Co to jest hosting stron internetowych? Jak działa? Porównanie rodzajów hostingów stron WWW i porady jak wybrać dobry hosting.

Na wstępie zdradzimy, że hosting jest usługą, która będzie Ci niezbędna do założenia strony internetowej. Jeżeli jeszcze nie wiesz, czym jest hosting lub nie możesz się zdecydować, który hosting będzie dla Ciebie lepszy, to jesteś w dobrym miejscu.

Z tego artykułu dowiesz się, co to jest hosting internetowy, a ponadto poznasz rodzaje hostingów oraz jakie są ich zalety i wady. Pewni jesteśmy jednego — nie istnieją złe rodzaje hostingów, a jedynie hostingi niedopasowane do potrzeb. Dlatego warto je poznać i dowiedzieć się, czym się charakteryzują.

Co to jest hosting?

Najprościej rzecz ujmując, hosting jest to przestrzeń na stronę internetową. Skoro jednak szukasz odpowiedzi na to, czym jest hosting, to prawdopodobnie chcesz lepiej poznać temat.

Każda strona internetowa potrzebuje miejsca, aby móc powstać i funkcjonować w sieci. Witryna nie jest enigmatycznym tworem unoszącym się w przestrzeni — potrzebuje ona fizycznego miejsca, na którym będą składowane dane. Tym fizycznym miejscem jest serwer. Jest to pojemna maszyna przystosowana do ciągłej pracy, która umożliwia przechowywanie i udostępnianie danych. Serwerem może być również domowy komputer lub program, jednak jest to temat na inny artykuł. 

Serwer można w pewnym stopniu przyrównać do komputera stacjonarnego: posiada on dysk twardy, ale potrafi pomieścić setki terabajtów informacji; ma również zdecydowanie większą pamięć RAM oraz wydajne wielordzeniowe procesory. Są to prawdziwe „machiny” do gromadzenia informacji.

Strony internetowe mogą działać dzięki dostawcom usług hostingowych, którzy tworzą i utrzymują pojemne serwerownie. Dostawcy udostępniają przestrzeń i zasoby części serwera lub jego całość (oczywiście za odpowiednią opłatą) i właśnie ta usługa nazywana jest hostingiem.

Hosting może być wykorzystywany jako przestrzeń m.in. do:

  • przechowywania plików stron WWW,
  • obsługi poczty e-mail,
  • magazynowania baz danych,
  • użytkowania jako zapasowy dysk twardy.

Hosting i domena — nierozłączny duet

Zanim przejdziemy do opisów rodzajów hostingów, warto wspomnieć o jednej fundamentalnej rzeczy. Często zadawanym pytaniem jest, czy posiadając domenę, należy mieć również hosting i odwrotnie: czy mając hosting, jest mi niezbędna domena.

Spieszymy z odpowiedzią. Jeśli planujesz stworzyć stronę internetową, to musisz posiadać zarówno domenę, jak i hosting. Hosting to miejsce na pliki Twojej strony, a domena to jej nazwa. Po więcej informacji dotyczących domen i tego, jak wybrać odpowiednią dla swojej działalności zapraszamy do artykułu: Czym jest domena internetowa? Rodzaje domen.

Rodzaje hostingów

Istnieje kilka rodzajów hostingów. Przedstawimy po kolei każdy z nich, zaczynając od najprostszych rozwiązań, po te bardziej zaawansowane i pojemne. Wymienimy ich wady i zalety, aby ułatwić Ci wybór hostingu odpowiedniego do Twoich potrzeb i wymagań.

Hosting współdzielony

Hosting współdzielony, jak sama nazwa wskazuje, oznacza, że miejsce na serwerze jest współdzielone z innymi użytkownikami. Tymi użytkownikami są oczywiście inni klienci danego usługodawcy. 

Oznacza to, że pamięć RAM, procesor, łącze i miejsce na dysku dzielisz z innymi. Może mieć to wpływ na działanie Twojej strony WWW — duże natężenie ruchu na innych stronach z tego samego serwera może skutkować obniżeniem prędkości Twojej witryny. Klienci dzielą pomiędzy sobą również ten sam adres IP, co może wpłynąć negatywnie na reputację Twojej witryny, gdy ktoś z tego samego serwera będzie np. rozsyłać SPAM.

Nie oznacza to jednak, że hosting współdzielony jest złym rozwiązaniem. Wręcz przeciwnie, pasuje ono wielu użytkownikom sieci. Dzielony hosting jest najtańszym rodzajem hostingu i jest zupełnie wystarczającym dla większości stron WWW. Hostingi współdzielone często są sprzedawane w formie pakietów na start, a ich obsługa jest uproszczona. Tym samym może być to dobry wybór dla rozpoczynających swoją przygodę z prowadzeniem strony.

Hosting współdzielony może być obsługiwany przez dyski HDD lub SSD. Te pierwsze dobrze nadają się do magazynowania danych, ale są stosunkowo wolne. Dyski SSD to nowocześniejszy typ dysku, który jest bardzo szybki i sprawny w zapisie i odczytywaniu danych. Dysk HDD dobrze sprawdzi się przy prostych i nieskomplikowanych graficznie stronach lub e-wizytówkach, jednak nie jest to wydajne rozwiązanie. Dobrą opcją są dyski  SSD oraz jego szybsze odpowiedniki SSD NVMe, które polecane są rozbudowanym witrynom i portfolio graficznym, fotograficznym. Przy wyborze hostingu współdzielonego, warto zwrócić uwagę na rodzaj dysków, bo będzie miało to wpływ na szybkość ładowania Twojej przyszłej witryny. W rzeczywistości lepiej jest nie korzystać z dysków słabszych niż SSD.

Podsumowując, hosting współdzielony jest bardzo dobrym rozwiązaniem na start albo gdy nie mamy umiejętności, chęci lub czasu, aby zajmować się kwestiami technicznymi. Dostawcy hostingów współdzielonych dbają, aby było to wygodne rozwiązanie: zajmują się instalacją oprogramowania, backupem, aktualizacją serwera, jego bezpieczeństwem oraz konfiguracją i instalacją usług. Niektóre z tych usług są odpłatne, jednak opieka dostawy zapewnia wysoki komfort użytkowania.

ZALETYWADY
taniwpływ innych klientów serwera na działanie Twojej strony WWW
odpowiedni dla większości witrynwspólny adres IP
prosty w obsłudzebrak lub małe możliwości konfiguracji
dobry na start

Serwer VPS

Serwer VPS to wydzielona część serwera, która należy tylko do jednego użytkownika. 

Zasoby na hostingach VPS nie są dzielone. Pamięć RAM, procesor, łącze i miejsce na dysku należą tylko do jednego właściciela i tylko on może z tych zasobów korzystać.

Serwer VPS jest zupełnie inną usługą niż hosting współdzielony. Jest on przeznaczony dla użytkowników, którym nie wystarczają zasoby lub pojemność hostingów współdzielonych, lub potrzebują niestandardowych konfiguracji na serwerze. Jest to usługa, która wymaga od użytkownika posiadania wiedzy technicznej, zatrudnienia administratora lub wykupienia usługi z administracją serwera. 

Właściciel serwera VPS lub jego administrator musi samodzielnie robić to, co przy hostingach współdzielonych jest częścią usługi: instalować system operacyjny i konfigurować usługi, dbać o zabezpieczenie hostingu, wykonywać kopie zapasowe. W tym wypadku hostingodawca dba jedynie o poprawne działanie maszyny i jej podzespołów.

Choć obsługa hostingu VPS może wydawać się czasochłonna, to takie rozwiązanie pozwala na dużo większą swobodę w działaniu i możliwość konfigurowania ustawień serwera do indywidualnych potrzeb. Zależnie od usługodawcy hosting VPS jest obsługiwany przez dyski HDD lub SSD.

ZALETYWADY
odpowiedni dla użytkowników wymagających indywidualnej konfiguracji serwerawymaga wiedzy z zakresu obsługi serwera
brak wpływu innych klientów serwera na działanie Twojej strony WWWwyższa cena
dostęp do panelu administracyjnego — duża możliwość konfiguracjikonieczność samodzielnej administracji lub zamówienia usługi administrowania serwera
dobra wydajność

Serwer dedykowany

Serwer dedykowany jest rozwiązaniem podobnym do hostingu VPS, tyle że do dyspozycji jednego klienta, jest przeznaczony cały serwer. To rozwiązanie dla zaawansowanych użytkowników, którzy szukają lepszych parametrów usługi.

Tak samo, jak w przypadku VPS, użytkownik musi zadbać o konfigurację i administrację serwera lub wykupić taką usługę z zewnątrz lub u hostingodawcy. Serwery dedykowane można dowolnie konfigurować pod swoje potrzeby. 

Podobnie, jak we wcześniejszych rodzajach hostingów, serwery dedykowane mogą działać na dyskach HDD lub SSD. Dlatego wybierając jakikolwiek hosting należy zwrócić uwagę nie tylko na jego rodzaj, ale również na jego parametry i przydzielane zasoby.

ZALETYWADY
odpowiedni dla dużych stron / dużych baz danychdrogi
pełna możliwość konfiguracji i administracji serweremwymaga wiedzy z zakresu obsługi serwera lub zatrudnienia administratora / DevOpsa / SysOps
brak wpływu innych klientów serwera na działanie Twojej strony WWW
dobra wydajność

Cloud server, czyli hosting w chmurze

Hosting w chmurze to nowoczesne rozwiązanie, działające na innej zasadzie niż wszystkie wcześniej przedstawione hostingi. Cloud server nie znajduje się na jednym fizycznym serwerze, a jest administrowany pomiędzy wieloma maszynami. Zmniejsza to ryzyko awarii i pozytywnie wpływa na ciągłość dostarczania usługi. 

W wypadku, gdy na jednym serwerze obsługującym daną stronę WWW dojdzie do przeciążenia, to w ciągu milisekund zadania i zapytania dotyczące tej strony zostają przekierowane i rozdysponowane pomiędzy inne zasoby sprzętowe. 

Serwer w chmurze działa podobnie jak VPS, ale lepiej. Rozwiązanie to może być nawet tańsze i wygodniejsze, ponieważ płaci się jedynie za wykorzystane zasoby. Sprawia to, że hosting w chmurze jest niezwykle elastyczny, a jego użytkownik nie musi obawiać się przekroczenia limitów.

ZALETYWADY
płatność jedynie za wykorzystane zasobywymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu obsługi serwera
odpowiedni zarówno dla małych stron, jak i dużych witryn czy aplikacjicena wyższa od wszystkich pozostałych rodzajów hostingów
brak wpływu innych klientów serwera na działanie Twojej strony WWW
pełna możliwość konfiguracji i administracji serwerem
wyjątkowa wydajność i odporność na awarie
wyjątkowe bezpieczeństwo

Jak wybrać hosting?

Dobry hosting zapewnia sprawne ładowanie strony WWW i jej szybkie działanie. Kupując hosting, zwróć uwagę na kilka poniższych parametrów, które pomogą Ci w wyborze.

PARAMETRY HOSTINGU

  • Pojemność dysku
    Czyli ilość miejsca, które jest przeznaczone na pliki. Pamiętaj, że poza plikami strony WWW możesz potrzebować również przestrzeni na pocztę e-mail lub bazy danych.
  • Wykorzystywane dyski
    Zależnie od wykorzystywanego dysku, Twoja strona internetowa będzie działała szybciej lub wolniej. Najwolniejszymi są dyski HDD, dyski SSD wykazują się dużą szybkością i sprawnością, natomiast SSD NVMe działają nawet o x10 szybciej od SSD.
  • Liczba stron i skrzynek e-mail
    Pomyśl, ile stron WWW planujesz utrzymywać na hostingu. Zastanów się też, jaka liczba adresów e-mail będzie Ci potrzebna i sprawdź te parametry przy wyborze.
  • Transfer
    Transfer oznacza liczbę danych, które można odebrać i wysłać przez miesiąc. Zbyt mały transfer może np. spowodować blokadę strony WWW.
  • PHP
    Hosting zawsze powinien obsługiwać najnowszą wersję interpretera PHP.
  • Procesor i pamięć RAM
    Warto zwrócić uwagę, czy hostingodawca oferuje minimalny dostęp do zasobów. Jest to szczególnie ważne przy hostingu współdzielonym, gdzie zasoby są dzielone między użytkownikami serwera. Sugerowane minimum to 1 GHz procesora oraz 1 GB RAM.

DOSTĘPNOŚĆ USŁUG

  • SLA
    SLA określa czas bezawaryjnego działania serwera. Nie warto kupować hostingu o SLA poniżej 99,5%, a warto szukać usług, gwarantujących jeszcze wyższe wartości. 

BEZPIECZEŃSTWO

  • Backup
    Backup to tworzenie kopii zapasowej stron. Jest to niezbędna funkcja pomagająca przywrócić stronę do poprzedniego stanu (np. sprzed awarii). Backup powinien być wykonywany przynajmniej raz dziennie i być dostępny przez 7 dni.
  • WAF
    To system ochrony stron internetowych, który zabezpiecza przed cyberatakami. Działa w sposób automatyczny i warto go mieć w ramach usługi.
  • Certyfikat SSL
    Certyfikat chroni dane przesyłane za pomocą strony WWW i zapobiega ich kradzieży. Niektórzy usługodawcy oferują darmowy certyfikat SSL i właśnie takich usługodawców, należy poszukiwać. W czasach, gdy certyfikaty Let’s Encrypt zapewniają darmową ochronę na poziomie komercyjnych certyfikatów, nie warto dodatkowo za niego płacić.

CENA

  • Cena usługi hostingowej
    Nie należy kierować się zasadą „najdroższy = najlepszy”, bo wybierając hosting, można łatwo przepłacić. Nie warto kupować zbyt dużego hostingu o wielu dodatkowych opcjach, bo prawdopodobnie nie uda Ci się z nich skorzystać. 
  • Cena odnowienia hostingu
    Wybierając hosting, zwróć uwagę na jego cenę promocyjną — większość usługodawców oferuje zniżki na pierwszy rok, a cena odnowienia usługi jest kilkanaście razy wyższa. Sprawdź cenę za kolejne lata, bo to właśnie ona jest rzeczywistą kwotą usługi.

OBSŁUGA KLIENTA

Sprawdź, czy hostingodawca gwarantuje szybką obsługę klienta. Nawet na najlepszych hostingach mogą pojawić się problemy. Szybka i dobra obsługa potrafi pomóc wybrnąć z wielu sytuacji. Zweryfikuj, w jakich godzinach działa BOK i jakich używa kanałów komunikacji.

Wybierz rodzaj hostingu dopasowany do Twoich potrzeb

W tym artykule odpowiedzieliśmy na pytanie, co to jest hosting i przybliżyliśmy Ci, drogi czytelniku, jakie są rodzaje hostingów. Ten blog istnieje właśnie po to, aby ułatwić Ci znalezienie dobrych i sprawdzonych usług internetowych. Jesteśmy jednak zdania, że zawsze warto znać podstawy pewnych zagadnień.

Podsumowując, zawsze sprawdzaj parametry wybieranego hostingu, przynajmniej te podstawowe. Jeśli planujesz stworzyć dużą stronę internetową, zastanów się nad zatrudnieniem administratora, który zajmie się obsługą serwera. Natomiast jeśli chcesz szybko założyć stronę internetową lub pocztę e-mail we własnej domenie, szukaj gotowych rozwiązań. Wiele firm hostingowych oferuje pakiety na start, które pomogą Ci szybko zacząć. Nie bój się kontaktu z biurami obsługi klienta — przed wyborem usługodawcy warto dopytać o szczegóły u źródła.