Co do jest CDN? Jak działa? Kiedy i dlaczego warto używać Content Delivery Network? Sprawdź poradnik.

Prowadzisz stronę odwiedzaną przez wielu zagranicznych użytkowników? A może jesteś właścicielem popularnej witryny internetowej lub dużego serwisu o zasięgu ogólnokrajowym? Poświęć chwilę, aby przeczytać o tym, czym jest sieć serwerów CDN oraz jakie korzyści niesie za sobą to rozwiązanie.

Co to jest CDN?

CDN (content delivery network) to sieć serwerów, która pomaga w szybszym ładowaniu stron WWW. Ma ona zastosowanie przede wszystkim dla witryn z zagranicznym ruchem — m.in. stron firmowych, e-sklepów, serwisów streamingowych — ale również pomaga w optymalizacji ogólnokrajowych serwisów internetowych, które mierzą się z obsługą wielu użytkowników jednocześnie.

Serwery CDN wpływają na zwiększenie wydajności przesyłania danych w Internecie poprzez skracanie geograficznej odległości pomiędzy użytkownikami wyświetlającymi stronę a serwerem, który udostępnia pliki tej witryny. Dzięki temu rozwiązaniu strony ładują się szybciej, co niesie za sobą wiele korzyści — o tym jednak za chwilę.

Jak działa CDN (Content Delivery Network)?

Aby przedstawić różnicę pomiędzy wyświetlaniem stron bez CDN oraz korzystających z tej usługi, musimy najpierw pokrótce omówić, jak w ogóle zachodzi wyświetlanie stron w Internecie.

Strony internetowe wyświetlane są na żądanie użytkowników, a dokładniej ich przeglądarek internetowych. Użytkownik, wpisując nazwę domeny, wysyła zapytanie z prośbą o wyświetlenie danej strony WWW. Zapytanie to trafia do systemu DNS, które tłumaczy nazwę domeny na adres IP. Adres IP trafia do przeglądarki użytkownika, po czym wysyła zapytanie już do odpowiedniego serwera. Później serwer hostujący stronę odsyła odpowiedź, udostępniając pliki strony, a użytkownik może zobaczyć ją na swoim urządzeniu. 

Odpytanie serwera DNS o adres IP następuje tylko raz dla danej strony, ponieważ później jest on zapamiętywany przez przeglądarkę i klient może szybciej łączyć się z serwerem hostującym. Jednak samo przeglądanie witryny, odwiedzanie różnych jej podstron czy wyświetlanie grafik wymaga stałego obiegu zapytań pomiędzy przeglądarką a serwerem. Dlatego możemy zauważyć mniejsze lub większe opóźnienia w wyświetlaniu stron zależnie od witryny. Czas ładowania strony wydłuża się wraz ze wzrostem odległości geograficznej pomiędzy użytkownikiem a serwerem hostującym. 

Tymczasem na system CDN składa się sieć serwerów rozproszonych w różnych lokalizacjach. Mogą to być serwery w różnych miastach, państwach, a nawet kontynentach. Ich zadaniem jest skrócenie odległości pomiędzy użytkownikiem a serwerem, co wpływa na szybsze udostępnianie plików strony. Serwery CDN utrzymują kopie elementów składowych stron WWW, dlatego zapytania użytkowników nie muszą trafiać bezpośrednio do głównego serwera, na którym znajduje się strona, ponieważ serwer CDN może samodzielnie wyświetlać pliki odpytywanej strony. 

CDN ma za zadanie odciążyć główny serwer i wspomóc go w wyświetlaniu treści, szczególnie gdy witryna jest odwiedzana przez wielu użytkowników jednocześnie. Pozwala to szybciej wyświetlać strony przez internautów z zagranicy — wtedy na zapytania odpowiadają jedynie zagraniczne serwery, aby nie angażować odległego serwera głównego. 

Niemniej serwery CDN mogą być przydatne również w lokalnym zwiększaniu wydajności. Dla przykładu, jeśli jakąś polską stronę WWW odwiedza wielu użytkowników, to aby rozładować ruch z głównego serwera, serwery CDN z pobliskich krajów np. Niemiec lub Czech zaczną przesyłać pliki, co znacznie skróci czas pobierania plików i tym samym załadowania strony WWW. Usługa CDN zapobiega powstawaniu kolejek w pobieraniu plików — jeden serwer może jednocześnie przesyłać zaledwie kilka plików. Przy pomocy ze strony serwerów CDN większa liczba plików może być ściągana w tym samym momencie z serwerów z różnych lokalizacji.

Kto powinien rozważyć korzystanie z serwerów CDN?

Korzystanie z serwerów CDN ma pozytywny wpływ na strony internetowe odwiedzane przez wielu zagranicznych użytkowników. Dlatego jeżeli prowadzisz stronę WWW, którą wyświetlają użytkownicy z różnych krajów i kontynentów, to prawdopodobnie usługa CDN jest rozwiązaniem dla Ciebie. Niemniej usługa CDN może przyspieszać ładowanie strony o ogólnopolskim zakresie oraz dużych i często odwiedzanych serwisów internetowych. 

CDN świetnie sprawdzi się w przypadku:

  • stron firmowych z ofertą dla kilku krajów,
  • popularnych blogów oraz innych witryn odwiedzanych przez osoby z różnych państw,
  • stron streamingowych i portali udostępniających pliki,
  • dużych, popularnych serwisów internetowych o ogólnokrajowym zasięgu.

Content delivery network nie jest jednak usługą dla każdego. Jeżeli Twoją stronę internetową odwiedzają jedynie użytkownicy z jednego regionu, to serwer CDN może wpłynąć na jej spowolnienie, a dokładniej na wolniejsze ładowanie strony. Dlaczego jednak rozwiązanie, które z założenia ma przyspieszać strony internetowe, może je spowalniać? Ponieważ jeżeli serwer fizycznie znajduje się blisko użytkowników, którzy z niego korzystają, nie ma sensu rozdzielać ich dodatkowym serwerem CDN. W takim wypadku jest to jedynie wprowadzenie dodatkowego punktu połączenia i może on negatywnie wpłynąć na wydajność witryny.

CDN nie jest dobrym rozwiązaniem, gdy:

  • użytkownicy strony internetowej mieszkają na ograniczonym obszarze, np. w jednym kraju, jednak strona nie jest często odwiedzana,
  • strona WWW jest witryną o charakterze lokalnym i odwiedzają ją tylko internauci z jednego regionu — dla Polski, gdzie odległości pomiędzy województwami nie są duże, nie będzie to miało dużego znaczenia, jednak np. dla odległych stanów w USA, jak najbardziej.

Jakie korzyści płyną z wykorzystywania serwerów CDN?

Wykorzystywanie content delivery network na swojej stronie WWW (o ile spełniasz warunki z poprzedniej sekcji) ma kilka głównych zalet. Głównym dobrodziejstwem serwerów CDN jest wpływ na szybsze ładowanie strony, jednak to nie wszystko.

  1. Szybsze ładowanie strony WWW 

Witryny wykorzystujące usługę CDN szybciej załadowują treści. Dzieje się tak dlatego, że serwery CDN fizycznie znajdują się bliżej użytkowników, którzy chcą wyświetlić daną stronę. CDN usprawnia dystrybucję treści na duże odległości.

  1. Treść witryny lepiej zabezpieczona przed awariami

Serwery CDN są ze sobą połączone, dlatego jeżeli jeden z nich nie będzie mógł udzielić odpowiedzi na zapytanie, to zostanie ono przekierowane do następnego serwera w pobliżu. Zapytania są obsługiwane nawet w wypadku niedostępności lub awarii serwerów CDN, czy przy problemach występujących na serwerze hostującym stronę WWW.

  1. Mniejsze wydatki na infrastrukturę IT 

Duże serwisy internetowe odwiedzane przez wielu użytkowników jednocześnie ponoszą duże wydatki za samo wykorzystanie infrastruktury i przepustowość. Aby strona działała sprawnie, muszą wykorzystywać więcej zasobów i tym samym dużo za to płacić. Tymczasem CDN wpływają na rozluźnienie i przekierowanie ruchu z głównego serwera na poszczególne serwery CDN, co łączy się z możliwością wykupienia tańszych pakietów hostingowych / serwera. 

  1. Mocniejsze zabezpieczenie przesyłu danych

Strony internetowe są stale narażone na różnego rodzaju ataki. Z tego względu instaluje się certyfikaty SSL na serwerze hostującym stronę, a nawet dodatkowe systemy przeciw złośliwemu oprogramowaniu. Niemniej niektóre strony potrzebują naprawdę wysokiego poziomu zabezpieczeń, jak choćby międzynarodowe sklepy internetowe. Właścicieli witryn potrzebujących szczególnej ochrony na pewno ucieszy fakt, że na serwerze CDN można zainstalować dodatkowy SSL, który zapewni jeszcze większą ochronę przechowywanej treści. 

  1. Lepsza ochrona przed cyberprzestępcami

Inną dobrą wiadomością dla nabywców hostingu z dostępem do serwerów CDN jest dodatkowa linia zabezpieczeń, która wynika z samej specyfiki tego rozwiązania. W normalnej sytuacji ataki DDoS (ataki mające za zadanie obciążyć i zawiesić serwery) są kierowane do głównego serwera hostującego stronę. Jeżeli jednak użytkownik korzysta z serwerów CDN, to ruch zostanie przekierowany właśnie do nich i strona nie ulegnie awarii. 

  1. Mniejszy współczynnik odrzuceń i lepsza sprzedaż

„Efektem ubocznym” wykorzystywania CDN może być mniejsza liczba odrzuceń strony, a nawet zwiększenie sprzedaży ze sklepu internetowego. Dlaczego? Szybkość ładowania strony ma obecnie ogromne znaczenie dla user experience i konwersję. Szybciej ładująca się strona WWW to potencjalnie lepsze wyniki odwiedzin, zwiększenie długości sesji użytkowników i w rezultacie wyższe wartości ze sprzedaży.

  1. Lepsze wyniki pozycjonowania

Ładowanie strony to czynnik wpływający na SEO i odpowiednie pozycjonowanie strony. Algorytmy Google wyżej oceniają strony, które ładują się szybko. Skoro międzynarodowe strony wykorzystujące serwery CDN ładują się szybko, to również osiągają lepsze pozycje w wyszukiwarce.

CDN staje się coraz bardziej popularny

W porównaniu do szeroko reklamowanych usług internetowych takich jak hostingi czy domeny rzadko można się natknąć w Polsce na reklamę serwerów CDN. Nie oznacza to jednak, że korzystanie z serwerów CDN jest rzadkością. Wręcz przeciwnie, okazuje się, że prawie połowa stron internetowych na całym świecie wykorzystuje content delivery network (BuiltWith, 2021). Z usługi CDN korzystają zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i wielkie międzynarodowe korporacje. 

Jakie firmy oferują usługę Content Delivery Network?

Usługi CDN są najmocniej rozwijane i popularyzowane za granicą naszego kraju. Do najpopularniejszych należą firmy i usługi takie jak Cloudflare, Amazon CloudFront, CDN77, Google Cloud CDN, Fastly, Akamai, KeyCDN czy Microsoft Azure CDN.

Oferują przede wszystkim międzynarodowe korporacje hostingowe, jednak w Polsce również możemy z niej skorzystać. W swoim portfolio mają ją przede wszystkim międzynarodowe korporacje, które weszły ze swoją ofertą do Polski. Należą do nich, chociażby Hostinger czy znana na polskim rynku firma OVH. W Polsce również można znaleźć usługi CDN, jednak firmy je świadczące są nieliczne.  

Jeżeli prowadzisz stronę internetową, którą odwiedza wielu zagranicznych użytkowników, możesz zdecydować się na ofertę którejś z podanych firm hostingowych lub po prostu rozejrzeć się za korzystną ofertą hostingów zagranicznych z dostępem do serwerów CDN. Zwróć uwagę, czy hostingodawca pobiera jakieś dodatkowe opłaty za usługi CDN i najlepiej wybierz taką firmę, która oferuje ją w cenie korzystania ze standardowego hostingu. 

Ponadto weź pod uwagę, gdzie znajdują się serwery CDN usługodawcy w stosunku do tego skąd przychodzi ruch na Twoją stronę internetową. Jeżeli serwery nie będą umieszczone w ich pobliżu (na odpowiednich kontynentach lub w sąsiadujących krajach) to lepiej poszukać odpowiedniejszego dostawcy.

Content Delivery Network może wspomóc Twoją stronę WWW

Sieci serwerów CDN rozwijają się coraz lepiej na całym świecie i coraz więcej właścicieli stron chce z nich korzystać. CDN może mieć zbawienny wpływ na szybkość ładowania często odwiedzanych serwisów oraz stron wyświetlanych przez zagranicznych użytkowników. Usługi CDN można znaleźć zarówno na naszym polskim rynku hostingowym, jak i u zagranicznych hostingodawców. A warto się za nią rozejrzeć, ponieważ może pozytywnie wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa Twojej strony internetowej, zwiększenie ruchu na stronie czy konwersję.