Co to jest DNS Anycast? Jak działa? Kiedy i dlaczego warto z niego korzystać? Sprawdź.

Usługa DNS Anycast zapewnia szybsze ładowanie strony internetowej. Jednocześnie daje możliwość zwiększenia wydajności strony i bezpieczeństwa w przypadku awarii serwerów DNS. Na czym polega usługa DNS Anycast, czym różni się od tradycyjnych serwerów DNS oraz jakie korzyści można uzyskać z wprowadzenia tej technologii — wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak działa system DNS?

Aby było Ci łatwiej zrozumieć, dlaczego warto zainteresować się usługą DNS Anycast, musimy najpierw przedstawić, czym w ogóle są serwery DNS

W Internecie każda strona WWW znajduje się na serwerze, który posiada swój indywidualny adres IP. Składa się on z ciągu cyfr oddzielonych kropkami. Gdybyśmy nie wykorzystywali nazw domenowych, byłoby nam niezwykle trudno zapamiętać adresy ulubionych serwisów. Stąd, zamiast ciągu cyfr, możemy wpisywać w pasek przeglądarki konkretną nazwę. Serwery jednak potrzebują adresów IP, żeby móc wyświetlać odpowiednie strony. Dlatego właśnie powstał system DNS, który jest tłumaczem pomiędzy użytkownikiem a serwerem, a dokładniej tłumaczem adresów domen na adresy IP.

W uproszczeniu proces wyświetlania strony WWW wygląda następująco:

  1. Użytkownik wpisuje adres strony internetowej; 
  2. Zapytanie z prośbą o wyświetlenie strony trafia do serwera DNS;
  3. Serwer DNS tłumaczy nazwę domeny na przypisany jej adres IP; 
  4. Serwer odsyła informację pytającemu (klientowi lub użytkownikowi); 
  5. Urządzenie klienta lub użytkownika odpytuje serwer hostujący stronę WWW i prosi o wyświetlenie strony 
  6. Serwer udziela zgody na wyświetlenie strony WWW i udostępnia zawartość witryny.

W taki sposób otwierane są wszystkie strony w sieci. Więcej informacji o systemie DNS znajdziesz w tym artykule, natomiast teraz przechodzimy do różnic pomiędzy serwerem DNS a DNS Anycast.

DNS Anycast — co to jest?

W przypadku standardowego systemu DNS zapytanie trafia do serwera DNS odpowiedzialnego za tłumaczenie zapytań dla serwera hostującego stronę.

Często jest to ta sama maszyna, na której znajduje się strona WWW, jednak niektórzy hostingodawcy rozdzielają je dla większego zabezpieczenia danych. 

Wygląda to tak, że jeżeli użytkownik ze Szczecina zechce wyświetlić japońską stronę, to zapytanie będzie musiało „przelecieć” pół świata, aż do serwera np. w Tokio. Zajmie to sporo czasu, przez co japońska strona będzie się bardzo wolno ładować. 

Usługa DNS Anycast rozwiązuje ten problem. Strony korzystające z technologii Anycast nie posługują się tylko jednym serwerem, jak w przypadku systemu DNS. W jedną strukturę zostają połączone ze sobą różne serwery, z różnych miast i kontynentów. Wszystkie serwery w systemie DNS Anycast są ze sobą zsynchronizowane i mogą samodzielnie odpowiadać na zapytanie o adres IP strony. Wpływa to na szybkość ładowania strony, ponieważ użytkownik  nie musi czekać na odpowiedź z odległego zakątka świata, a zostanie mu ona udzielona z najbliższego serwera.

Najbliższy serwer nie musi oznaczać najbliższej lokalizacji geograficznej. Na zapytanie odpowie serwer, który będzie mógł najszybciej udzielić odpowiedzi, biorąc pod uwagę warunki sieciowe i lokalizację przeglądarki. Mając włączoną usługę DNS Anycast dla swojej strony internetowej możesz mieć pewność, że będzie się ona ładowała sprawniej, niż gdyby korzystała z tradycyjnych serwerów DNS.

Wracając do wcześniejszego przykładu — jeżeli strona korzysta z DNS Anycast to użytkownik ze Szczecina, który będzie chciał otworzyć japońską stronę, nie będzie musiał czekać na odpowiedź aż z Tokio. Otrzyma ją od najbliższego serwera z Poznania, dlatego szybkość ładowania strony będzie zdecydowanie wyższa. Gdyby jednak serwer w Poznaniu był obciążony, to użytkownik niemal równie szybko otrzyma odpowiedź z innego najbliższego serwera np. z Warszawy, Gdańska lub Krakowa. 

Kiedy warto korzystać z DNS Anycast?

  • Gdy Twoja strona jest odwiedzana przez użytkowników z różnych krajów

Prowadzisz międzynarodowy biznes? A może jesteś freelancerem obsługującym klientów z różnych krajów? Niezależnie od tego czym zajmujesz się w sieci, jeśli wiesz, że część odwiedzających Twoją stronę pochodzi z innych krajów, to DNS Anycast wpłynie na szybkość ładowania strony u zagranicznych użytkowników. 

Według raportu interaktywnie.com aż 40% użytkowników opuszcza strony internetowe, jeżeli ładują się one dłużej niż 3 sekundy. DNS Anycast pozytywnie wpłynie na szybkość ładowania strony i pomoże zatrzymać blisko połowę użytkowników na Twojej stronie WWW.

  • Gdy prowadzisz sklep internetowy lub duży serwis WWW

W przypadku e-zakupów liczy się każda (mili)sekunda, która pozwoli szybciej załadować stronę. Optymalizacja czasu ładowania w przypadku dużych stron wypełnionych treścią wymaga sporo pracy, dlatego warto skorzystać z każdej możliwości przyspieszenia strony. Nawet jeśli prowadzisz stronę tylko dla polskich użytkowników, to dzięki DNS Anycast osoba z drugiego końca kraju i tak będzie mogła szybciej wczytać stronę, ponieważ system skorzysta z bliższego serwera.

  • Gdy zależy Ci na wysokiej pozycji w Google

DNS Anycast może przyczynić się do lepszego pozycjonowania strony internetowej. Szybkość ładowania strony jest ważnym czynnikiem rankingowym. W sytuacji, gdy serwer DNS nie będzie odpowiadał (awaria, atak) lub będzie odpowiadał wolno (przeciążenie), to roboty Google mogą nadać stronie obsługiwanej przez dany serwer niższą rangę. Anycast zmniejsza prawdopodobieństwo, że robot indeksujący nie trafi na Twoją stronę lub że źle ją oceni w przypadku niedostępności serwera. 

Jednymi z najważniejszych parametrów mających wpływ na pozycję w Google są LCP oraz FID wchodzące w skład Core Web Vitals. Informują one o szybkości ładowania elementów strony lub całej witryny.

Parametr LCP pokazuje, w jakim czasie od momentu zapytania ładuje się największy widoczny element na stronie. Według wytycznych Google element ten nie powinien ładować się dłużej niż 2,5 sekundy.

Parametr FID pokazuje zależność pomiędzy czasem ładowania strony, a pierwszą akcją, jaką użytkownik może na niej wykonać. FID powinno być utrzymywane na poziomie 100 ms, aby osiągnąć dobry wynik.

Wskaźniki Core Web Vitals dla swojej witryny możesz sprawdzić m.in. w Google Search Console.

Korzyści z posiadania usługi DNS Anycast

Poza wymienionymi powyżej przypadkami warto rozważyć wykupienie domeny u rejestratora domen, który oferuje usługę DNS Anycast z dwóch innych powodów.

DNS Anycast zwiększa szybkość wczytywania strony

Czas na odpowiedź serwera DNS wlicza się w ogólny czas potrzebny na załadowanie strony WWW. Ma to szczególne znaczenie, gdy użytkownik wchodzi pierwszy raz na daną stronę internetową i tym samym jego komputer nie ma informacji o plikach cache, ciasteczkach, ani adresie IP domeny. DNS Anycast wpływa na szybkość ładowania strony, zmniejszając czas potrzebny do jej wyświetlenia w porównaniu ze standardowym serwerem DNS.

Technologia Anycast pomaga w utrzymaniu lub zwiększeniu konwersji

Skoro DNS Anycast wpływa na poprawę szybkości wczytywania strony, to również ma wpływ na konwersję. Według badania firmy marketingowej Portent konwersja spada średnio o 4,42% z każdą dodatkową sekundą ładowania. Zachowując wysoki czas ładowania witryny, można wpływać na utrzymywanie konwersji na właściwym, nieobniżonym poziomie. Jednocześnie raport Unbounce informuje, że aż 70% użytkowników uważa, że szybkość ładowania strony na dla nich znaczenie przy realizowaniu zakupów. 

Kiedy jeszcze przydatny jest Anycast?

  • Ochrona w wypadku awarii

Jeżeli serwer DNS, który obsługuje Twoją domenę, ulegnie awarii, to użytkownicy nie będą mogli jej odwiedzić. W przypadku posiadania usługi Anycast na swojej domenie taka sytuacja jest praktycznie niemożliwa — zawsze jakiś serwer DNS obsłuży zapytanie i wyświetli Twoją stronę WWW użytkownikowi.

  • Bezpieczeństwo przy ataku DDOS

Serwery DNS bywają celami ataków cyberprzestępców. Podobnie jak w przypadku awarii, zaatakowany serwer DNS nie będzie mógł odpowiadać na zapytania użytkowników z prośbą o wyświetlenie strony. DNS Anycast rozwiązuje tego typu problemy, ponieważ inny z połączonych serwerów umożliwi wyświetlanie strony.

  • Zapewnienie łączności z pocztą
    W przypadku awarii lub ataku na serwer DNS występują problemy nie tylko z wyświetlaniem stron WWW, ale równie z dostępnością do poczty e-mail. Jeżeli poczta we własnej domenie jest Twoim narzędziem pracy, to technologia Anycast umożliwi połączenie ze skrzynką pocztową nawet jeżeli najbliższy serwer ulegnie awarii lub atakowi DDOS.

Jak skorzystać z usługi DNS Anycast?

Usługa DNS Anycast jest dostępna tylko na niektórych hostingach. Nie można jej kupić wszędzie, dlatego jeśli zależy Ci na wdrożeniu tej technologii, musisz znaleźć hostingodawcę, który posiada ją w swojej ofercie.

Technologię Anycast posiada większość dużych graczy na rynku hostingowym (sprzedawcy hostingów, są również zazwyczaj rejestratorami domen). Warto jednak wybrać dostawcę usługi, który nie pobiera dodatkowych opłat za korzystanie z niej.

Zakończenie

DNS Anycast jest usługą, która ma pozytywny wpływ na działanie strony internetowej. Szczególnie dobry wpływ ma ona na duże serwisy internetowe, e-sklepy oraz witryny obsługujące ruch z zagranicy. Technologia ta umożliwia wydajniejsze działanie stron WWW poprzez brak konieczności łączenia się z systemem DNS znajdującym się na tym samym serwerze, który hostuje stronę. Jednym słowem zapytanie musi przemierzyć o wiele krótszą drogę. Anycast umożliwia łączenie się użytkowników z najbliższym i najbardziej dostępnym serwerem w sieci połączonych serwerów, który pozwoli na wyświetlenie witryny w krótszym czasie. 

Nie jest ona „must have” każdej strony internetowej, niemniej jest przydatnym narzędziem usprawniającym szybkość ładowania strony. Natomiast szybsze ładowanie strony ma wpływ na pozycjonowanie w wyszukiwarce Google oraz utrzymywanie lub zwiększanie konwersji, jeżeli dotychczas strona ładowała się wolniej. Jednocześnie DNS Anycast zabezpiecza dostęp do skrzynek pocztowych w wypadku awarii lub ataku na serwer DNS. 

Technologia Anycast jest przydatna i jeśli mamy być szczerzy — wydajność ruchu w Internecie uległaby zdecydowanej poprawie, gdyby wszyscy użytkownicy mieli możliwość korzystania z niej. Hostingodawcy coraz chętniej wdrażają tę usługę do swoich portfolio, czasem udostępniając ją za darmo w zamian za utrzymywanie domeny w ich firmie. Uważamy, że za wydajne usługi w sieci nie należy przepłacać. 😉