetowej zawarliśmy informacje, które mogą pomóc Ci w wybraniu odpowiedniej końcówki domenowej i stworzeniu idealnej nazwy dla Twojej strony WWW.

1. Strona na WordPressie — sposób na samodzielne stworzenie strony bez znajomości programowania

Jednym z najprostszych sposobów na założenie strony internetowej z prawdziwego zdarzenia, jest zbudowanie jej na WodPressie. WordPress to najpopularniejszy na świecie system do zarządzania treścią i my również go polecamy. Ponad ⅓ wszystkich stron w Internecie została zbudowana właśnie przy użyciu tego systemu, a co najlepsze, jest on całkowicie bezpłatny. 

Niegdyś witryny były przygotowywane tylko w kodzie, natomiast systemy do zarządzania treścią (z angielskiego Content Management System, CMS) zrewolucjonizowały podejście do tworzenia stron. Dzięki CMS-om budowanie stron internetowych stało się dużo prostsze i dostępne dla osób nieznających się na programowaniu. 

W WordPressie użytkownik pracuje w wygodnym i przejrzystym panelu administratora, gdzie z łatwością może zmieniać wygląd strony, dodawać wpisy, nowe podstrony oraz inne elementy witryny. Zanim przejdziesz do prac w WordPressie, zachęcamy do przejrzenia jego całego panelu administracyjnego. Jest to bardzo intuicyjne narzędzie, które jest dobrze opisane i wiele rzeczy można w nim szybko ustawić, bez konieczności szukania odpowiedzi w Internecie.

Strona na WordPressie — jak zacząć? 

 1. Zakup domenę (zobacz ranking najtańszych rejestartorów domen)
 2. Zakup hosting z funkcją autoinstalacji WordPressa (zobacz najlepsze polecane hostingi)
 3. Zaloguj się do panelu administracyjnego 
 4. Odszukaj kupiony hosting spośród kupionych usług. Znajdziesz go w jednej z zakładek w panelu.
 5. Po wejściu w ustawienia usługi hostingowej znajdź autoinstalator WordPressa.
 6. Zacznij instalację. Twój WordPress po chwili będzie gotowy do działania.
 7. Następnym krokiem jest przypisanie domeny do hostingu.
 8. W panelu administracyjnym ponownie wejdź w usługę hostingową.
 9. Z pewnością znajdziesz tam opcję umożliwiającą przypisanie domeny do hostingu. Postępuj zgodnie z następnymi krokami, jakie będą pojawiać się w panelu administracyjnym.
 10. Gdy przypiszesz domenę do hostingu i prawidłowo zainstalujesz WordPressa, możesz zalogować się do panelu WordPress i zacząć budować stronę!

Jak zrobić stronę internetową w WordPressie?

Chcąc stworzyć stronę na WordPressie, najprościej jest skorzystać z tzw. motywów. Motywy są to gotowe szablony graficzne, dzięki którym strona od razu przybiera określony wygląd, kolorystykę i układ i można zacząć ją uzupełniać o treści. WordPress dysponuje szeroką gamą darmowych motywów graficznych, ale istnieją również biblioteki płatnych motywów. Płatne motywy zazwyczaj są bardziej atrakcyjne wizualnie. Płatne motywy można przeglądać na takich stronach jak np. Template Monster lub Theme Forest. Po wybraniu szablonu należy go już tylko uzupełnić o treści oraz dostosować kolory i dodać grafiki lub zdjęcia. Gotowe motywy pozwalają na stworzenie schludnej strony internetowej w stosunkowo krótkim czasie. 

Jak wybrać motyw (szablon) w panelu WordPress?

 1. Zaloguj się do panelu administracyjnego WordPress.
 2. Na pasku nawigacyjnym z lewej strony odszukaj zakładkę „Wygląd” → „Motywy”.
 3. Motywy możesz wyszukiwać na podstawie proponowanych kategorii, jak np. “Najpopularniejsze” lub „Ostatnio dodane”.
 4. Jeżeli chcesz znaleźć motyw graficzny dla konkretnej branży, wpisz jej nazwę lub inne charakterystyczne słowo np. „prawo” lub „kancelaria” w wyszukiwarce motywów.
 5. Przeglądaj motywy w bibliotece. Za pomocą przycisku „Zobacz” po najechaniu na każdy motyw możesz sprawdzić, jak dany motyw pasuje do Twojej strony.
 6. Gdy spodoba Ci się jakiś motyw, kliknij „Zastosuj”.
 7. Każdy włączony motyw możesz w pewnym stopniu dostosować do swoich potrzeb poprzez zakładki „Wygląd” → „Dostosuj”.
 8. Jeśli żaden z motywów Ci się nie spodoba, poszukaj motywu w płatnych bibliotekach. Następnie wystarczy go kupić i dodać do swojego WordPressa poprzez zakładki „Wygląd” → „Motywy” → „Dodaj motyw”

Jak dodać pierwsze treści w WordPressie?

 1. Zaloguj się do panelu WordPress i upewnij się, że masz włączony wybrany przez siebie motyw.
 2. Przejdź do zakładki „Wygląd” → „Menu”
 3. Następnie ustaw, jakie kategorie menu mają znaleźć się na Twojej stronie. Menu jest to górny lub boczny pasek nawigacyjny, który znajdzie się na stronie. Elementy menu to np. Strona główna, Blog, Kontakt.
 4. Następnie przejdź do zakładki „Strony” → „Dodaj nową”, gdzie możesz tworzyć nowe podstrony i tym samym uzupełnić treści, które zostały wybrane w menu. Przy pisaniu treści wykorzystuj dostępny tam edytor tekstu, dzięki któremu łatwo wyznaczysz nagłówki, ustawisz wielkość i rodzaj fontu, zrobisz pogrubienia lub listy wypunktowane.
 5. Jeżeli chcesz prowadzić bloga, możesz to zrobić w zakładce „Wpisy” → „Dodaj nowy”. Postępuj podobnie, jak przy uzupełnianiu tekstu do podstron. 

Dodatek do WordPressa — Elementor 

Strona na WordPressie może być zbudowana nie tylko na darmowych lub płatnych motywach, ale również poprzez dedykowane narzędzia. Takim dedykowanym narzędziem jest np. Elementor, który jest płatnym dodatkiem do WordPressa. Korzystanie z Elementora wymaga nieco wprawy, jednak jego funkcje są dobrze opisane w trakcie użytkowania, a w Internecie można znaleźć wiele samouczków i tutoriali, które pomogą w maksymalnym wykorzystaniu jego możliwości. 

Elementor różni się od pracy na motywach tym, że wykorzystuje się w nim przygotowane elementy graficzne w formie bloków, które działają na zasadzie „przeciągnij i upuść”. Praca w Elementorze lub innych podobnych narzędziach jest o tyle przyjemna, że umożliwia dostosowanie strony bardzo dokładnie do swoich potrzeb. Jednocześnie pozwala na stworzenie strony od A do Z, mając pełną kontrolę nad jej wyglądem bez z góry narzucanych motywów graficznych. 

Jeżeli jednak wydaje Ci się, że samodzielne stworzenie strony internetowej może nie być dla Ciebie, pozostają Ci dwa wyjścia. Możesz skorzystać z usług freelancera lub agencji kreatywnej, która wykona za Ciebie projekt strony i wdroży go w życie lub zbudować stronę przy pomocy dedykowanego narzędzia. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, ile kosztuje zlecenie wykonania strony WWW lub ile kosztuje samodzielne stworzenie strony w Elementorze, zajrzyj do naszego tekstu: Ile kosztuje strona internetowa.

2. Strona zbudowana w kreatorze — jeszcze prostszy sposób na samodzielne stworzenie strony bez znajomości programowania

Inną metodą tworzenia witryn internetowych jest skorzystanie z kreatora stron. Kreator stron, np. WIX, który jest najpopularniejszym tego typu systemem, to rozwiązanie SaaS. Skrót SaaS (Software as a Service) oznacza usługę udostępnianą w chmurze. Dzięki temu dostęp do edycji swojej strony możesz mieć z każdego miejsca na Ziemi — wystarczy, że masz dostęp do urządzenia podłączonego do Internetu. 

Kreator stron jest gotowym i skonfigurowanym oprogramowaniem, które umożliwia szybkie rozpoczęcie prac nad projektem własnej strony WWW. Podobnie jak Elementor działa na zasadzie „przeciągnij i upuść” dlatego jest równie prosty w obsłudze. Możliwości kreatora stron są uzależnione od subskrypcji, która została wykupiona: im pakiet jest droższy, tym umożliwia korzystanie z większej liczby opcji, motywów graficznych i wyższych parametrów dla Twojej strony. Dostęp do kreatorów najczęściej można wykupić w postaci pakietów opłacanych miesięcznie lub rocznie.

W przypadku tworzenia strony poprzez kreator również potrzebujesz domeny. O tym czym jest domena i jak ją kupić napisaliśmy w akapicie na początku strony, tj. Dlaczego potrzebujesz również domeny?

Do stworzenia strony przez kreator musisz wykonać jedynie dwie rzeczy:

 1. Wykupić dostęp do kreatora stron, np. WIX.
 2. Zakupić własną domenę u rejestratora domen i podłączyć ją do wykupionej usługi kreatora stron lub wybrać nazwę w jednej z oferowanych końcówek domenowych, zaproponowanych w usłudze kreatora stron.

Tworząc stronę w kreatorze stron, nie możesz kupić własnego hostingu, ponieważ zapewnia go firma świadcząca usługę kreatora. Ma to swoje wady i zalety. Z jednej strony jest to nieco prostsze rozwiązanie, które oszczędza czas konieczny na znalezienie hostingu, z drugiej nie daje Ci możliwości wyboru usługi o konkretnych parametrach. Natomiast hosting jest bardzo ważną usługą bezpośrednio wpływającą na wydajność i szybkość ładowania strony internetowej.

3. Budowa strony w HTML wymaga znajomości programowania

Zanim powstały systemy do zarządzania treścią lub kreatory stron, witryny budowano poprzez pisanie kodu. W rzeczywistości każda istniejąca strona jest zapisana w kodzie, jednak można dużo łatwiej nimi zarządzać dzięki przedstawionym chwilę wcześniej narzędziom. Obecnie coraz mniej stron tworzy się w taki sposób, jednak takie witryny wciąż powstają. Są to tzw. strony statyczne, ponieważ każda zmiana wymaga ingerencji w kod. Przeciwieństwem stron statycznych są strony dynamiczne, czyli takie jak np. strony budowane w WordPressie lub kreatorach stron, które można w prosty sposób aktualizować.

Strony statyczne bardzo dobrze sprawdzają się do budowania prostych witryn, które nie będą często uaktualniane. Takimi stronami mogą być strony wizytówkowe lub strony składające się tylko z kilku podstron. Zbudowanie strony w kodzie HTML wymaga znajomości programowania, dlatego możesz ją stworzyć jedynie w przypadku, gdy posiadasz taką umiejętność. W innej sytuacji należy zlecić wykonanie takiej strony freelancerowi lub agencji tworzącej strony WWW. Należy jednak pamiętać, że każda, nawet najmniejsza zmiana w stronie statycznej, musi być wprowadzona przez programistę, co zdecydowanie utrudnia i wydłuża proces aktualizacji treści na stronie.

Stronę statyczną można stworzyć w kodzie HTML nawet w notatniku na własnym komputerze, ale jeśli chcesz zbudować stronę z prawdziwego zdarzenia, należy udostępnić jej pliki na hostingu. Strona to nie tylko kod, ale również dodatkowe elementy takie jak chociażby zdjęcia i grafiki, które muszą być gdzieś osadzone.

Strony statyczne mają swoje zalety, które opisujemy w tabeli poniżej. Ponadto budowanie strony w kodzie może być świetną zabawą i wstępem do nauki programowania. Także jeśli nie zależy Ci na szybkim postawieniu strony i rozbudowanej witrynie internetowej, samodzielne budowanie statycznej strony może przynieść wiele frajdy.

PORÓWNANIE STRONY STATYCZNEJ I DYNAMICZNEJ:

STRONA STATYCZNASTRONA DYNAMICZNA
Do opublikowania w sieci wymaga domeny i hostingu.Do opublikowania w sieci wymaga domeny i hostingu.
Nie jest zależna od zewnętrznych systemów.Jest zależna od zewnętrznych systemów np. CMS.
Koszty wykonania są relatywnie niższe niż strony dynamicznej. Nawet podczas samodzielnego tworzenia strony, można spodziewać się dodatkowych kosztów.
Stworzenie strony wymaga umiejętności programowania.Stworzenie strony jest zdecydowanie prostsze i nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności programowania.
Aktualizacje treści zajmują dużo czasu.Aktualizacje treści są bardzo szybkie i proste.
Strona zazwyczaj jest prosta, a tym samym mało atrakcyjna i angażująca dla użytkowników.Potrafi być bardzo efektowna i przyciągająca uwagę Internautów.
Typ strony utrudnia wprowadzanie dynamicznych treści na stronę np. wyskakujących okienek.Treści dynamiczne może implementować w prosty sposób za pomocą wtyczek.
Nadaje się do tworzenia niewielkich witryn internetowych.Nadaje się do tworzenia skomplikowanych i bardzo złożonych serwisów internetowych oraz sklepów internetowych.
Interakcja z użytkownikami jest znikoma.Pozwala na większą interakcję z użytkownikami.

Wybierz jedną z przedstawionych metod

Przedstawiliśmy kilka sposobów, które umożliwiają stworzenie profesjonalnych stron internetowych. Każda z metod ma swoje zalety i za pomocą każdej z nich, możesz osiągnąć zadowalające efekty. Po zapoznaniu się z wadami i zaletami każdego ze sposobów jesteś w stanie samodzielnie określić, który sposób jest dla Ciebie bardziej odpowiedni: wolisz spróbować swoich sił i zbudować stronę w kodzie, systemie do zarządzania treścią lub poprzez kreator stron czy może wolisz pozostawić tworzenie stron profesjonalistom? Wybór należy tylko i wyłącznie do Ciebie.

Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej o budowaniu stron internetowych lub o tym jaki hosting, lub domenę wybrać zachęcamy do przejrzenia innych naszych wpisów. Z pewnością pomogą Ci w dokonaniu mądrych, przyszłych wyborów.