Sprawdzanie dostępności domeny internetowej: jak to zrobić krok po kroku? Przeczytaj i sprawdź czy domena jest wolna.
Sprawdzenie dostępności domeny, jest pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przed założeniem strony internetowej. Od tego, czy określona nazwa znajduje się w puli wolnych adresów, zależy czy będzie można ją zarejestrować. Ten tekst odpowie na pytania, jak sprawdzić dostępność domeny i gdzie uzyskać dane aktywnej domenie i jej właścicielu.
Sprawdź dostępność domeny dla wybranej nazwy
Stworzenie odpowiedniej nazwy dla witryny internetowej może chwilę potrwać. Nawet jeżeli masz już w głowie wymyśloną nazwę, to wcale nie znaczy, że będzie ona wolna. Warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie odpowiedniej nazwy dla strony. Nazwa strony może składać się z Twojego imienia i nazwiska, nazwy firmy lub marki albo wskazywać na konkretny produkt, usługę lub branżę.
Gdy stworzysz już idealną nazwę, musisz zastanowić się nad tym, pod jakim rozszerzeniem domenowym chcesz ją zarejestrować. Polacy najchętniej korzystają z krajowego rozszerzenia .pl i wolne domeny pod tą końcówką rozchodzą się jak „świeże bułeczki”. Niemniej równie popularne są rozszerzenia generyczne takie jak .com, .net, .org, .info. oraz domena europejska .eu. Poza „tradycyjnymi” końcówkami domenowymi sprawdź dostępność domeny w różnych wariantach nowych domen (new gTLDs). Są one wyjątkowo ciekawymi rozszerzeniami, bo umożliwiają tworzenie niebanalnych adresów, jak np. watch.me lub belive.us. Więcej o tworzeniu adresów stron WWW znajdziesz w naszym poradniku 13 porad jak wybrać adres strony internetowej.
Jak sprawdzić dostępność domeny?
Dostępne domeny można szybko znaleźć przy pomocy wyszukiwarek rejestratorów domen. Rejestrator domen to zazwyczaj dostawca usług hostingowych, który sprzedaje nie tylko domeny, ale też inne produkty i usługi np. hosting lub certyfikaty SSL. Istnieje naprawdę wielu rejestratorów domen, dlatego możesz przebierać w ich ofertach. Nie przejmuj się jednak zbytnio wyborem rejestratora — domenę zakupioną u jednego operatora można bez problemu przenieść do innego. Najważniejsze jest szybkie zarejestrowanie wybranego adresu, bo istnieje możliwość, że ktoś kupi go przed Tobą.
Wyszukaj 2-3 rejestratorów domen przez przeglądarkę internetową (wystarczy, że wpiszesz w Google hasło „wolne domeny” albo „wyszukiwarka domen”) i sprawdź dostępność domeny, nazwy, którą wymyśliłeś z różnymi końcówkami. Dlaczego warto sprawdzić ofertę u kilku dostawców?
Istnieją przynajmniej trzy powody, aby porównać oferty dostawców.
- Rejestratorzy oferują promocje na pierwszy rok użytkowania domeny.
- Rejestratorzy mają różne cenniki odnowienia domeny w kolejnych latach.
- Domenę .pl, .eu czy z rodzaju generycznych ma praktycznie każdy dostawca, jednak portfolio domen nowych może się różnić; jedne końcówki domenowe będą dostępne, a inne niekoniecznie.
Wyszukiwarki domen zazwyczaj pokazują wolne domeny wraz z ceną, za którą możesz ją kupić u danego rejestratora. Zwróć uwagę na wspomnianą wyżej cenę odnowienia domeny. Jeżeli nie widnieje ona w wyszukiwarce domen lub w koszyku zakupowym, znajdź cennik domen rejestratora na jego stronie internetowej lub poprzez wyszukiwarkę internetową.
Poniżej wyszukiwarka dostępności domeny u najtańszego rejestratora domen .PL w kraju:
Jeśli widzisz, że domena o nazwie, która Cię interesuje jest, wolna, możesz od razu dokonać zakupu przez stronę operatora. Zakup i rejestracja domeny uprawnia Cię do korzystania z niej przez okrągły rok.
Co zrobić, gdy domena jest zajęta?
Nazwa, na której bardzo Ci zależy, jest już zajęta? W tej sytuacji możesz zrobić 3 rzeczy:
- poszukaj innej końcówki — istnieje tak wiele domen, że prawdopodobnie stworzysz równie dobry adres z innym rozszerzeniem,
- sprawdź dostępność domeny na giełdzie domen — może ktoś chce ją sprzedać?
- spróbuj skontaktować się z właścicielem domeny i zapytaj o możliwość jej wykupu.
Nazwy domen, które nie należą do popularnych, często wracają do puli wolnych domen. Natomiast jeśli upatrzona domena jest zajęta przez stronę firmową, to raczej nie zostanie szybko zwolniona.
To, czy warto czekać na daną domenę, można do pewnego stopnia sprawdzić — dane o terminie wygaśnięcia domeny są upubliczniane w sieci przez przeznaczone do tego serwisy. Sam termin wygaśnięcia domeny nie oznacza, że wróci ona do puli wolnych adresów i stanie się dostępną domeną. Właściciel może po prostu przedłużyć jej ważność. Na powrót do puli adresów najlepiej rokują strony przestarzałe, gdzie od dawna nie były prowadzone publikacje. Niemniej, zamiast czekać, lepiej jest sprawdzić dane dotyczące domeny i spróbować skontaktować się z właścicielem w celu odkupienia adresu.
Gdzie sprawdzić dane dotyczące domeny?
Informacje dotyczące domeny są powszechnie upubliczniane i dostępne na odpowiednich serwisach internetowych. Jednak dane dotyczące właściciela, nie zawsze są upowszechniane. Zależy to od odmiennych praw dotyczących ochrony danych osobowych w krajach, gdzie prowadzone są rejestry oraz wewnętrznych regulacji samych rejestrów. Dane o właścicielu mogą być całkowicie dostępne, upublicznione częściowo lub być utajnione.
Najprostszą metodą sprawdzenia danych o domenie, jest skorzystanie z wyszukiwarek któregoś z poniższych serwisów. Każdy z nich ma możliwość wysłania zapytania do bazy DNS i udzielenia odpowiedzi dotyczących domeny.
Jak sprawdzić dane dotyczące domeny .pl?
Informacje o adresach zarejestrowanych z końcówką .pl najprościej jest sprawdzić w naszym Krajowym Rejestrze Domen — NASK. Udziela on wszystkich dostępnych informacji o adresach z rozszerzeniem .pl w tym adresów funkcjonalnych i regionalnych, jak twojanazwa.biz.pl, twojanazwa.szczecin.pl. Krajowy Rejestr Domen nie dysponuje informacjami o innych rozszerzeniach domen.
Wejdź na stronę dns.pl/whois, wpisz interesujący Cię adres (zaznacz, że nie jesteś robotem 🙂 i wyszukaj domenę. Adresy stron należy podawać bez przedrostka http, https czy www.
Ze strony NASK można uzyskać następujące informacje o polskich domenach:
- stan — czy domena jest aktywna lub nie (zarezerwowana, wygasająca, wracająca do puli wolnych adresów)
- utworzenie — kiedy domena powstała
- ostatnia modyfikacja — data ostatniej znaczącej modyfikacji
- koniec okresu rozliczeniowego — kiedy nastąpi wygaśnięcie domeny
- nazwy serwerów — adresy serwerów, na których znajduje się domena
- abonent — informacje o abonencie (o ile są dostępne)
- rejestrator — informacje o firmie, która obsługuje domenę
- opcja — czy została założona opcja na domenę, np. zabezpieczająca przed jej przejęciem lub czy ustanowione jest prawo pierwokupu.
Nawet jeżeli informacje o abonencie nie będą dostępne w bazie, możesz wysłać zapytanie do rejestratora, który powinien pomóc w kontakcie z właścicielem domeny.
Ciekawostka: liczba zapytań, które można wysłać przez stronę NASK, jest ograniczona. Jest to 60 zapytań na godzinę, a dokładnie 1 zapytanie na minutę dla pojedynczego adresu IP. Po osiągnięciu limitu dane nie są zwracane aż do uzyskania nowego „kredytu”.
Jak sprawdzić informacje o domenie .eu?
Dane o domenie .eu można sprawdzić w europejskim rejestrze EURid. To właśnie on dostarcza danych DNS do ogólnej bazy adresów WWW. EURid udziela nieco mniej informacji o rozszerzeniach .eu aniżeli NASK o końcówkach .pl, jednak często do informacji o abonencie dołączony jest adres e-mail.
Pod adresem eurid.eu/pl i zakładką WHOIS uzyskasz dane dotyczące domen europejskich (adresy stron w wyszukiwarce należy podawać bez przedrostka http, https czy www.), w których znajdziesz:
- status — czy domena jest aktywna (zarezerwowana) lub nie (wygasająca, wracająca do puli wolnych adresów)
- rejestracja — czy domena jest zarejestrowana lub nie
- rejestrator — informacje o firmie, która obsługuje domenę
- typ kontaktu — można wybrać kontakt do właściciela lub rejestratora domeny
- język — język, którym posługuje się właściciel lub rejestrator
- e-mail — kontakt e-mail do właściciela lub rejestratora
- nazwy serwerów — adresy serwerów, na których znajduje się domena.
Baza WHOIS co to jest i do czego służy?
Każdy rejestr ma obowiązek zbierania i upubliczniania niezbędnych danych o swoich domenach co nazywane jest bazą WHOIS, także wcześniej wspomniane rejestry NASK czy EURid również prowadzą bazę WHOIS.
Serwisy takie jak who.is zbierają dane o domenach z poszczególnych rejestrów, gdzie za pomocą wyszukiwarki można znaleźć informacje na temat domen o wszystkich rozszerzeniach. Zadaniem tych serwisów jest kompletowanie danych oraz prezentowanie ich w jednym miejscu i w przejrzysty sposób.
Należy mieć jednak na uwadze, że serwisy WHOIS nie udzielają szczegółowych informacji dotyczących krajowych domen funkcjonalnych i regionalnych, a dane o domenach europejskich mogą być wyświetlane w ograniczonym zakresie. Stanowią one jednak pełną bazę światowych adresów WWW, które są proste w użytku i szybko udostępniają odpowiedzi na zapytania.
Aby wyszukać dane o domenie, należy wejść np. na stronę who.is i skorzystać z wyszukiwarki. Tak samo, jak w przypadku poprzednich serwisów, należy podać adres bez przedrostka http, https czy www.
W Bazie WHOIS dane moga się różnić w zależności od tego, jak są prowadzone przez dany rejestr. Przykładowo dla domen .pl czy domen. eu będą to te same dane, które opisaliśmy powyżej. Natomiast dla domeny .com w bazie WHOIS znajdują się następujące informacje:
- status — czy domena jest aktywna lub nie (zarezerwowana, wygasająca, wracająca do puli wolnych adresów)
- expires on — data wygaśnięcia domeny
- registered on — data pierwszej rejestracji domeny
- updated on — data ostatniej znaczącej modyfikacji
- name servers — nazwy serwerów i ich adresy IP
- registrar data — dane dotyczące właściciela domeny
- name — nazwa / imię i nazwisko
- organization — jw.
- address — adres rejestrującego
- city — miasto
- state / province — stan / prowincja
- postal code — kod pocztowy
- country — kraj
- phone — numer telefonu
- fax
- information updated — kiedy informacje zostały zaktualizowane
- ping — czas potrzebny na realizację działania pomiędzy serwerem a hostem
- traceroute — badanie trasy sieciowej adresów IP.
Dane podane w rubryce „registrar data” mogą dotyczyć samego właściciela domeny lub firmy świadczącej usługi w zakresie ochrony danych, jeżeli właściciel skorzystał z takiej ochrony.
Ciekawostka: liczba zapytań, które można wysłać do bazy WHOIS, jest ograniczona. Jest to 100 zapytań na dobę dla pojedynczego adresu IP. Po osiągnięciu limitu możliwość wyszukiwania jest blokowana do uzyskania nowej puli „kredytów”.
Wolne domeny, jak i te zarejestrowane można łatwo sprawdzić
Po lekturze naszego tekstu wiesz już, jak sprawdzić dostępność domeny oraz dane dotyczące zarejestrowanych domen. Wolne domeny można szybko zweryfikować poprzez przeglądarkę WWW lub wyszukiwarki domen na stronach rejestratorów, natomiast informacje o już aktywnych domenach i ich właścicielach zdobędziesz poprzez ogólnoświatową bazę WHOIS. Szczegółowe informacje dotyczące domen polskich i europejskich możesz sprawdzić poprzez ich rejestry, czyli NASK lub EURid.