Recenzja hostingu stron WWW Hostinger (2024). Testy i opinie na temat usług firmy.

Hostinger to międzynarodowa firma hostingowa wywodząca się z Litwy. Oferuje swoje usługi w ponad 40 krajach na całym świecie, co z pewnością jest imponujące i świadczy o popularności tej marki oraz ich hostingów. Przyjrzymy się co jest szczególnie interesującego w hostingu od Hostinger.pl i czy stanowi on silną konkurencję dla rodzimych usług hostingowych. 

Hostinger to naprawdę duża firma sprzedająca różne produkty i usługi m.in. pocztę e-mail, domeny oraz liczne hostingi: od hostingów współdzielonych, przez hostingi w chmurze i VPS, po hosting przeznaczony dla WordPressa, a nawet hosting dla gry Minecraft. 

Nasza recenzja obejmie pakiety hostingu współdzielonego, ponieważ jest to główna usługa firmy Hostinger, a jednocześnie odpowiada ona parametrom innych hostingów recenzowanych na tym blogu. 

Hostinger (hostinger.pl)

 • Uptime: 99,93%
 • Śr. czas: 130ms
 • Support: 24/7 - czat i formularz
 • Funkcje: Serwery LiteSpeed, Darmowy certyfikat SSL, HTTP/3, dyski SSD, Backupy co 24h trzymane do 7 dni
 • Strona: hostinger.pl
⭐ Ocena: 4.13 ★★★★★
💸 Cena: od 383,61 zł / rok
📣 Zniżka: Hosting od 3,99 zł / m-c
☑️ Darmowy test: 30 dni
💽 Pojemność: 30 - 200 GB
↔️ Transfer: Bez limitów

Dla kogo hosting od Hostinger?

Ze względu na duże pojemności pakietów hostingowych jest to dobry hosting, który sprawdzi się do wielu różnych celów. Będzie on odpowiedni zarówno dla stron wizytówek, blogów, stron biznesowych, jak i całkiem dużych serwisów czy sklepów internetowych odwiedzanych przez wielu użytkowników. 

Dodatkowo, dzięki osobnemu planowi darmowego hostingu jest to bardzo dobry wybór dla osób uczących się programowania lub próbowania swoich sił z założeniem pierwszej i nieskomplikowanej strony WWW. O darmowym hostingu Hostinger opowiemy dokładniej w dalszej części tego tekstu. 

Parametry pakietów hostingu współdzielonego od Hostinger 

Dyski

Wszystkie płatne plany hostingu współdzielonego są obsługiwane przez szybkie dyski SSD.

Serwery

Serwery Hostinger.pl usytuowane są w kilku państwach z całego świata, dzięki czemu strony założone na ich hostingach cechują się niską latencją (opóźnieniami w działaniu) w przypadku odwiedzin użytkowników z różnych części świata.

Hostinger posiada serwery w krajach takich jak:

 • Brazylia,
 • Indonezja,
 • Litwa,
 • Holandia,
 • Singapur,
 • Wielka Brytania,
 • Stany Zjednoczone.

Moc obliczeniowa

Moc obliczeniowa jest uzależniona od rodzaju pakietu. Poza niską wartością pamięci RAM dla pakietu Single wszystkie pozostałe parametry są na poziomie, który umożliwia sprawne zarządzanie hostingiem lub założoną na nim stroną internetową i bezproblemowe korzystanie z niej przez użytkowników.

Moc obliczeniowa pakietów w Hostinger.pl:

Pakiet hostinguSinglePremiumBusiness
Pamięć RAM768 MB1024 MB1536 MB
Procesy systemowe102030
Liczba rdzeni1 rdzeń1 rdzeń2 rdzenie

Pojemność

Pakiety hostingów można zakupić w trzech pojemnościach: 30 GB, 100 GB, 200 GB.

Backup

Dla dwóch pierwszych pakietów, Single oraz Premium, backup wykonywany jest raz w tygodniu, natomiast codzienna kopia zapasowa jest opcją dostępną jedynie w pakiecie Business. Dla pakietu Business dostępne są codzienne kopie zapasowe przechowywane z ostatnich 7 dni. 

O ile backup z ostatniego pakietu jest wyjątkowo dobrą usługą, to wykonywanie kopii zapasowych raz w tygodniu w pozostałych pakietach, to trochę za rzadko. Jest to usługa poniżej normy, do której przyzwyczaiły nas rodzime firmy hostingowe, gdzie backup wykonywany jest zazwyczaj raz na dobę. 

PHP

Hostinger.pl umożliwia korzystanie z wielu wersji PHP, zaczynając od PHP 5.2, a kończąc na PHP 8.0.

LiteSpeed i LSCache

Serwery Hostinger są obsługiwane przez oprogramowanie LiteSpeed oraz LSCache, które świetnie wpływają na zwiększenie szybkości i wydajności stron założonych na tym hostingu.

Pakiety i cena hostingu w Hostinger

Hostinger ma w swojej ofercie 3 pakiety hostingowe, które różnią od siebie pojemnością i parametrami. W tabeli poniżej spisaliśmy kilka najważniejszych różnic pomiędzy pakietami Single, Premium i Business. 

Wybierając hosting w Hostinger należy zwrócić uwagę na kilka różnych parametrów, również tych dotyczących mocy obliczeniowej, które opisaliśmy powyżej. Najbardziej opłacalnym pakietem jest pakiet średni, czyli Premium. Wraz z nim można uzyskać wszystkie najważniejsze funkcje pozwalające na wygodne użytkowanie hostingu. Niemniej jeśli poszukujesz hostingu dla pojedynczej strony WWW lub pod duży serwis, to pozostałe pakiety będą odpowiednio skrojone pod te funkcje pod względem parametrów.

Różnice w pakietach hostingu od Hostinger.pl:

Pakiet hostinguSinglePremiumBusiness
Liczba stron internetowych1100100
Pojemność dysków30 GB SSD100 GB SSD200 GB SSD
Liczba wizyt miesięcznie~10.000~25.000~100.000
Przepustowość100 GBbez ograniczeńbez ograniczeń

Cennik pakietów hostingowych w Hostinger jest bardzo skomplikowany, jednak mamy dobrą wiadomość — hostingi u tego hostingodawcy są całkiem tanie. Najpierw jednak pokrótce wyjaśnimy, jak sprawdzić cenę danego hostingu. W Hostinger.pl możesz kupić usługę na 1 miesiąc, 1 rok, 2 lata lub 4 lata. Dla jasności zaznaczyliśmy pogrubieniem ceny promocyjne i ceny odnowień dla 1 roku — to będzie nasz wyznacznik względem innych hostingodawców.

Zasada jest taka, że na im dłużej wykupujesz hosting, tym staje się on tańszy. Na stronie internetowej usługodawcy ceny podawane są w płatnościach miesięcznych, natomiast my przeliczyliśmy je na faktyczną kwotę, którą zapłacisz w ciągu miesiąca, roku, 2 lat lub 4 lat. Wszystkie ceny są jednak cenami netto, do których należy doliczyć 23% VAT-u. 

Tabela jest podzielona na dwie części — w górnej z nich znajdują się ceny promocyjne, czyli cena, która obowiązuje tylko na pierwszy wykupiony okres. W dolnej części tabeli widnieją kwoty odnowień. Przykładowo, kupując pakiet Business, w pierwszym roku zapłacisz za niego 239,88 zł netto, natomiast po roku i w każdym kolejnym okresie rozliczeniowym, kwota roczna będzie wynosiła już 479,88 zł netto.

Wiemy, że patrząc na tę tabelę, można złapać się za głowę, spójrz jednak na same ceny odnowień po 1 roku — są to kwoty pokazujące, ile kosztuje określona usługa. A usługi te są bardzo tanie w porównaniu to pojemności, którą oferują. W Hostingerze możesz otrzymać 100 lub 200 GB na dyskach SSD w cenach, gdzie u innego hostingodawcy dostaniesz zaledwie kilkadziesiąt GB. 

Ceny pakietów hostingowych od Hostinger.pl:

Pakiet hostinguSinglePremiumBusiness
Cena 1 miesiąc25,99 zł netto39,99 zł netto52,99 zł netto
Cena 1 rok71,88 zł netto143,88 zł netto239,88 zł netto
Cena 2 lata119,76 zł netto239,76 zł netto431,76 zł netto
Cena 4 lata191,52 zł netto383,52 zł netto767,52 zł netto
Cena odnowienia po 1 miesiącu25,99 zł netto39,99 zł netto39,99 zł netto
Cena odnowienia po 1 roku155,88 zł netto287,88 zł netto479,88 zł netto
Cena odnowienia po 2 latach263,76 zł netto527,76 zł netto911,76 zł netto
Cena odnowienia po 4 latach431,52 zł netto959,52 zł netto1 727,52 zł netto

*Wszystkie ceny są cenami netto, do których należy doliczyć podatek VAT. 

Hostinger gwarantuje zwrot kosztów, ale nie oferuje okresu próbnego

Hostinger nie oferuje jako takiego testu próbnego, jednak gwarantuje zwrot kosztów jeżeli usługa nie przypadnie klientowi do gustu. Niemniej w naszych testach zawsze opisujemy hostingi pod względem łatwości jego przetestowania. Tutaj Hostinger otrzymuje od nas małego minusa, ponieważ zasady gwarancji zwrotu kosztów nie są do końca jasne. 

Zwrot za samą usługę hostingu jest klarowny — wystarczy zgłosić do Biura Obsługi chęć rezygnacji z usługi. Jeżeli jednak chcielibyśmy przetestować hosting tak, jak należy, to musielibyśmy wybrać hosting z domeną. I tu zaczynają się zupełnie niepotrzebne schody. 

Domenę otrzymujemy do hostingu za darmo na rok, jednak należy ją zarejestrować na siebie. Zwrotowi kosztów nie podlegają jednak wszystkie z domen, a część z nich wymaga zgłoszenia rezygnacji w ciągu jedynie 4 dni. Tym samym istnieje możliwość, że przez niedokładne przeczytanie warunków zwrotów i pomimo rezygnacji z hostingu pozostaniesz z domeną, która Cię specjalnie nie interesuje. O polityce zwrotów możesz więcej przeczytać na stronie WWW.

Jeśli chcesz tylko przetestować hosting i z niego zrezygnować, to… nie polecamy tak robić — przeprowadzenie testu w Hostinger jest jak praca „detektywa”, który próbuje odkryć czy za coś zapłaci, czy może jednak nie. To o wiele za dużo zachodu w porównaniu do rodzimych firm, gdzie pełny test usługi można uruchomić w mniej niż 5 minut. Hostinger jest usługą dla osób zdecydowanych, które myślą poważnie o kupnie hostingu, a możliwość zwrotu pieniędzy lepiej wykorzystać tylko w szczególnych przypadkach.

Pokazowa wersja demo hostingu 

Przeprowadzenie testu usługi hostingowej jest w Hostinger.pl jest nieco skomplikowane. Twórcy chyba zdają sobie z tego sprawę, dlatego udostępniają poglądową wersję demo panelu administracyjnego. Nie jest to zbyt wiele, ponieważ w wersji demo nie można wprowadzić żadnych rzeczywistych zmian: przypisać domeny, zainstalować WordPressa czy dodać skrzynki pocztowej jednak pozwala na sprawdzenie jak wygląda panel. 

Panel natomiast wygląda przyzwoicie i przejrzyście. Zawiera wiele zarówno podstawowych, jak i zaawansowanych opcji. Jednym słowem umożliwia całkowite zarządzanie hostingiem z jednego miejsca. Panel jest podzielony na wygodne kategorie dotyczące określonych produktów i usług:

 • Hostingi
 • E-maile,
 • Domeny,
 • Serwery,
 • Certyfikaty SSL,
 • Biling,
 • Pomoc,
 • Sklep.

Niemniej demo nie można uruchomić w języku polskim, co wskazuje, że docelowy panel klienta również nie jest obsługiwany po polsku. To niestety kolejny minusik dla Hostinger.pl, ponieważ brak języka polskiego może być dla wielu osób problemem nie do przeskoczenia. 

Darmowy certyfikat SSL Let’s Encrypt 

Hostinger oferuje możliwość skorzystania z darmowego certyfikatu SSL, a dokładnie z Let’s Encrypt. Bardzo nas to cieszy, ponieważ taki certyfikat w zupełności wystarczy do ochrony większości stron WWW. Jednocześnie Hostinger nie próbuje oszukiwać swoich klientów (jak lubią to robić inny hostingodawcy), że muszą kupować drogie certyfikaty komercyjne. Zobaczcie, co znaleźliśmy w najczęściej udzielanych odpowiedziach na ich stronie:

Enigmatyczny jest jednak zapis, który znaleźliśmy w priceboxie „Darmowy SSL (cena 45,25 zł)”. Tak więc certyfikat jest darmowy czy nie? Na szczęście jest. 😉 Niech ten zapis was nie zmyli — informuje on jedynie o tym, ile możecie zaoszczędzić, dzięki korzystaniu z tej usługi.

Certyfikat trzeba jednak samodzielnie odnawiać co trzy miesiące. Szczegółowy opis, jak zainstalować certyfikat Let’s Encrypt znajdziesz na stronach pomocy Hostingera.

Poczta e-mail w Hostinger

Kupując hosting w Hostinger otrzymujesz dostęp do oferowanej przez nich poczty e-mail. W pakiecie Single wystarczy wyznaczyć powierzchnię na skrzynkę z pojemności hostingu, natomiast w pakietach Premium oraz Business klienci otrzymują odrębną przestrzeń na pocztę e-mail, kolejno 10 GB i 15 GB. To bardzo miła niespodzianka i spory plus dla Hostingera, ponieważ nie wszyscy hostingodawcy są chętni do dawania odrębnych zasobów na pocztę. 

Niezależnie od pakietu poczta e-mail jest obsługiwana przez przeglądarkę, także można bez problemu się z nią połączyć z każdego miejsca. W pakiecie Single można założyć jedno konto e-mail, a w pakietach Premium oraz Business można założyć do 100 odrębnych skrzynek pocztowych.

W Hostinger możesz liczyć na dobry uptime

Szybka przypominajka. SLA to gwarancja hostingodawcy dotycząca czasu, w którym jego serwery działają bez przerwy, czyli nie zakłóca ich funkcjonowania żadna awaria. Tymczasem uptime jest to parametr, dzięki któremu możemy sprawdzić, czy SLA pokrywa się z rzeczywistością i obietnicami. Oba parametry zapisuje się w procentach i powinny zbliżać się maksymalnie do 100%. 

SLA gwarantowane przez Hostinger to 99,9%. Natomiast za pomocą narzędzia Updown.io dowiedzieliśmy się, że średni uptime serwerów od tego usługodawcy wyniósł 99.93% w ciągu ostatnich 5 miesięcy. Jest to całkiem ładny wynik, który z pewnością pozwala na wygodne korzystanie z hostingu i brak obaw o większe awarie. 

Bardzo dobry czas odpowiedzi serwera Hostinger.pl

Czas odpowiedzi, inaczej response time, określa czas potrzebny serwerowi na odpowiedź na zapytanie. To, w jakim czasie serwer odpowie, daje nam informację, czy dany serwer działa sprawnie, czy może troszkę się ociąga. 😉

Od razu możemy powiedzieć, że response time serwerów od Hostinger.pl był najlepszym z czasów odpowiedzi, jakie udało nam się uzyskać w trakcie testów różnych hostingów. Parametr ten wyniósł zaszczytne 130 milisekund, co oznacza, że serwery odpowiadają bardzo sprawnie i są szybciuteńkie. 

A test wcale nie był taki prosty, ponieważ zapytania płynęły do serwera z różnych części świata. Serwer Hostinger.pl najlepiej sobie poradził z zapytaniami z Europy i Ameryki Północnej (od 35 do 108 milisekund), a nieco gorzej, ale i tak lepiej niż inne hostingi, z zapytaniami z Azji i Australii (od 174 do 249 milisekund).

Tym samym litewski hosting pokazał swoją wyższość nad krajowymi rozwiązaniami, ponieważ hostingi posiadające serwery jedynie w Polsce lub na terenie Europy nie działają aż tak sprawnie. Jeżeli planujesz założyć stronę internetową, na którą będą wchodzić użytkownicy z różnych części świata, to Hostinger zapewni szybkie ładowanie strony, niezależnie od kraju, a nawet kontynentu, z którego pochodzi dana osoba.

LokalizacjaCzas odpowiedzi
Los Angeles, USA68 ms
Miami, USA39 ms
Montreal, Canada35 ms
Roubaix, France103 ms
Frankfurt, Germany108 ms
Singapore, Singapore249 ms
Tokyo, Japan174 ms
Sydney, Australia229 ms
Średni czas odpowiedzi~ 130 ms

Potężna baza wiedzy dla klientów Hostinger.pl

Hostinger z pewnością kładzie silny nacisk na pomoc swoim klientom. Na ich stronie internetowej można znaleźć liczne wpisy i poradniki. Są one tworzone przede wszystkim w języku angielskim, dlatego jeśli obcy język nie jest dla Ciebie problemem, to znajdziesz tam ogromny zasób informacji. 

Będąc klientem Hostingera możesz uzyskać pomoc lub znaleźć odpowiedzi na pytania poprzez:

 • czat na żywo z konsultantem,
 • adresy e-mail przeznaczone pod różne zapytania,
 • help page, gdzie znajdziesz FAQ oraz możliwość przesłania formularza kontaktowego,
 • chatbota,
 • stronę z poradnikami,
 • bazę wiedzy,
 • blog.

Hostinger.pl zbudował ogromną bazę wiedzy, z której możesz czerpać do woli jeżeli jesteś ich klientem. Co jednak dzieje się kiedy nie jesteś klientem Hostinger? Niestety niewiele. O ile możesz korzystać z FAQ, poradników itp. to nie bardzo możesz liczyć na bezpośredni kontakt z konsultantem. Czat jest niedostępny nawet dla osób zalogowanych, ale nieposiadających wykupionych usług. Trudno jest również znaleźć bezpośredni adres e-mail do BOK. Niestety, Hostinger jest jedyną z firm hostingowych, z którą nie udało nam się skontaktować w trakcie realizowania testu. 

Darmowy hosting Hostinger

Hostinger jest jedną z niewielu firm hostingowych „z prawdziwego zdarzenia”, która oferuje w pełni darmowy hosting. Oczywiście nie jest to rozwiązanie, które nada się dla biznesu lub poważnych stron internetowych, jednak jako hosting do nauki lub po prostu zabawy jest wręcz idealny. 

Za darmowy hosting Hostinger nic się nie płaci i można się do niego zalogować za pomocą konta Google lub Facebook — niesamowicie wygodnie i szybko. W ramach hostingu użytkownik otrzymuje 300 MB na dysku HDD oraz może stworzyć jedną stronę internetową i założyć jedno konto FTP. Strony zakładane na tym hostingu są obsługiwane przez subdomenę 000webhostapp.com. 

Zaraz po zalogowaniu do hostingu strona podpytuje nas, do czego chcemy wykorzystywać usługę. Wybraliśmy opcję blog, dzięki czemu natychmiast zyskaliśmy dostęp do preinstalowanego WordPressa, na którym od razu można zacząć tworzyć. To świetna zabawa dla nastolatków, które chciałyby postawić pierwszego bloga, ale nie tylko. Jeśli chcesz stworzyć swoją pierwszą stronę WWW, ale najpierw chcesz się sprawdzić, to na darmowym hostingu Hostinger możesz ją stworzyć za darmo, a później przenieść na płatny plan.

To, co wyjątkowo spodobało nam się w tym rozwiązaniu, to przejrzystość panelu oraz dostępność aplikacji ułatwiających działanie: wspomniany wcześniej WordPress, kreator stron WWW oraz aplikacja do programowania!

Szczególnie przyjazne jest narzędzie do programowania, którego wygląd zachęci każdego (i małego i dużego) do spróbowania swoich sił w nauce HTML i CSS.

Podsumowanie recenzji Hostinger

Hostinger oferuje usługę bardzo dobrej jakości i w dobrej cenie. Są to niewątpliwe zalety i w zasadzie najważniejsze kwestie przy wyborze usługi hostingowej. Dobry uptime, bardzo dobry response time oraz duża pojemność dysków SSD obsługiwanych przez LiteSpeed, są potwierdzeniem tego, że jest do dobry i wydajny hosting. 

Niemniej chcąc założyć hosting w Hostingerze należy liczyć się z koniecznością częstego czytania, a nawet pisania do BOK treści w języku angielskim. Może to stanowić spore utrudnienie, szczególnie w przypadku wyjaśniania problemów technicznych. 

Drobnym minusem, jest również rozwlekłość i niespójność oferty. Informacje o ofercie są często powtarzane w różnych miejscach strony, jednak nie do końca tłumaczone, co wprowadza niepotrzebny zamęt i konieczność zagłębiania się w (angielskie) regulaminy usług. Więcej uwag jednak nie mamy i sądzimy, że jest to hosting warty uwagi, szczególnie jeśli ma zostać na nim założona strona, którą będą odwiedzać międzynarodowi użytkownicy.