Jaki jest koszt stworzenia strony internetowej? Porównanie cen samodzielnego tworzenia strony WWW z kosztami freelancera, agencji. Cennik stron internetowych.

Obecnie stronę internetową może mieć dosłownie każdy. Za pomocą stron internetowych możemy zaistnieć w sieci z własnym contentem i zaprezentować się światu. Jednak ile kosztuje strona internetowa? Śpieszymy z odpowiedzią!

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?

Stworzenie strony wymaga minimum dwóch składników — hostingu i domeny. Ponadto warto zainwestować środki w kilka dodatkowych rzeczy, aby witryna była dobrze się prezentowała i była funkcjonalna. Przeczytaj, ile mogą kosztować poszczególne elementy konieczne do zbudowania strony WWW.

Hosting

Hosting to usługa wynajęcia przestrzeni na serwerze. Na hostingu umieszczane są wszystkie pliki, które zostały wykorzystane do stworzenia strony WWW, dlatego bez hostingu nie ma mowy o stworzeniu witryny. Można przyrównać to do dysku twardego w komputerze: gdyby komputer nie miał dysku twardego, nie mógłby działać, ani zapisywać danych. Podobnie jest ze stronami internetowymi. Pliki strony muszą być gdzieś zapisane, aby można je było później wyświetlać przy pomocy przeglądarki internetowej.

Istnieją różne rodzaje hostingów, które oczywiście różnią się parametrami i ceną, jednak dla większości stron internetowych możemy polecić hosting na dysku SSD lub SSD NVMe. Wybór dysku jest jednym z najważniejszych aspektów przy zakupie hostingu. Dyski typu SSD są szybkie, dzięki czemu witryny wczytują się sprawnie i nie zacinają się. Następnie należy wziąć pod uwagę pojemność hostingu i jego parametry techniczne. Hosting o dobrych parametrach, wystarczający do obsługi średnio rozbudowanych witryn to koszt 200 – 600 zł rocznie z możliwością obniżenia tej kwoty w pierwszym roku użytkowania dzięki promocjom i kodom rabatowym. 

Więcej na temat wyboru hostingu pod względem parametrów opisaliśmy w artykule: Co to jest hosting? Rodzaje hostingów. Po jego lekturze z łatwością uda Ci się wybrać hosting odpowiedni do Twoich potrzeb. Niemniej, teraz zajmijmy się kolejnymi elementami wpływającymi na koszt strony internetowej.

Domena

Domena to drugi niezbędny składnik potrzebny do stworzenia strony internetowej. Domena to inaczej adres strony WWW, a jeszcze dokładniej nazwa, pod którą można wyszukać ją w sieci. Każdy adres strony internetowej musi być zakończony jakąś końcówką np. .pl lub .com. Są to końcówki domenowe, które są częścią nazwy strony, dlatego kupując domenę, wykupujesz prawo do posługiwania się daną nazwą w sieci pod konkretną końcówką. Istnieją tysiące końcówek domenowych, ale nie martw się, nie musisz wybierać z aż tak wielu: większość z nich dotyczy różnych krajów i branż. 

Wybierając końcówkę domenową, możesz wykorzystać jedną z klasycznych i dobrze znanych końcówek (.pl, .eu, .com, .net. itp.) lub końcówkę z kategorii nowych, które nawiązują do branż, funkcji lub produktu (np. .shop, . menu, . expert). Zależnie od wybranej końcówki cena domeny to około 5 – 250 zł za pierwszy rok i 30 – 350 zł w latach kolejnych.

Więcej o cenach domen i wyborze końcówki domenowej przeczytasz tutaj: Ile kosztuje domena internetowa? Cenniki i koszt domeny.

Certyfikat SSL

Certyfikat SSL jest kolejnym elementem po hostingu i domenie, który warto mieć na swojej stronie internetowej. Nie jest to element obligatoryjny, jednak bardzo pomocny w prowadzeniu witryny, szczególnie sklepów internetowych. 

Certyfikat SSL ma za zadanie ochronę danych przesyłanych pomiędzy przeglądarkami a serwerem. Brak certyfikatu SSL jest widoczny dla użytkowników — zanim wejdą na stronę, zostaną ostrzeżeni, że jest ona niebezpieczna, co może ich skutecznie odstraszyć. 

Ponadto brak certyfikatu może całkowicie zniweczyć późniejsze próby wypozycjonowania strony w Google (wyświetlania jej na wyższych, bardziej widocznych pozycjach w wyszukiwarce). Google nie chce promować stron, które są niezabezpieczone.

Mamy jednak dobrą wiadomość. Certyfikat SSL możesz mieć już… za całe 0 zł! Istnieją darmowe certyfikaty, które dostarczają ochronę na poziomie certyfikatów komercyjnych, dzięki czemu możesz zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie i zmniejszyć koszt strony internetowej.

Opłaty licencyjne

To, ile kosztuje stworzenie strony internetowej, może być uzależnione od dodatkowych opłat. Część osób planujących stworzenie strony WWW nie zdaje sobie sprawy z nadprogramowych kosztów, do których należą opłaty licencyjne. Opłatami licencyjnymi są objęte dobrej jakości zdjęcia, grafiki, stockowe wideo, a nawet motywy graficzne czy przydatne wtyczki (o tym za chwilę powiemy więcej).

Oczywiście, stworzenie strony z darmowych elementów jest możliwe, ale prawdopodobnie nie będzie ona przypominała wyglądem nowoczesnych witryn. Przykładowo darmowe grafiki mogą być niskiej jakości, nie przedstawiać tego, na czym Ci zależy, no i… może mieć je absolutnie każdy użytkownik sieci. Niekiedy warto zapłacić nieco więcej za dodatkowe elementy, które mogą upiększyć stronę i sprawić, że będzie bardziej funkcjonalna dla Ciebie i Twoich przyszłych użytkowników.

CMS

CMS to system do zarządzania treścią. W porównaniu do stron statycznych, czyli takich gdzie każdą zmianę na stronie wprowadza się w kodzie strony, strony oparte na CMS-ach są bardzo wygodne w prowadzeniu. Pozwalają one na korzystanie z przejrzystych paneli administracyjnych, przez które wprowadza się zmiany na stronie WWW. CMS-y są darmowe i można je szybko zainstalować na swoim hostingu. 

To, co może wpłynąć na koszt strony internetowej to płatne motywy i wtyczki, jakie można kupić w CMS-ie. Jak wspominaliśmy, można stworzyć witrynę z darmowych motywów graficznych, niemniej strona niekoniecznie będzie wyglądała dobrze i profesjonalnie. Dla najpopularniejszego na świecie CMS WordPress ceny płatnych motywów wahają się w granicach 100 – 300 zł. 

Wtyczki natomiast umożliwiają lepszą analizę danych ze strony, prowadzanie działań SEO czy dodawanie różnych elementów do strony np. ikonek social mediów. Ceny płatnych wtyczek oscylują zazwyczaj między kilkanaście a kilkadziesiąt złotych, jednak żadna z nich nie jest obowiązkowa — kupujesz je tylko wtedy, gdy rzeczywiście potrzebujesz określonych funkcji.

OBOWIĄZKOWE KOSZTY STWORZENIA STRONY INTERNETOWEJ:

USŁUGACENA ODCENA DO
Hosting200 zł600 zł
Domena30 zł350 zł
Certyfikat SSL0 zł
CMS0 zł
SUMA 230 zł950 zł

Podane ceny są kosztami rocznymi.

DODATKOWE KOSZTY STWORZENIA STRONY INTERNETOWEJ:

USŁUGACENA ODCENA DO
Pojedynczy, płatny motyw graficzny w CMS100 zł300 zł
Pojedyncza, płatna wtyczka w CMS15 zł100 zł

Podane ceny są kosztami jednorazowymi.

Podsumowując tę część artykułu koszt strony internetowej to minimum opłaty za domenę i hosting. Za nie należy zapłacić łącznie w granicach 35 – 350 zł za pierwszy rok, a w następnych latach 280 – 850 zł. Koszt ten może być jednak niewystarczający, jeżeli planujesz rozbudowaną i profesjonalną witrynę. W takim wypadku koszt strony internetowej może wynieść od 1000 do kilku tysięcy złotych. Aby jednak jeszcze lepiej pokazać, ile kosztuje stworzenie strony internetowej, przedstawimy koszty wykonania strony i podzielone na kategorie stron WWW oraz sposób ich realizacji.

Koszt zrobienia strony internetowej, czyli tworzyć samemu, czy zlecać?

Na cenę strony internetowej wpływa oczywiście sposób, w jaki zostanie ona stworzona. Poniżej przedstawiamy koszty związane z różnymi sposobami realizacji stron internetowych.

Samodzielne tworzenie strony: wtyczka lub kreator stron

Samodzielnie tworząc stronę internetową, oszczędzasz na tzw. robociźnie. Niemniej to, że fizycznie nie wydajesz pieniędzy, nie znaczy, że nie płacisz. W tym wypadku walutą jest Twój czas, który również kosztuje. Jeżeli pracujesz, to z łatwością możesz policzyć, ile kosztuje Twoja roboczogodzina i sprawdzić, czy aby na pewno samodzielne tworzenie strony będzie dla Ciebie opłacalne.

Posiadając wyczucie stylu i podstawową znajomość projektowania graficznego, możesz samodzielnie stworzyć swoją stronę WWW. Najlepiej jest to zrobić przy użyciu rozbudowanej wtyczki do WordPressa o nazwie Elementor lub dostępnymi na rynku kreatorami stron np. WIX czy WebWave. Elementor i WIX są aktualnie najpopularniejszymi website builderami dostępnymi w sieci. 

Obydwa rozwiązania są bardzo dobre. Zarówno Elementor, jak i WIX działają na zasadzie „przeciągnij i upuść” oraz wykorzystują gotowe, proste w edycji elementy. Są to jednak dwa różne rozwiązania. Elementor jest płatnym dodatkiem do WordPressa, który sam w sobie jest darmowym systemem do zarządzania treścią. Aby móc korzystać z Elementora należy mieć własny hosting i zainstalować na nim WordPressa. WIX natomiast jest rozwiązaniem chmurowym typu SaaS (System as a Service), czyli gotowym narzędziem udostępnianym jako usługa. WIX nie wymaga posiadania hostingu, ponieważ dostarcza go producent. Kreatory stron takie jak WIX działają w systemie subskrypcyjnym.

Elementor w podstawowej wersji kosztuje 49 $ rocznie (ok. 195 zł), natomiast WIX, również w bazowej cenie, to koszt ok. 30 zł miesięcznie, czyli ok. 360 zł.

KOSZT SAMODZIELNEGO TWORZENIA STRONY WWW — ELEMENTOR:

USŁUGACENA ODCENA DO
Hosting200 zł600 zł
Domena30 zł350 zł
Certyfikat SSL0 zł
CMS0 zł
Elementor195 zł [pakiet basic]790 zł [pakiet expert]
SUMA 425 zł1740 zł

Podane ceny są kosztami rocznymi.

KOSZT SAMODZIELNEGO TWORZENIA STRONY WWW — WIX:

USŁUGACENA ODCENA DO
Domena30 zł350 zł
WIX360 zł [pakiet Connect Domain]1950 zł [pakiet VIP]
SUMA 390 zł2300 zł

Podane ceny są kosztami rocznymi.

Tym samym koszt zrobienia strony internetowej własnymi siłami będzie wynosił ok. 200 zł za website buildera plus koszt domeny i hostingu (ok. 35 – 350 zł za pierwszy rok, a w następnych latach 280 – 850 zł w przeliczeniu na obie usługi) oraz godziny Twojej pracy i ewentualne dodatkowe opłaty licencyjne. Niestety, samodzielne robienie strony, nie daje stuprocentowej gwarancji, że będziesz zadowolony(-a) z efektu.

Freelancer

Freelancer to osoba, która ma (lub powinna mieć) umiejętności w projektowaniu stron i zazwyczaj umie biegle posługiwać się website builderami. Są to osoby pracujące na własnej działalności gospodarczej lub zawierające umowy zlecenie / o dzieło. Freelancer, który przygotował już wiele projektów stron, może stworzyć naprawdę dobry projekt, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb. Wybierając freelancera, warto uzyskać kontakt z polecenia oraz obejrzeć portfolio realizacji, aby mieć pewność, że podejmuje się współpracę z profesjonalistą. 

Niektórzy freelancerzy oferują usługę od razu z zakupem hostingu i domeny. Dobrze dowiedzieć się z jakiego dostawcy korzysta, aby nie okazało się, że strona znajduje się na bardzo słabym i powolnym, ale tanim dla freelancera hostingu. Umawiając się z wykonawcą, można samemu dostarczyć domenę i hosting. 

KOSZT STWORZENIA STRONY PRZEZ FREELANCERA:

CENA ODCENA DO
Początkujący freelancer0 zł500 zł
Większość freelancerów500 zł3000 zł
Renomowany freelancer3000 zł10000 zł

Podane ceny są cenami jednorazowej usługi.

Koszt wykonania strony przez freelancera może być bardzo różny. Początkujący freelancerzy wykonują zlecenia od 0 zł (w ramach portfolio) do 500 zł. Większość freelancerów wycenia swoją pracę od 500 zł do 3000 zł. Jeśli jednak freelancer ma już renomę, to za stronę można zapłacić podobnie, jak w agencji kreatywnej, czyli od 3000 zł do 10000 zł.

Agencja kreatywna

Agencje kreatywne to firmy, które na co dzień zajmują się tworzeniem stron internetowych. Zatrudniają odpowiednich specjalistów, którzy doskonale wiedzą, jak zaprojektować stronę, aby spełniała ona swoje funkcje i wyglądała efektownie. Niemniej za pracę specjalistów należy odpowiednio zapłacić. Koszt strony internetowej przygotowanej przez agencję to 500 zł do nawet ponad 10000 zł. Ceny są ściśle uzależnione od wielkości witryn i ich rodzaju, co dokładnie omawiamy w następnych akapitach.

Koszt strony internetowej uzależniony jest od jej rodzaju

To oczywiste, że cena strony internetowej będzie różniła się w zależności od jej wielkości. Mniejsze witryny będą tańsze, a te bardziej rozbudowane droższe, ponieważ wymagają większego nakładu prac. Zakładając, że szukasz pełnej i profesjonalnej usługi, jaką może zaoferować Ci jedynie agencja kreatywna, przedstawiamy zestawienie cen agencyjnych w zależności od rodzaju witryny.

Ile kosztuje strona wizytówka?

Strona wizytówkowa to najprostszy rodzaj strony internetowej. Służy jedynie krótkiemu przedstawieniu siebie lub swojej firmy oraz pozostawieniu danych kontaktowych lub formularza kontaktowego. Składa się ona z pojedynczej strony bez zakładek.

Cena strony wizytówki to ok. 500 – 2000 zł.

Ile kosztuje one page?

One page jest rodzajem witryny, która również składa się z jednej strony, jednak u góry strony znajduje się pasek nawigacyjny, który przenosi do poszczególnych sekcji na tej jednej stronie. One page jest stroną zdecydowanie dłuższą niż strona wizytówkowa i pozwala na dokładniejsze opisanie np. swojej działalności.

Cena one page to ok. 1000 – 3000 zł.

Ile kosztuje landing page?

Landing Page jest stroną podobną do one page. Również składa się z jednej strony podzielonej na sekcje, jednak służy innym celom. Zazwyczaj tworzony jest do celów sprzedażowych, aby zareklamować dany produkt lub usługę. Budowanie takiej strony może być trochę droższe od strony typu one page, ponieważ wymaga większej wiedzy sprzedażowej i marketingowej przy tworzeniu treści i układu sekcji.

Cena landing page to ok. 1500 – 3000 zł.

Ile kosztuje witryna z kilkoma podstronami?

Do stron z kilkoma podstronami należą np. blogi lub „standardowe” strony internetowe. Są one średnio skomplikowane i składają się z kilku podstron — pasek nawigacyjny u góry strony kieruje do osobnych podstron tematycznych, a nie jak w przypadku landing page czy one page do poszczególnych sekcji na jednej stronie. Stworzenie takiej witryny wymaga więcej pracy przy tworzeniu grafik, układów sekcji na podstronach i wypełnianiu ich treściami. Ponadto przy stronach z kilkoma podstronami często pojawiają się dodatkowe opłaty licencyjne za zdjęcia, motywy graficzne lub wtyczki.

Cena strony z kilkoma podstronami to ok. 2000 – 4000 zł.

Ile kosztuje strona firmowa lub sklep internetowy

Sklep internetowy to rozbudowana witryna z wieloma podstronami, na których muszą znaleźć się wszystkie ważne dla klientów informacje. Im bardziej rozbudowany ma być strona lub sklep (im więcej produktów znajdzie się w jego ofercie), tym droższa będzie profesjonalna realizacja takiej strony. 

Cena sklepu internetowego to ok. 2500 – 10.000 zł.

Profesjonalny serwis WWW

Profesjonalne serwisy WWW składają się z bardzo wielu podstron i zazwyczaj przygotowuje się dla nich niepowtarzalną szatę graficzną. Przy tworzeniu takiego serwisu pracuje wielu specjalistów: graphic oraz UX / UI designerów, programistów, copywriterów i marketingowców. Przygotowanie projektu i jego realizacja zajmuje dużo czasu i wymaga bardzo dużych nakładów pracy.

Cena profesjonalnego serwisu WWW to ok. 10.000 zł i więcej.

KOSZT STWORZENIA STRONY PRZEZ AGENCJĘ KREATYWNĄ:

RODZAJ STRONYCENA ODCENA DO
Strona wizytówka500 zł2000 zł
One page1000 zł3000 zł
Landing page1500 zł3000 zł
Witryna z kilkoma podstronami2000 zł4000 zł
Strona firmowa lub e-sklep2500 zł10000 zł
Profesjonalny serwis10000 zł >

Podane ceny są kwotami za jednorazową usługę.

Już wiesz, ile kosztuje strona internetowa

Podsumowując cały artykuł, strony internetowe mogą kosztować w granicach kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ma na to wpływ rodzaj witryny, komu zostanie zlecony projekt i jego wykonanie oraz to, czy będą wykorzystywane dodatkowe, płatne narzędzia. Po lekturze naszego tekstu nie powinieneś mieć żadnych wątpliwości co do tego, ile kosztuje stworzenie strony internetowej.