Transfer domeny KROK PO KROKU. Przeniesienie domeny do innego rejestratora – jak to zrobić? Opis procedury migracji domeny.

Transfer domeny to proces, który umożliwia przeniesienie domeny do innego rejestratora. Migracja domeny wygląda bardzo podobnie do przeniesienia numeru telefonu z jednego operatora do drugiego. Od momentu przeniesienia ta sama nazwa domeny będzie obsługiwana, administrowana i opłacana u nowego operatora. 

Jak przenieść domenę do innego rejestratora?

Przeniesienie domeny jest prostą operacją. Jeśli chcesz przenieść domenę, wystarczy wykonać kilka następujących kroków:

  1. Wybierz nowego operatora, do którego chcesz przenieść domenę; transfer domeny odbędzie się poprzez nowego usługodawcę.
  2. Uzyskaj kod authinfo poświadczający o Twojej domenie od aktualnego rejestratora.
  3. Podaj dane abonenta i kod authinfo nowemu operatorowi; możesz to zrobić poprzez jego stronę internetową lub po rejestracji przez panel klienta.
  4. Opłać przedłużenie ważności domeny u nowego rejestratora, jeśli jest to konieczne.
  5. Potwierdź transfer; na adres e-mail abonenta domeny przyjdzie wiadomość od rejestru, którą należy zaakceptować w określonym czasie, aby transfer mógł dojść do skutku.
  6. Gdy transfer zakończy się zostaniesz o tym poinformowany wiadomością e-mail, a domena będzie miała status aktywnej w panelu klienta nowego operatora.

Jak uzyskać kod authinfo?

Kod authinfo jest niezbędny do przeniesienia domeny do innego rejestratora. Za jego pomocą nowy rejestrator może uwierzytelnić domenę i Ciebie, jako jej właściciela. Kod authinfo można uzyskać po wypełnieniu wniosku o jego wydanie. Niektóre firmy udostępniają kod bezpośrednio po zalogowaniu w panelu klienta, jednak nie jest to jeszcze standardem.

Wniosek o wydanie kogu authinfo można znaleźć zazwyczaj w panelu administracyjnym lub na stronie internetowej operatora. 

Wniosek o wydanie kodu authinfo należy:

  • wypełnić i odesłać drogą elektroniczną z podpisem kwalifikowanym (jeśli zezwala na to rejestrator),
  • wydrukować, wypełnić, podpisać ub opieczętować, a następnie przesłać do siedziby rejestratora.

Rejestrator po otrzymaniu poprawnie wypełnionego wniosku odeśle kod authinfo na adres e-mail lub pocztą tradycyjną. Kod authinfo może być wydany jedynie właścicielowi domeny i tylko właściciel może złożyć wniosek o jego wydanie.

Niekiedy domena może znaleźć się u rejestratora viNASK. Dzieje się tak, gdy wcześniejszy rejestrator domeny .pl zakończył swoją działalność — wtedy domeny zostają automatycznie przypisane do viNASK. Takie domeny można przenosić do rejestratorów, którzy zadeklarowali chęć przyjmowania domen z viNASK do końca ich okresu rozliczeniowego. Więcej o transferze z viNASK można przeczytać tutaj.

Kiedy nie można dokonać transferu domeny?

Przeniesienie domeny nie może się odbyć w kilku przypadkach:

  • kod authinfo jest niepoprawny lub nieważny,
  • nowy rejestrator nie posiada pełnych danych abonenta lub są one błędne,
  • status domeny nie pozwala na transfer,
  • domena jest zawieszona lub zablokowana,
  • domena jest zablokowana z powodu postępowania sądowego, komorniczego,
  • w przypadku domeny .pl, gdy nie minęło 5 dni od jej zarejestrowania lub poprzedniego transferu,
  • gdy w przypadku domen globalnych
    • nie minęło 60 dni od rejestracji domeny,
    • nie minęło 60 dni od zakończenia poprzedniego transferu,
    • nie minęło 60 dni od wykonania cesji domeny.

Jeżeli zostały spełnione wszystkie warunki do przeniesienia domeny, a wniosek został wypełniony prawidłowo, to rejestrator musi zgodzić się na przeniesienie domeny. Gdyby jednak rejestrator nie udzielił zgody, można napisać na niego skargę. Dla domeny .pl skargę należy skierować do NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Dodatkowo dla domeny z końcówką .pl rejestrator nie ma prawa odmówić transferu domeny ze względu na zaległe opłaty czy niewywiązanie się z warunków promocji, w której domena była darmowa lub za 1 zł. Rejestrator zawsze musi udzielić zgody na transfer domeny .pl.

W przypadku innych domen skargę należy skierować do ICANN albo odpowiednika NASK w danym kraju, albo bezpośredniego do właściciela domeny (dla domen nowych — new gTLDs).

Ile trwa transfer domeny?

Transfer domeny nie powinien trwać długo. Domeny .pl i .eu przenoszone w ciągu kilku minut do maksymalnie kilku dni, natomiast domeny globalne (com, .net, .org, .biz, .info) i new gTLD do około tygodnia. Upewnij się jednak, jaki czas transferu zakłada nowy rejestrator. Rejestratorzy podają terminy nawet do dwóch miesięcy(!) i choć prawdopodobnie transfer nie będzie trwał tak długo, to przenosząc usługę do takiego operatora, wyrażasz zgodę, że transfer może tyle potrwać. 

Czy migracja domeny jest płatna?

To zależy. Zazwyczaj jest to proces bezpłatny i jest to niepisanym standardem wśród rejestratorów. Niemniej transfer domeny może być usługą dodatkowo płatną, dlatego warto upewnić się, że przyszły rejestrator wykonuje tę usługę za darmo. Jedynym kosztem powinna być opłata za przedłużenie ważności domeny, ale tylko w wypadku, jeśli okres ten zbliża się ku końcowi. W przypadku domen globalnych (.com, .net, .org, .biz, .info) standardem jest, że transfer domeny jest równy przedłużeniu jej ważności u kolejnego rejestratora i bez przedłużenia rejestratorzy nie zgadzają się na przenosiny.

Czy strona internetowa działa w trakcie transferu domeny?

Tak. Migracja domeny nie przeszkodzi w działaniu Twojej strony internetowej. Będzie ona cały czas aktywna, a użytkownicy sieci będą mogli z niej korzystać.

Ile powinna kosztować domena internetowa?

Zanim przeniesiesz swoją domenę, warto sprawdzić, jakie ceny za odnowienie oferują inny operatorzy i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Domena internetowa nie powinna być droga. Wyjątkowe i wartościowe domeny zostały zarejestrowane już dawno temu i obecnie ceny ich wykupu rzeczywiście mogą być bardzo wysokie, jednak wolne nazwy, które można zarejestrować w każdym momencie, nie kosztują dużo.

Ceny tych samych końcówek domenowych mogą różnić się w zależności od polityki cenowej rejestratora. Przykładowo koszt domeny .pl to tak naprawdę około 40 zł, pozostała kwota to koszty związane z jej obsługą i marżą. Niekiedy warto zapłacić trochę więcej za lepszą obsługę klienta czy dodatkowe funkcjonalności, jednak za domenę nie warto przepłacać. To jedynie adres, nazwa, która będzie działała tak samo dobrze niezależnie od tego, ile za nią zapłacimy.

Więcej o tym, dlaczego ceny domen różnią się u poszczególnych operatorów i jakie są to różnice, znajdziecie w artykule Ile kosztuje domena internetowa? Cenniki i koszt domeny.

Zaoszczędź nawet 59,8% na kosztach utrzymania domen.
Zobacz ofertę jednego z najtańszych rejestratorów domen w Polsce. Sprawdź »

Kiedy warto zmienić operatora domeny?

Jak wspominaliśmy, operatora domeny można zmienić równie łatwo, co operatora sieci komórkowej. Być może będzie próbował Cię zatrzymać, jednak nie może odmówić migracji domeny. Domenę możesz przenieść zawsze, gdy przestają Ci odpowiadać usługi aktualnego rejestratora. Domeny .pl i globalne można przenosić praktycznie do dowolnego rejestratora, natomiast domeny z kategorii nowych, można przenosić do rejestratorów, którzy mają takie rozszerzenie w ofercie (portfolio dostępnych domen może się różnić zależnie od operatora).

Przeniesienie domeny jest dobrym rozwiązaniem, gdy:

Odnowienie usługi jest drogie
Skusiła Cię cena promocyjna na pierwszy rok, a teraz płacisz dużo więcej niż byś płacił(-a) u innych operatorów? Ceny tych samych rozszerzeń domen mogą różnić się od siebie o kilkadziesiąt złotych u różnych rejestratorów.

Jakość obsługi jest słaba
Dodzwonienie się na infolinię lub doproszenie się o pomoc graniczy z cudem? Jeśli obsługa klienta nie spełnia Twoich oczekiwań, to warto rozważyć zmianę firmy domenowej. Jakość obsługi może się diametralnie różnić u odmiennych operatorów.

Masz domenę i hosting u różnych operatorów
Domeny i hosting nie muszą być wykupione u tego samego operatora, niekiedy jednak obsługa usług z dwóch lub więcej paneli administracyjnych może być uciążliwa. W takim wypadku migracja domeny pomoże Ci uporządkować usługi i ułatwić korzystanie z nich.

Nie zadowalają Cię funkcjonalności
Firma, w której masz wykupioną domenę, nie oferuje ciekawych usług dodatkowych lub, co gorsza, za wszystko żąda dodatkowej opłaty? Obecnie wiele rejestratorów posiada wiele darmowych usług lub ułatwień w zarządzaniu nimi. Jeśli myślisz o przeniesieniu domeny, weź pod uwagę, co oferują inne firmy.

Delegacja domeny na inny hosting

Delegacja domeny pozwala na osobne korzystanie z usługi hostingu i domeny. To znaczy, że hosting jest utrzymywany u innego usługodawcy, niż gdzie opłacane jest przedłużanie ważności domeny. Warto rozważyć takie rozwiązanie, gdy możesz otrzymać lepszą cenę lub parametry usług u różnych usługodawców.

Delegacja domeny jest bardzo prosta, gdy masz już założone konto lub jesteś zarejestrowany u wybranego operatora. Delegowanie domeny trwa zwykle do 24h — domena może zacząć działać na nowym hostingu w ciągu kilku godzin, ale cały proces może potrwać nawet do 72h. W tym czasie Twoja strona internetowa będzie dalej wskazywała na stary serwer. Jeżeli będzie on działał, strona również będzie aktywna. Jeśli jednak stary serwer zostanie wyłączony, to strona nie będzie działać. Dlatego delegację warto wykonać wtedy, gdy masz pewność, że poprzedni serwer jest włączony lub gdy Twoja strona może być przez pewien czas nieaktywna.

Delegacja domeny na inny hosting krok po kroku:

  1. Zaloguj się do panelu administracyjnego usługi hostingowej
  2. Znajdź interesujący Cię hosting i odszukaj w panelu jego adresy DNS1 i DNS2
  3. Skopiuj adresy DNS
  4. Zaloguj się do panelu administracyjnego operatora domeny
  5. Znajdź domenę, którą chcesz delegować
  6. Wklej skopiowane adresy DNS w miejsce do zmiany delegacji domeny
  7. Zapisz zmiany.

Co to jest przekierowanie domeny?

Przekierowanie domeny to nie to samo co jej delegacja. Przekierowanie można ustawić wtedy, gdy posiadasz przynajmniej dwie domeny i chcesz, żeby użytkownicy trafiali tylko na jedną z nich. Wtedy użytkownicy wchodzący na adres jednej z domen, będą automatycznie przenoszeni na wybraną przez Ciebie stronę WWW. Przekierowanie domeny można ustawić w panelu administracyjnym, w sekcji dotyczącej domeny, którą chcesz przekierować.

Czym się różni transfer domeny od cesji domeny?

Zanim przejdziemy do różnic pomiędzy cesją domeny i jej transferem, zwróćmy uwagę na ważną kwestię — rejestrując domenę, nie staje się ona Twoją własnością. Jesteś jedynie jej abonentem, użytkownikiem na czas, gdy ją opłacasz. Prawdziwym właścicielem domeny jest oczywiście jej rejestr, natomiast abonentem staje się osoba lub podmiot, który rejestrując i kupując określoną nazwę strony WWW, nabywa prawa do zarządzania nią.

Transfer domeny to, jak wspominaliśmy, zmiana rejestratora. Natomiast cesja domeny to zmiana abonenta u rejestratora. Jest to procedura, która umożliwia przekazanie praw do zarządzania domeną nabytych wraz z jej zakupem i przekazanie ich innemu podmiotowi lub osobie. Cesji można dokonać wtedy, gdy domena jest opłacona i aktywna. 

Cesję domeny wykonuje się zazwyczaj, gdy właściciel chce sprzedać swoją stronę internetową, jednak powody cesji mogą być też bardziej trywialne. Przykładowo do cesji może dojść wewnątrz firmy np. z pracownika na pracownika, z administratora danych na szefa przedsiębiorstwa itp.

Cesję przeprowadza się również, gdy zmianie ulegają dane obecnego abonenta. Cesji należy dokonać zawsze, gdy zmianie ulega NIP lub REGON, a w przypadku niektórych domen, również gdy zmienia się e-mail, nazwa firmy, imię i nazwisko lub obywatelstwo.

Przy wykonywaniu cesji domeny pamiętaj o:

  • Dokonując cesji w ramach tego samego operatora, należy pamiętać o przeniesieniu domeny do panelu klienta nowego nabywcy. Nie dla wszystkich rejestratorów jest to opcja domyślna, a jeżeli domena nie zostanie przeniesiona, to jej poprzedni właściciel dalej będzie występował jako płatnik tej domeny.
  • Po wykonaniu cesji domeny globalnej (.com, .net, .org, .biz, .info) na domenę zostaje nałożona 60-dniowa blokada transferowa. Oznacza to, że domeny po cesji nie można migrować przez okres dwóch miesięcy. Jest to spowodowane wymaganiami ICANN. Blokada jest automatycznie zdejmowana po upływie tego okresu.
  • Cesji możesz dokonać, składając wniosek elektroniczny lub pisemny.

Przeniesienie domeny nie jest trudne!

Transfer domeny jest procesem stosunkowo szybkim i prostym do wykonania, co najwyżej może chwilę potrwać. Nie musisz wiązać się na stałe z aktualnym operatorem Twojej domeny. Usługi internetowe mają służyć ich użytkownikom i najważniejsze jest Twoje zadowolenie. Jeśli masz powód do przeniesienia domeny, nie zastanawiaj się. Sprawdź ofertę innych rejestratorów domen, złóż wniosek o wydanie kodu authinfo i dokonaj migracji.