Darmowy hosting czy płatny (tani) serwer dla strony WWW? Różnice między bezpłatnym hostingiem a płatnym pokazane czarno na białym.

Hosting jest niezwykle ważnym elementem każdej strony internetowej. To właśnie na nim przechowywane są pliki, z których zbudowana jest strona i to właśnie dzięki niemu może się ona wyświetlać innym użytkownikom sieci. O tym co to jest hosting oraz czym różni się bezpłatny hosting od płatnego, dowiesz się z tego artykułu.

Co to jest hosting i do czego służy?

Hosting to fizyczne miejsce do przechowywania plików. Powierzchnię hostingu wydziela się z serwera, który jest dużą maszyną, działającą jak dysk twardy w komputerze — z tą różnicą, że funkcjonuje zdecydowanie szybciej, wydajniej i często wykorzystuje lepsze technologie. Poza określoną pojemnością każdy użytkownik otrzymuje w ramach hostingu dostęp do zasobów takich jak procesor, pamięć RAM i łącze internetowe. Wszystkie te parametry świadczą o wydajności i szybkości hostingu. To właśnie od nich zależy czy strona będzie sprawnie załadowywać treści i szybko się wyświetlać użytkownikom w sieci.

Każda strona internetowa znajduje się na hostingu. Pliki na nim umieszczone dosłownie są stroną WWW. To dzięki „dyskowi twardemu” witryna może istnieć oraz wyświetlać swoją treść innym użytkownikom Internetu. Strony internetowe składają się z dwóch nieodłącznych elementów. Pierwszym z nich jest oczywiście hosting, natomiast drugą jest domena, która określa nazwę danej strony WWW. Posiadając hosting i domenę można mieć własną stronę WWW.

Czym różni się darmowy hosting od płatnego?

Pierwszą podstawową różnicą jest oczywiście cena. Bezpłatny hosting, jak sama nazwa wskazuje, nic nie kosztuje i można z niego korzystać zupełnie za free. Natomiast hosting płatny jest usługą sprzedawaną przez firmy hostingowe, które w tym celu udostępniają użytkownikom wolne miejsce i zasoby na utrzymywanych przez nich serwerach. Wszystko jasne? No nie do końca, bo to wciąż nie wyjaśnia tego, czym w rzeczywistości różnią się te dwa rodzaje hostingów.

Darmowy hosting i hosting płatny są przede wszystkim wykorzystywane do odmiennych celów. Na płatnych hostingach działa zdecydowana większość stron w Internecie. Jest to dobre rozwiązanie dla stron firmowych, profesjonalnych blogów, stron wizytówek i witryn sprzedażowych oraz sklepów internetowych. Jest to wydajna usługa, która umożliwia płynne obsłużenie ruchu na stronie. 

Darmowy hosting WWW będzie odpowiedni dla osób, które nie myślą poważnie o prowadzeniu strony internetowej, a raczej chcą się czegoś nauczyć lub traktować stronę internetową jako formę rozrywki. Bezpłatny hosting świetnie się sprawdzi przy stawianiu pierwszych kroków w nauce budowania stron WWW czy programowania oraz do prowadzenia typowo fanowskich i młodzieżowych blogów.

Tym samym sposób użytkowania jest, zaraz po cenie, najważniejszą różnicą pomiędzy darmowym hostingiem a płatnym. Nie oznacza to jednak, że nie różnią się one niczym więcej. Wręcz przeciwnie, to dopiero początek różnic pomiędzy tymi usługami, które dokładnie przedstawiliśmy poniżej.

Wybrać tani hosting czy bezpłatny hosting?

Porównując bezpłatny hosting z tym, za który należy zapłacić, wzięliśmy pod uwagę parametry i cechy hostingów tanich. Skoro zastanawiasz się nad wykorzystaniem darmowego hostingu, to zapewne nie będziesz zaintereowany(-a) drogim hostingiem z wieloma innowacjami. W tym przypadku w zupełności wystarczy zestawienie podstawowych, płatnych pakietów z bezpłatnym hostingiem. W takim razie zaczynajmy!

Reklamy na stronie WWW

Zakładając stronę internetową, często myślimy o niej pod kątem zarabiania. Swoją pracę można spieniężać w Internecie na kilka różnych sposobów, a jednym z nich jest umieszczanie reklam banerowych na stronie. Takie reklamy mogą być prezentowane poprzez sieć reklamową Google; dobrym rozwiązaniem jest również samodzielne umieszczanie banerów reklamowych firm, z którymi podjęliśmy współpracę. Tak przynajmniej wygląda to w przypadku płatnego hostingu — masz nad wszystkim kontrolę. 

Nieco inaczej sprawy się mają przy darmowym hostingu. Zazwyczaj w zamian za korzystanie z niego właściciel strony musi zgodzić się na umieszczanie przez hostingodawcę reklam. Jednak autor strony nie ma żadnej kontroli nad wyświetlanymi reklamami. Na stronie mogą znaleźć się przeróżne banery, które mogą zupełnie nie pasować do koncepcji strony internetowej. Dodatkowo nie przynoszą one żadnych korzyści finansowych właścicielowi strony. Hostingodawca oferujący darmową usługę musi w jakiś sposób na niej zarobić, stąd takich reklam nie można wyłączyć. 

Pojemność hostingu

Nawet tanie hostingi potrafią być całkiem pojemne. Przetestowaliśmy wiele hostingów i według naszego skrupulatnego rozeznania okazuje się, że najtańsze pakiety oferują od 2 GB do nawet 30 GB powierzchni do wykorzystania. To naprawdę całkiem sporo miejsca, które pozwala na rozbudowywanie strony, wrzucanie zdjęć i naprawdę wielu, wielu wpisów. 

Pojemność bezpłatnych hostingów to zazwyczaj około 100-200 MB. Jest to o wiele mniej niż w przypadku płatnego hostingu i nie pozwala na zbyt wiele. Taka pojemność z pewnością nie nada się dla bloga kulinarnego czy fotograficznego, bo po wrzuceniu zaledwie kilku zdjęć (w malej rozdzielczości) hosting zostanie zapełniony. Jeżeli jednak planujesz tworzyć hobbystycznego bloga z samymi wpisami, to pojemność bezpłatnego hostingu powinna wystarczyć na dosyć długo. Co nie znaczy, że po jakimś czasie nie zostanie ona wykorzystana, a Ty zostaniesz pozbawiony możliwości dalszego rozwijania strony. Tymczasem usuwanie wpisów i plików z hostingu mija się z celem, ponieważ taka strona nie będzie odpowiednio indeksowana w wyszukiwarce Google’a.

Pozycja w wyszukiwarce Google

Płatne hostingi dobrze się pozycjonują. Jeżeli strona jest na temat, wypełniona wartościowym contentem i rzetelnie prowadzona, to prędzej czy później zacznie być pokazywana wysoko w wyszukiwaniach na odpowiednie hasła. Hostingodawcy z płatnymi usługami dbają o reputację swoich hostingów i szybko blokują podejrzane strony, np. takie, które rozsyłają SPAM lub mogą być niebezpieczne dla innych internautów. 

Tego samego nie można jednak powiedzieć o darmowych hostingach. Ze względu na nieodpłatność usług, często są one wykorzystywane przez cyberprzestępców. Traci na tym reputacja całego hostingu. Jednocześnie szybkość strony jest czynnikiem rankingowym sprawdzanym przez roboty Google, natomiast darmowe hostingi nie należą do tych najszybszych. Zakładając stronę WWW na powolnym hostingu, otrzymamy w rezultacie wolno działającą witrynę. 

Może się okazać, że skrupulatnie tworzona strona na darmowym hostingu i tak nie będzie miała szans prezentować się w organicznych wyszukiwaniach, ponieważ zostanie negatywnie oceniona przez Google ze względu na złą reputację hostingu lub powolność jego działania. Szkoda natomiast tracić możliwość wyświetlania strony w najpopularniejszej na świecie wyszukiwarce internetowej.

Limit transferu

Już nawet podstawowe pakiety hostingów oferują nielimitowany transfer, choć oczywiście nie wszystkie. Czym jednak jest transfer i dlaczego warto mieć go całkiem sporo? Od transferu zależy to, ilu użytkowników będzie mogło odwiedzać stronę WWW w trakcie miesiąca. Transfer to ilość danych, które pobierają użytkownicy poprzez wysyłanie żądania do serwera o wyświetlenie danej strony internetowej. Wlicza się w to przeglądanie podstron, produktów, zdjęć czy wpisów. Każda z tych czynności pobiera transfer. Jeśli limit transferu zostanie wyczerpany, to strona zostanie zablokowana dla następnych użytkowników, którzy chcieliby ją odwiedzić.

W przypadku bezpłatnego hostingu zawsze mamy do czynienia z limitami transferu i to stosunkowo niewielkimi. Sytuacja, w której strona zostaje zablokowana ze względu na wykorzystanie limitu transferu, jest całkiem częste. Niski limit transferu może również wpływać na ogólne spowolnienie strony, przez to może się ona ładować nawet przez kilkadziesiąt sekund. Niewielu użytkowników jest tak cierpliwych.

Pomoc techniczna

Kupując płatny hosting, praktycznie zawsze możesz liczyć na pomoc techniczną w razie awarii lub problemów z ustawieniem czegokolwiek na hostingu. Wiele firm hostingowych odpisuje na maile, odbiera telefony i rozmawia przez czat nawet z osobami, które jeszcze nie są ich klientami. Biuro Obsługi Klienta czy dobrze funkcjonujący dział helpdesk to standard przy wykupionej usłudze hostingowej.

Darmowe hostingi najczęściej nie prowadzą działów pomocy technicznej lub jest on zarezerwowany tylko dla płatnych planów. Dlatego mając problem z darmowym hostingiem, możesz z nim utknąć i co najwyżej próbować znaleźć odpowiedź w Internecie. 

Backup 

Backup to inaczej kopia zapasowa strony internetowej. Standardem dla płatnych hostingów jest wykonywanie backupu raz na dobę z dostępem do 7 ostatnich kopii. Kopia zapasowa strony jest niezwykle przydatna, gdy wprowadzane są zmiany na stronie. Zawsze istnieje 

ryzyko, że po dokonaniu zmian strona może nie działać odpowiednio lub będzie się źle wyświetlać. Dostęp do backupu pozwala szybko przywrócić stronę do poprzedniego stanu.

Niestety bezpłatne hostingi nie zawsze oferują jakąkolwiek usługę automatycznego backupu. W przypadku chęci przeniesienia strony na inny hosting kopie zapasowe plików należy wykonać samodzielnie, co może być trudne dla osoby nieobeznanej z programowaniem i działaniem hostingów. 

Adres strony internetowej

Jak wspomnieliśmy we wstępie, każda strona musi mieć hosting oraz domenę. Domena to adres strony WWW zapisany słowami. Codziennie widzisz dziesiątki adresów stron w pasku na górze przeglądarki — to są właśnie domeny. Domena jest odrębną od hostingu usługą, którą można kupić od rejestratora domen, którym zazwyczaj są firmy hostingowe. Płatna domena zapewnia nieskazitelną nazwę z wybraną, zgrabną końcówką na przykład  .pl, .com itp. 

Bezpłatne hostingi często oferują dostęp do bezpłatnej domeny. To naprawdę świetne rozwiązanie, gdy strona internetowa ma służyć do zabawy. Darmowa domena przy bezpłatnym hostingu nie sprawdzi się jednak do innych celów, ponieważ nie wygląda ona tak, jak adresy stron internetowych, do których są przyzwyczajeni użytkownicy. Takie domeny mogą zawierać w sobie ciąg cyfr i niepowiązanych ze sobą liter lub być bardzo długie. W obecnych czasach internauci wystrzegają się stron o podejrzanych adresach WWW. Nie bez przyczyny — strony z dziwnymi domenami są często odpowiedzialne za ataki cyberprzestępców, kradzież danych lub naciąganie. Dlatego darmowy hosting z darmową domeną nie nada się na stronę firmową czy nawet stronę wizytówkową.

W poniższej tabeli zrobiliśmy podsumowanie najważniejszych cech hostingów darmowych i płatnych, aby można było jeszcze łatwiej porównać obie usługi. 

PORÓWNANIE TANIEGO HOSTINGU DO DARMOWEGO HOSTINGU:

Cechy hostinguPłatny hostingDarmowy hosting
Pojemność hostinguod 2 GB wzwyż100-200 MB
Transfernajczęściej nielimitowanyniski limit, przez co strona często ulega blokadzie
Cenaod 100 zł roczniebezpłatny
Kopia zapasowa1 raz dziennienie ma gwarancji przetrzymywania kopii zapasowych
SLA od 99%brak gwarancji SLA lub bardzo niskie SLA
Pozycjonowaniewspomaga pozycjonowaniestrony na darmowym hostingu mogą w ogóle nie być indeksowane przez Google
Reklamymożesz wykorzystywać stronę do współpracy z reklamodawcami i zarabiać na niejna stronie wyświetlane są reklamy o różnych treściach, nad którymi nie masz kontroli i nic na tym nie zarabiasz
Pomoc technicznatak i to w wielu formachbrak gwarancji jakiejkolwiek pomocy technicznej
Domenawiarygodnie wyglądający adres; częste zniżki na pierwszy rok użytkowania domeny domena, która wygląda na podejrzaną

Płatny hosting jest lepszy od darmowego hostingu

Płatne hostingi i darmowe hostingi mają różne zastosowanie. Nie oznacza, to że hosting bezpłatny jest całkowicie zły — po prostu nie będzie on odpowiedni dla większości stron internetowych, a na pewno nie tych, które mają służyć profesjonalistom oraz biznesowi.

Darmowy hosting jest w porządku, gdy służy do nauki i zabawy — to jest jego prawidłowe wykorzystanie. Tymczasem płatna usługi sprawdzi się pod wieloma względami: do budowy bloga, strony firmowej, sklepu internetowego czy większego serwisu. Płatny hosting wcale nie musi być drogi. Za cały rok usługi zapłacisz od 100 zł do maksymalnie 400 zł, co daje od 8 zł miesięcznie. Niedużo prawda? A można zyskać o wiele więcej, niż można otrzymać z darmowym hostingiem.