Co to jest domena internetowa? Jak działa? Jakie są rodzaje domen? Jak kupić domenę?
Domena internetowa jest niezbędnym elementem strony WWW. Bez niej nie można stworzyć w pełni działającej witryny, którą mogliby odwiedzać użytkownicy sieci.
Co to jest domena internetowa?
Domena internetowa to inaczej adres strony internetowej. Jest to nazwa przedstawiona przede wszystkim za pomocą liter i słów, rzadziej cyfr. Domena składa się z nazwy głównej, którą użytkownik sieci określa samodzielnie, oraz końcówki domenowej np. .pl lub .com. Poszczególne elementy domeny oddzielone są od siebie kropkami.
Zapis za pomocą słów umożliwia przedstawienie adresów stron WWW w sposób przejrzysty i zrozumiały dla ludzi i ułatwia codzienne korzystanie z sieci. Domeny internetowe zależnie od swojej funkcji i hierarchii, można podzielić na różne rodzaje domen.
Jak działa domena internetowa?
Domeny internetowe należą do globalnego systemu o nazwie DNS (Domain Name System). System DNS kataloguje adresy stron WWW, a jego głównym zadaniem jest tłumaczenie nazw domen na ciągi liczbowe zrozumiałe dla serwerów. Na systemie DNS oparte jest wyświetlanie stron internetowych w całej sieci Internet.
Sama domena nie posiada w sobie informacji, poza tym, że jest zarejestrowaną i wykupioną nazwą dla strony internetowej. Jednak aby Internet mógł funkcjonować tak, jak dzieje się to obecnie, system DNS jest niezbędnym pośrednikiem pomiędzy użytkownikami a serwerami, na których znajdują się dane.
W skrócie system DNS jest tłumaczem znanych nam adresów stron internetowych na adresy IP. Domena jest tekstową i łatwiejszą do zapamiętania formą zapisu adresu strony WWW. Domena wskazuje na adres IP, który zapisywany jest w formie cyfr, natomiast adres IP informuje o faktycznej lokalizacji serwera, na której znajduje się strona internetowa.
Po więcej informacji dotyczących systemu DNS odsyłamy do artykułu DNSSEC — co to jest i czy warto w ten sposób chronić domenę?
Kupowanie domeny
Domenę internetową zakupuje się u rejestratora domen. Proces zakupu obejmuje trzy podmioty:
- REJESTR — np. NASK, właściciel domeny .pl
- REJESTRATOR — pośrednik w procesie zakupu domeny np. OVH, Cyber_Folks
- REJESTRUJĄCY — osoba fizyczna lub firma, która kupuje domenę od rejestratora.
REJESTR udziela nazwy domeny. REJESTRATOR zakłada domenę w imieniu rejestrującego oraz jest odpowiedzialny za jej utrzymanie. REJESTRUJĄCY jest zobowiązany do regularnej opłaty za domenę na rzecz rejestratora.
Cena domeny jest uzależniona od rejestratora oraz od rodzaju końcówki domenowej. Domeny nie wykupuje się „na zawsze”. Za możliwość korzystania z danego adresu trzeba opłacać abonament, co przedłuża jej ważność. Nieopłacenie domeny sprawia, że przestaje być ona własnością rejestrującego, a po czasie nazwa wróci do puli wolnych adresów. Oznacza to, że ktoś inny będzie mógł kupić adres, który wcześniej należał do innego użytkownika. Domenę wykupuje się zazwyczaj na jeden rok, a wyjątkiem są jedynie specjalne promocje oferowane przez rejestratorów jak np. domena .eu na 10 lat.
Domenę internetową można kupić u dowolnego rejestratora. Oznacza to, że nie musisz mieć domeny u tego samego dostawcy usług internetowych, gdzie masz już hosting. Jeśli widzisz, że inny rejestrator domen ma lepszą ofertę niż Twój usługodawca, możesz spokojnie skorzystać z okazji. Dzięki systemowi DNS możliwe jest ustawienie dla domeny konkretnego serwera, na który ma wskazywać.
Domeny można przenosić pomiędzy rejestratorami, podobnie jak numery telefonów komórkowych do innych sieci. Niezbędne będzie w tym celu uzyskanie kodu Authinfo od aktualnego operatora i przekazanie go do nowego dostawcy. Przed przeniesieniem domeny, warto sprawdzić, jak długo trwa uzyskanie kodu Authinfo i w jakiej formie zostanie przekazany. Niektóre firmy robią to bardzo sprawnie, w ciągu kilku godzin lub dni, przekazując kod mailowo, istnieją jednak rejestratorzy, którzy ociągają się z przekazaniem kodu i wysyłają go pocztą tradycyjną. Dlatego, jeśli będziesz planować przeniesienie domeny, nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę i uzyskaj niezbędne informacje od aktualnego rejestratora. Jest to ważne, bo transferów zazwyczaj dokonuje się tuż przed upływem ważności domeny, a ta może minąć w międzyczasie.
Rodzaje domen
Domeny internetowe dzielą się na różne rodzaje. Choć istnieją tysiące domen, to można je bez problemu logicznie pogrupować.
Domeny internetowe dzielimy na domeny najwyższego poziomu i domeny drugiego poziomu.
Domeny pierwszego poziomu (TLD — top-leveL domains) dzielimy na:
- domeny generyczne — gTLDs, generic top-level domains
- domeny globalne, np. org., .com, .net;
są to domeny powszechnie znane i używane na całym świecie - domena europejska, .eu;
jest to domena używana przez kraje Unii Europejskiej, Islandię, Liechtenstein i Norwegię
- domeny globalne, np. org., .com, .net;
- domeny krajowe — ccTLDs, country code top-level domains
- np. .pl, .de, .fr, .es;
są to domeny przypisane konkretnym krajom
- np. .pl, .de, .fr, .es;
- domeny sponsorowane — sTLDs, sponsored top-level domains
- np. .gov, .tel, .edu, .travel;
są to domeny najwyższego rzędu, które posiadają sponsora reprezentującego / zrzeszającego daną społeczność
- np. .gov, .tel, .edu, .travel;
- nowe domeny —nTLDs, new top-level domains
- np. .tech, .site, .link, .eco;
są to domeny przynależne do domen pierwszego poziomu, które są związane z konkretną działalnością.
- np. .tech, .site, .link, .eco;
Domeny drugiego poziomu (SLDs — second-level domains) dzielimy na:
- domeny funkcjonalne
- np. .com.pl, org.pl, gov.uk, aeroport.fr;
są to domeny składające się z domeny I poziomu (zazwyczaj domeny krajowej) i domeny poprzedzającej. Domeny funkcjonalne określają funkcję danej strony, np. że jest to witryna rządowa
- np. .com.pl, org.pl, gov.uk, aeroport.fr;
- domeny regionalne
- np. .warszawa.pl, .mazury.pl,
są to domeny internetowe podobne w budowie do domen funkcjonalnych, jednak w swojej nazwie nawiązują do miejscowości lub regionu.
Co to jest subdomena?
Subdomena jest to adres strony internetowej, który zawiera nazwę Twojej domeny. Przykładowo, adres tego bloga to hostingonline.pl i gdybyśmy w tej domenie chcieli założyć sklep, to adres wyglądałby w następujący sposób: sklep.hostingonline.pl. Subdomena jest po prostu rozszerzeniem Twojego dotychczasowego adresu.
Subdomenę możesz stworzyć, gdy planujesz rozbudować witrynę lub założyć nowy projekt, ale nie chcesz tego robić bezpośrednio na swojej głównej stronie internetowej. Nowy adres będzie pozwalał przejść do zupełnie odrębnej witryny. Subdomenę możesz założyć w panelu klienta swojego dostawcy usług domenowych i stamtąd nią zarządzać.
Tworzenie subdomen pozwala na oszczędność kosztów — chcąc stworzyć nową stronę internetową, nie trzeba za każdym razem kupować nowej domeny internetowej. Subdomeny są darmowym rozwiązaniem, dzięki któremu można stworzyć mobilny odpowiednik strony WWW, blog, sklep lub inną wersję językową witryny.
Dzięki domenom internetowym możemy swobodnie korzystać z sieci
Domeny internetowe są bardzo ważnym elementem funkcjonowania Internetu. Bez nich, aby odwiedzić jakąś stronę WWW, musielibyśmy zapamiętywać ciągi liczb, a surfowanie po sieci byłoby zdecydowanie bardziej żmudne i nie tak przyjemne, jak jest obecnie. Nazwy domen pozwalają na przeniesienie swojej działalności do Internetu i po prostu łączą ze sobą ludzi — sprzedawców z kupującymi, blogerów z followersami, serwisy informacyjne z użytkownikami.
Różne rodzaje domen i ich ogromny wybór umożliwiają tworzenie wyjątkowych adresów stron internetowych, którymi można przyciągać do siebie odbiorców i kreować swoje miejsce w sieci. Po lekturze tego artykułu poznałeś_poznałaś wszystkie podstawowe informacje dotyczące domen internetowych. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej i zastanawiasz się, jak stworzyć dobry adres strony WWW odsyłamy do artykułu: 13 porad jak wybrać adres strony internetowej.