Prywatne serwery Minecraft to nowy wymiar rozrywki. Pozwolą Ci stworzyć swój własny świat i grać tam tylko z osobami, które zaprosisz. Możesz budować go sam lub wraz z przyjaciółmi. Sami ustalacie zasady i nikt w nie nie ingeruje. Jak jednak przebiega proces rejestracji i gdzie założyć własny hosting? Przy wyborze gracze muszą zwrócić uwagę na szereg istotnych elementów.

Serwery Minecraft podbijają serca graczy na całym świecie. Opinie klientów na ich temat są jednoznaczne: to rozwiązanie idealne do zabawy. Świetnie sprawdza się w przypadku grup znajomych czy nawet rodzin. Spotykaliście się na przypadkowym serwerze z przyjaciółmi? Jeśli tak, to na pewno nie raz zastanawialiście się, jak uciec od innych graczy. Często są denerwujący i przeszkadzają w dobrej zabawie. Irytują też zasady narzucane przez twórców danego świata. Czy da się jednak za darmo stworzyć własne miejsce, na swoich zasadach?

Okazuje się, że choć darmowe metody to rzadkość, budowa własnego świata jest dość tania. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, więc na pewno sobie z tym poradzisz. Po podzieleniu kosztów ze znajomymi może kosztować Cię to grosze. Wystarczy tylko, że wiesz, gdzie szukać najlepszych ofert. Musisz też orientować się, na jakie aspekty trzeba zwracać szczególną uwagę przy wyborze.

Hostinger: hosting serwerów Minecraft

Najczęściej polecane jest skorzystanie z platformy Hostinger. To hostingodawca znany i doceniany na polskim rynku (zobacz naszą recenzję hostingu współdzielonego Hostinger). W jego ofercie znajdziesz opcje wyjątkowo różnorodne i atrakcyjne cenowo. Oferuje on m.in.:

  • hosting współdzielony,
  • hosting w chmurze,
  • hosting WordPress,
  • hostingi VPS,
  • spersonalizowane skrzynki e-mail,
  • domeny.

My skupimy się oczywiście jednak na innym rodzaju usług, skierowanym do fanów gier. Mowa rzecz jasna o w pełni konfigurowalnym hostingu serwerów Minecraft. W serwisie Hostinger istnieje oddzielna podstrona, odpowiadająca na potrzeby fanów tego tytułu. Znajdziesz w niej propozycje, których zasoby na pewno Cię nie rozczarują.

Cena i oferta

Nie musisz bać się lagów. W Hostingerze dostaniesz taką ilość pamięci RAM i pojemny dysk, jaki sobie wymarzysz. Umożliwi Ci to wyjątkowo zróżnicowana oferta. Host przygotował aż siedem różnych rozwiązań, których nazwy na pewno Ci się spodobają. Są to bowiem plany:

  • Alex,
  • Villager,
  • Creeper,
  • Herobrine,
  • Enderman,
  • Evoker,
  • Wolf.

Ich cenę oraz specyfikację prezentuje poniższe zestawienie.

Cennik hostingu Minecraft w Hostinger

Wszystkie oferowane serwery mają swoje mocne strony. Zależy więc, jakie są Twoje oczekiwania. Chodzi tu zarówno o dostępność finansową, jak i wydajnościową. Budowanie nieskomplikowanego serwera dla trojga znajomych nie wymaga inwestycji kilkuset złotych miesięcznie. Nie każdego zadowoli natomiast również gra z 2 GB pamięci RAM. Przemyśl więc dokładnie, czego potrzebujesz i ile jesteś na to w stanie wydać. Gdy określisz te aspekty, na pewno łatwiej będzie Ci wybrać odpowiedni pakiet.

Szybkość i pojemność

Każdy własny serwer, udostępniany przez serwis Hostinger, korzysta z nowoczesnych rozwiązań. Do Twojej dyspozycji są szybkie dyski SSD. Otrzymasz także dostęp do procesora Intel Xeon. W każdym przypadku jesteś też użytkownikiem Roota, co gwarantuje Ci pełną swobodę działania. Masz dostęp do wszystkich danych i od samego początku zyskujesz kontrolę nad serwerem.

Poszczególne pakiety różnią się przede wszystkim ilością pamięci RAM oraz wydajnością procesora. Pierwszy aspekt to rozpiętość od 2 GB do aż 16 GB. Druga kwestia zamyka się w ramach 2-8 vCPU. We wszystkich wersjach zyskujesz też prosty sposób na obsługę modów i wtyczek. Cała nawigacja jest intuicyjna, a konfigurację ułatwia prosty w obsłudze Game Panel.

Support

Serwery Minecraft od Hostingera opierają się na technologii VPS. Oznacza to, że są one samodzielnie zarządzane. Nie oznacza to jednak, że nie możesz w żaden sposób korzystać z pomocy specjalistów. W chwili kryzysu sięgnij np. po wyjątkowo rozbudowaną bazę wiedzy lub szczegółowy poradnik. Opisana w nich jest większość problemów, z którymi borykają się użytkownicy.

Ze wsparcia zespołu ds. obsługi klienta skorzystać również możesz na samym początku. Daj sobie pomóc np. podczas konfiguracji hostingu oraz samego serwera. Gdy już się z tym uporasz, wsparcie zapewne nie będzie Ci więcej potrzebne. Zamiast tego będziesz mógł w pełni swobodnie przejść ze znajomymi do rozpoczęcia rozgrywek.

Niezawodność i bezpieczeństwo

Hostinger udostępnia swoje serwery od lat. Zdobyte przez ten czas doświadczenie sprawiło, że dobrze wie, jak dbać o bezpieczeństwo klientów. Gwarantuje to wiele zaawansowanych rozwiązań, wśród których wymienić można m.in.:

  • automatyczne wykonywanie kopii zapasowych,
  • możliwość błyskawicznego przywracania backupów z poziomu panelu sterowania,
  • ochrona przed atakami DDoS w postaci dedykowanych adresów protokołów internetowych IPv4/UPv6,
  • rozmieszczenie serwerów w wielu miejscach, co gwarantuje niezawodność rozgrywki i zmniejsza szansę występowania lagów,
  • możliwość stworzenia białej listy graczy.

Ponadto firmę Hostinger cechuje wysoki poziom wiarygodności. Z jej usług we wszystkie dni w tygodniu korzystają tysiące użytkowników. To sprawia, że Ty również możesz jej zaufać i nie martwić się o jakość oferowanych usług.

Przez 30 dni możesz testować również dowolną ofertę serwisu Hostinger za darmo. Dzięki temu przekonasz się, czy konkretny serwer spełnia Twoje wymagania. Wybierz dysk, niezbędne zasoby i pamięć RAM. Upewnisz się w ten sposób, czy dana konfiguracja spełnia Twoje oczekiwania. Jeśli nie, będziesz wiedział, jakie serwery wybrać, by sprawdzały się jeszcze lepiej.

Opinie

Hostinger działa na rynku usług hostingowych od dość długiego czasu. Jego produkty cechuje rozsądny stosunek jakości do ceny. Biorąc to pod uwagę, nie dziwi fakt wielu komentarzy o treści „Polecam!”. Doceniana jest szczególnie różnorodność oferty tego serwisu i wiele kategorii cenowych. Wielu klientów podkreśla też znaczenie aż 30 dni okresu próbnego.

Wady i zalety

Zalety hostingu serwerów Minecraft Hostinger:

  • siedem planów cenowych do wyboru,
  • szybkie dyski i wydajne procesory,
  • swoboda w zakresie instalacji wtyczek i modów,
  • dostęp do kopii zapasowych,
  • wygodna metoda zakupu serwera,
  • wygodny Game Panel,
  • rozbudowany poradnik,
  • support w języku polskim,
  • uptime na poziomie 99,99%,
  • Minimalizowanie lagów dzięki rozmieszczeniu serwerów na całym świecie.

Wady hostingu serwerów Minecraft Hostinger:

  • dość kosztowne najwydajniejsze pakiety,
  • serwery nie znajdują się w Polsce.

Co to jest Minecraft?

Minecraft to gra survivalowo-eksploracyjna gra online. Musisz w niej zrobić wszystko, aby Twoja postać przetrwała w środowisku, w którym się znalazła. Niezbędne do tego jest poznanie terenu oraz rozpoczęcie budowy własnego świata. Sprawdzaj dostępne surowce, rozwijaj infrastrukturę oraz gospodarkę. Z czasem buduj domy, pałace, zamki i imponujące miasta. Kształtuj swój własny świat, który oczaruje innych graczy.

Każdy serwer Minecraft nieco różni się od siebie. Czasem możesz walczyć z przeciwnikami, by innym razem spokojnie rozwijać swoje imperium. Zależnie od reguł, mody mogą być wykorzystywane lub zabronione. Nie zawsze też odpowiadać Ci mogą dostępne zasoby czy liczba i zachowanie graczy.

Odpowiedzią na takie problemy jest prywatny serwer Minecraft. Możesz urządzić go w swoim stylu. Dostosujesz go do preferencji swoich oraz osób, z którymi zamierzasz grać. Wybierzcie odpowiednio szybki dysk i dobre połączenie, by uniknąć lagów. Ustalcie też własne zasady, których każdy, kogo zaprosicie do gry, będzie musiał przestrzegać. Możecie grać tam sami lub udostępnić z czasem serwer innym. Jeśli zdobędzie popularność, może udać się nawet czerpać z niego profity.

Co to jest hosting Minecraft?

Hosting Minecraft to serwer, którego przeznaczeniem jest uruchamianie na nim gry. Dzięki niemu zyskujesz dostęp do niezbędnych plików, na których opiera się Twój wirtualny świat. Działa to na nieco podobnej zasadzie jak wykorzystywanie hostingu do zakładania strony WWW. W tym przypadku jednak użytkownik nie zyskuje dostępu do Twojego portfolio czy witryny firmy. Wchodzi zamiast tego do Twojego świata w grze Minecraft.

Jakiego rodzaju są serwery Minecraft?

Hosting Minecraft najczęściej opiera się na rozwiązaniach samodzielnie zarządzanych. Często są to VPS-y, tak jak w przypadku serwisu Hostinger. Oznacza to, że do spersonalizowanej konfiguracji swojego miejsca w sieci nie potrzebujesz pomocy supportu. Wszystko robisz samodzielnie, zgodnie z własnymi wyobrażeniami i oczekiwaniami. W ten sposób możesz po ukończeniu prac z dumą wykrzyknąć „Polecam mój serwer!”.

To nieopisana satysfakcja, ale i ogromna wygoda. Hostingodawcy oferują wiele rozmaitych pakietów hostingowych do wyboru. Dzięki temu możesz wybrać taki, który pozwoli Ci uniknąć lagów i innych problemów podczas rozgrywki. Wiele firm oferuje okresy próbne, które trwają najczęściej od tygodnia do 30 dni. Daje to czas na spokojne przetestowanie danego rozwiązania. Sprawdzisz w tym czasie, czy radzi sobie dobrze z wyzwaniami, które dla niego przygotowujesz. Po tym czasie możesz przedłużyć subskrypcję, przejść na inny pakiet bądź całkiem zrezygnować z usługi.

Jaki hosting do Minecrafta wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Na rynku jest bardzo wiele firm oferujących hosting Minecraft. Różnią się wieloma aspektami — zarówno cenowymi, jak i wydajnościowymi. Jak wśród nich wybrać jednak najlepszą opcję? Przede wszystkim zastanów się, czego spodziewasz się po serwerze, który chcesz kupić.

Przemyśl, ile osób będzie z niego korzystać i jak intensywnie. Rozważ też, czy wykorzystasz go w celach prywatnych, czy też komercyjnych. Na koniec określ kwotę, jaką jesteś w stanie wydać. Pamiętaj, że prawdopodobnie będzie z niego korzystać więcej osób, niż tylko Ty. Być może warto zorganizować zbiórkę na zakup usługi, by zaoszczędzić sporo pieniędzy? Ponadto pod uwagę weź też aspekty techniczne poszczególnych opcji, takie jak m.in.:

  • pamięć RAM,
  • rodzaj dysków,
  • pojemność,
  • szybkość procesora,
  • środki bezpieczeństwa wykorzystywane przez hostingodawcę,
  • uptime,
  • sposób zarządzania serwerem,
  • rodzaj serwera,
  • dostęp do modów i wtyczek.

Funkcje hostingu Minecraft

Rozwiązania dostosowane do Minecrafta cechują się nieco innymi parametrami niż standardowe serwery. Przede wszystkim powinny być bardziej wydajne. Zwykle dysponują także większą przestrzenią. Niektóre światy sporo ważą, a odpowiednio rozbudowana pamięć RAM musi pozwolić im na sprawne działanie.

Nie bez znaczenia jest też dostosowanie serwera do instalacji wtyczek i modów. W wielu przypadkach wgrany jest automatyczny system ich uruchamiania. Wskazane jest natomiast, by serwer pozwalał też na wprowadzanie rozwiązań tworzonych przez inne firmy. To da Ci bowiem pełną swobodę działania i zapewni dokładnie taką rozrywkę, jaką lubisz.

Wśród funkcji hostingu Minecraft pojawić się powinna łatwa konfiguracja. Serwery takie często zakładane są przez osoby nieposiadające zbyt rozległej wiedzy informatycznej. Kupno hostingu, dostosowanie go do własnych potrzeb i uruchomienie, nie powinno być zbyt skomplikowane. Serwisy tego są jednak zwykle świadome. Z tego powodu proces konfiguracji rzadko trwa dłużej niż kilkanaście minut.

Jak uruchomić hosting Minecraft?

Konfiguracja hostingu serwerów Minecraft najczęściej nie należy do skomplikowanych. Wiele zależy jednak od hostingodawcy, z którego oferty skorzystasz. Zazwyczaj na jego stronie znajduje się szczegółowa instrukcja całego procesu. Zalecane jest, by zawsze się z nią dokładnie zapoznać, przed przystąpieniem do działania. Wskazane jest też, żeby postępować zgodnie z rozpisanymi przez specjalistów poradami.

Da się wymienić kilka punktów ogólnych, opisujących proces uruchamiania serwera Minecraft. Zależnie od hostingodawcy, może on różnić się szczegółami. Najczęściej jednak przyjmuje następującą formę:

  • wejdź na stronę firmy, która ma w swojej ofercie hosting serwerów Minecraft, np. Hostinger.pl;
  • załóż konto w serwisie i wybierz ofertę hostingową, która spełnia Twoje wymagania;
  • opłać wskazany pakiet, by uzyskać dostęp do własnego serwera;
  • skonfiguruj ustawienia VPS (wybierz lokalizację, nadaj nazwę serwerowi i ustaw hasło roota);
  • zaloguj się do panelu użytkownika (np. Game Panel w Hostinger.pl);
  • utwórz nową instancję;
  • wybierz edycję serwera Minecraft i rozpocznij konfigurację;
  • system powiadomi Cię, gdy proces się zakończy.

Gdy konfiguracja dobiegnie końca, możesz rozpocząć grę online. Wystarczy jedynie, że naciśniesz przycisk „Start” lub podobny.

Ile trwa konfiguracja serwera Minecraft?

Wykupienie hostingu, wraz z konfiguracją serwera, nie powinno trwać dłużej niż kilkanaście minut. Najwięcej czasu zwykle zajmuje wykonanie płatności i oczekiwanie na jej zaksięgowanie. Sam proces uruchamiania serwera przebiega bardzo sprawnie. Jeśli w jego trakcie coś pójdzie niezgodnie z planem, zawsze możesz skontaktować się z supportem hostingodawcy. Większość osób jednak nie ma problemu z tym etapem tworzenia swojego świata w Minecraftcie.

Automatyczna instalacja wtyczek Minecraft — czy to jedyny sposób?

Hostingodawcy najczęściej pozwalają użytkownikom na instalację modów i wtyczek. To istotny element Minecrafta, różnie jednak wygląda ich instalacja. Część firm — tak jak Hostinger — wychodzi graczom naprzeciw. Właśnie dlatego w pakietach tam oferowanych możesz:

  • instalować wstępnie wybrane wtyczki i mody za pośrednictwem instalatorów 1-click;
  • wgrywać dowolne dodatki z zewnętrznych źródeł. Pozwala na to FTP/SSH oraz dostęp do panelu menadżera plików.

W obu przypadkach proces nie jest skomplikowany i przebiega bardzo sprawnie. Dodawane mody i wtyczki uruchamiają się błyskawicznie. Działanie to oczywiście nie wymaga kontaktu z supportem czy informowania hostingodawcy.

Ile kosztuje własny serwer Minecraft?

Koszty hostingu serwerów Minecraft bywają bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od:

  • wybranej firmy,
  • parametrów serwera,
  • różnorodności pakietów cenowych.

Oprócz tego wielu hostingodawców regularnie ogłasza zniżki i promocje. Dzięki temu często serwery można kupić o wiele taniej, korzystając np. z kodów rabatowych. Uważaj jednak, bo czasem dotyczy to tylko ograniczonego czasu użytkowania.

Na przykładzie serwisu Hostinger określić można, że podstawowe warianty tego typu hostingów kosztują ok. 30-50 zł na miesiąc. Opcje półprofesjonalne to już około 50-150 zł miesięcznie. Najdroższe są warianty, które wykorzystać możesz łatwo w calach komercyjnych. Szczycą się na tyle wysoką wydajnością, by mogło grać na nich wiele osób w jednym czasie. Dzięki temu zyskujesz możliwość dorobienia na nich. Jednocześnie jednak w tym przypadku musisz liczyć się z kosztami przekraczającymi nawet 200 zł miesięcznie.

Czym można instalować mody na hostingu Minecraft?

W grze Minecraft mody i wtyczki pełnią bardzo ważną funkcję. To one sprawiają, że każdy świat jest oryginalny i niepowtarzalny. Gracze bezustannie poszukują nowych rozwiązań, które pozwolą im na udoskonalanie tworzonej rzeczywistości. Biorąc to wszystko pod uwagę, hostingodawcy nie mogli zabronić kontynuowania tej tradycji. Wgrywanie modów jest zatem możliwe również na prywatnych serwerach.

Hosting serwerów Minecraft zwykle umożliwia swobodne instalowanie dowolnych dodatków. W wielu przypadkach nawet hostingodawcy ułatwiają klientom to zadanie. Montowane są specjalne instalatory. Ich zadaniem jest ułatwianie graczom błyskawicznego wprowadzania najpopularniejszych modyfikacji. Dostęp do plików natomiast zapewnia ogromną swobodę. Dzięki niemu korzystać możesz też z rozwiązań zewnętrznych. W ten sposób cały świat dostosujesz w pełni do własnych wymagań, bez żadnych ograniczeń.

Zalety własnego hostingu Minecraft

Główną zaletą posiadania własnego hostingu Minecraft jest oczywiście swoboda. Twój świat rządzi się dokładnie takimi zasadami, jakie ustalisz. Nikt poza Tobą nie ma na nie wpływu, więc zawsze grasz na własnych zasadach. Mocnych stron takiego rozwiązania jest jednak o wiele więcej. Wymienić tu można m.in.:

  • możliwość decydowania, kto może wejść na Twój serwer,
  • decydowanie, kto Twój świat musi opuścić,
  • ustalanie własnych zasad i reguł, których inni gracze muszą przestrzegać,
  • decydowanie o stosowaniu modów i wprowadzaniu zmian,
  • szansa na czerpanie zysków z prowadzenia i nadzorowania serwera,
  • tworzenie miejsca, w którym można grać tylko z przyjaciółmi.