Recenzja hostingu stron WWW Zenbox (2024). Testy i opinie na temat usług firmy.

Oddajemy w Wasze ręce recenzję hostingu Zenbox. Recenzję stworzyliśmy tak, aby była przystępna dla każdego: opisaliśmy najważniejsze zalety i wady usługi i skupiliśmy się jedynie na najciekawszych i niezbędnych parametrach. 

Zaczynajmy! 😉

Zenbox (zenbox.pl)

 • Uptime: 100%
 • Śr. czas: 152ms
 • Support: 24/7 - email, formularz
 • Funkcje: Serwery LiteSpeed, Darmowy certyfikat SSL, HTTP/3, dyski SSD, Backupy co 6h trzymane przez 7 dni
 • Strona: zenbox.pl
⭐ Ocena: 4.71 ★★★★★
💸 Cena: od 549 zł / rok
📣 Zniżka: -200 zł na hosting
☑️ Darmowy test: 14 dni
💽 Pojemność: 25 - 100 GB
↔️ Transfer: Bez limitów

Hosting Zenbox — usługa od częstochowskiej firmy

Zenbox.pl to firma oferująca usługi hostingowe z siedzibą w Częstochowie. Serwery Zenbox.pl znajdują się w Poznaniu i są zarządzane przez polską spółkę Beyond.pl. Jest to miła odmiana dla wielkich, zagranicznych korporacji hostingowych, które w Polsce posiadają co najwyżej swoje oddziały lub są zewnętrznie sterowane.

Zenbox działa na naszym rynku od 2012 roku i szczyci się tym, że stworzył pierwszy całkowicie polski hosting w chmurze.

Dla kogo hosting Zenbox?

Hosting od firmy Zenbox, zależnie od pakietu, jest dedykowany zarówno niewielkim, jak i średnim witrynom oraz dużym portalom. W ramach oferty hostingodawcy można stworzyć wydajnie działające strony takie jak:

 • strona firmowa,
 • blog,
 • sklep internetowy,
 • duży portal WWW,
 • a ponadto nada się jako przestrzeń pod budowanie aplikacji.

Podstawowe parametry hostingu Zenbox.pl

Dyski

Wszystkie hostingi w Zenbox.pl działają w oparciu o szybkie dyski SSD. Choć nie są to najszybsze dostępne na rynku dyski, są to jednak urządzenia bardzo dobrej jakości. Wiele firm hostingowych wciąż proponuje hosting współdzielony na talerzowych dyskach HDD, które są niewydajne i powodują masę problemów technicznych. 

Moc obliczeniowa

Zenbox deklaruje, że moc obliczeniowa w jego pakietach hostingowych jest kolejno 2, 4 lub 6 razy wyższa niż w porównywalnych usługach konkurencji. Moc zapewniają dodatkowe rdzenie, które mają zapewniać wydajność i niezawodne działanie usług:.

 • od 2 do 6 rdzeni procesora (czyli 6 do 18 GHz),
 • od 4 GB do 8 GB RAM,
 • 100 jednoczesnych procesów PHP na konto.

Pojemność

Hostingi w Zenbox można zakupić w pojemności od 25 GB do 100 GB. Dużą zaletą pakietów jest to, że poza wykupionymi gigabajtami na hosting można w ramach usługi wykupić przestrzeń na pocztę w chmurze w pojemności od 50 GB do 2 TB. Jeśli nie zależy Ci na dużej poczcie e-mail, to nie musisz dokupować większej pojemności, ponieważ 50 GB dodawane jest do każdego hostingu. 

Nielimitowane opcje

Zenbox gwarantuje kilka nielimitowanych opcji w ramach swojego hostingu tj.:

 • nielimitowana liczba stron i domen,
 • nielimitowana liczba kont pocztowych,
 • nielimitowany transfer plików,
 • nielimitowana liczba domen obsługiwana na pojedynczym hostingu,
 • nielimitowana liczba baz MySQL.

Ile kosztuje hosting Zenbox?

Zenbox podobnie jak inne firmy hostingowe oferuje różnego rodzaju promocje na pierwszy rok użytkowania. Jednak podstawowe ceny pakietów są następujące:

 • Pakiet podstawowy — Hosting Firma 10k — 549 zł brutto / rok,
 • Pakiet średni — Hosting Ebiznes 25k — 649 zł brutto / rok,
 • Pakiet najwyższy — Hosting Profesjonalny — 898 zł brutto / rok.

Ceny plasują hostingów Zenbox nie należą do najniższych. Niemniej są to raczej ceny uczciwe — warto wspomnieć, że w cenie najwyższego pakietu hostingowego w Zenbox u niektórych usługodawców można zakupić co najwyżej podstawową usługę i to o gorszych parametrach. Prawdopodobnie czytając w dalszej części artykułu o parametrach hostingu i tego co oferuje ta firma, nie będziecie mieć wątpliwości, z czego wynikają koszty pakietów hostingowych. A poziom oferowanych przez nią usług wydaje się być naprawdę wysoki. Przyjrzyjmy się im. 

Nietypowe pakiety hostingowe

Zapewne zauważyliście, że w nazwach pakietów hostingowych znajdują się takie określenia jak 10k i 25k. Co one oznaczają? Są to oznaczenia informujące o tym, ilu unikalnych użytkowników strona założona na tym hostingu będzie mogła obsłużyć. Jest to nowatorskie i raczej niespotykane pakietowanie usług hostingowych. Niemniej Zenbox uważa, że podział na standardowe pakiety nie ma już zastosowania w dzisiejszych realiach rynkowych, a przede wszystkim nie odpowiada na popyt. Jest to ich sposób na zrewolucjonizowanie rynku hostingowego i systemu rozliczeń.

Być może część z was poczuła się zaniepokojona takim budowaniem pakietów, ponieważ co się stanie w momencie, gdy liczba użytkowników przewyższy limit? Na szczęście Zenbox opracował na to rozwiązanie, czyli jednorazowy pakiet dwukrotnej liczby użytkowników. Przykładowo posiadając pakiet Hosting Firma 10k po przekroczeniu 10 tysięcy odwiedzających strona wciąż będzie działać i będzie mogła przyjąć nawet kolejne 10 tysięcy użytkowników. Jest to oczywiście rozwiązanie tymczasowe, które rozwiązuje chwilowe nadwyżki ruchu np. w dniach wyprzedaży w e-sklepie. Funkcja ta jest również przydatna przy rozwoju strony internetowej i podejmowaniu decyzji o ewentualnym przejściu na wyższy pakiet hostingu.

Czy jest to dobry kierunek? Pewności nie mamy, jednak podział hostingów według liczby odwiedzających wydaje się być szczery i całkiem praktyczny. Być może z czasem zacznie pojawiać się więcej ofert tego typu u innych hostingodawców.

14-dniowy bezpłatny okres testowy

Hosting Zenbox oferuje aż 2 tygodnie darmowego testu swojego hostingu. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda to w praktyce.

Chcąc skorzystać z darmowego okresu próbnego, należy wybrać jeden z interesujących nas pakietów. Następnie musimy odpowiedzieć na 3 pytania:

 • jaki wybieramy sposób rozliczenia (miesięczny lub roczny),
 • wybrać nazwę domeny (jednak nie musimy żadnej kupować, można skorzystać z darmowej subdomeny stronazen.pl),
 • zadecydować o wyborze certyfikatu SSL (tutaj również można skorzystać z darmowego narzędzia).

Proces sam w sobie jest łatwy i szybki, jednak w trakcie wypełniania punktów można było poczuć niepewność, czy aby na pewno jest to bezpłatny test. Z tego względu dwa razy upewnialiśmy się, czy z pewnością za nic nie trzeba zapłacić. W następnym kroku jesteśmy pytani czy wybieramy opcję szybkiego przelewu, czy przelewu na konto. Po wyborze tej drugiej opcji hostingodawca zapewnia nas, że przysługuje nam 14-dniowy test. Uff. 😉

Panel klienta Zenbox.pl

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się w Zenbox trafiamy do przejrzystego i schludnego panelu. Pierwsze co widzimy to strona startowa podzielona na kafelki, które pokazują:

 • wybrane usługi oraz ich poziom zapełnienia, 
 • informacje o najbliższej fakturze, 
 • adresy DNS serwera i poczty — bardzo przydatna funkcja, ponieważ takie informacje są zazwyczaj skrywane głęboko w strukturze panelu,
 • strefę zakupów,
 • ustawienia, które nazwane są „Strefą klienta”,
 • sekcję pomocy,
 • sekcję aktualności i informacje o pracach serwisowych.

Po lewej stronie znajduje się pasek nawigacyjny, który częściowo powtarza informacje znajdujące się na stronie startowej. Jest on podzielony na:

 • start — miejsce, do którego trafiamy po logowaniu,
 • domeny — miejsce, gdzie można wyszukać i dokupić domenę,
 • dokup produkt — hosting, SSL lub pocztę,
 • pomoc.

Jak wspominaliśmy, panel jest czytelny i można w nim szybko znaleźć najważniejsze informacje — większość z nich znajduję się już na samej stronie głównej. W trakcie przeprowadzania tego testu w panelu wisiały dwie reklamy banerowe, ale były wykonane na tyle estetycznie i nienachalne, że w niczym nie przeszkadzały.

Zenbox wziął sobie do serca jakość obsługi klienta

Nawiązując do sekcji pomocy z panelu, chcieliśmy zwrócić uwagę na nietypowe, ale działające w imponujący sposób Biuro Obsługi Klienta. Na stronie Zenbox.pl nie znajdziecie numeru telefonu (!), ponieważ usługodawca postanowił… świadomie z niego zrezygnować. Tym samym z zenboxowymi „Mnichami”, jak nazywają osoby pracujące w BOK, nie można się skontaktować ani telefonicznie, ani nawet poprzez czat.

Zenbox postawił na obsługę klientów w formie zapytań mailowych, które można wysyłać bezpośrednio z panelu administracyjnego. Jednocześnie gwarantuje czas odpowiedzi w ciągu zawrotnych 8 minut. Dla części naszej redakcji (tej introwertycznej i dostającej wysypki na myśl o wykonaniu telefonu 😉) to nie lada gratka. Możliwość otrzymania szybkiej informacji bez konieczności wiszenia na infolinii brzmi niezwykle kusząco. Niemniej brak kontaktu telefonicznego może wydać się nieco nietypowy w pierwszym odczuciu.

Sekcja pomocy, która znajduje się w panelu klienta, jest podzielona na bazę wiedzy (naprawdę nieźle rozbudowaną), część do wysyłania i przeglądania własnych zapytań oraz… opcję służącą do przesłania wiadomości do zarządu! Zobaczcie sami na screenie poniżej — najwyraźniej Zenboxowi naprawdę zależy na utrzymaniu poziomu swoich usług, skoro zdecydował się na taką opcję. 

30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

To, co zaskakuje nas w ofercie Zenbox.pl jest 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy za zakupioną usługę w wypadku, gdy nie będziemy zadowoleni z usługi, a dokładniej z obsługi klienta. Takiej gwarancji ciężko szukać u innych usługodawców. Jest to z pewnością wielka zaleta tego hostingu. 

Skrzynki pocztowe niezajmujące przestrzeni hostingu

Hosting Zenbox posiada osobną przestrzeń w chmurze na skrzynki pocztowe, która nie wpływa na hosting. Wow, to jest naprawdę świetna opcja, szczególnie że większość popularnych hostingów wciąż wymaga wydzielania sobie przestrzeni w ramach hostingu na pocztę e-mail. To chyba jedna z lepszych opcji, którą posiada Zenbox. 

Przestrzeń na pocztę jest uzależniona od pakietu oraz indywidualnego wyboru i wynosi od 25 GB do 2 TB, co jest zupełnie wystarczające. Ponadto, kolejna dobra wiadomość, w Zenboxie nie ma żadnych limitów dotyczących liczby zakładanych skrzynek pocztowych. 

Poczta e-mail posiada system antyspamowy i antywirusowy, a dzięki dostępowi poprzez przeglądarkę internetową możesz korzystać z zenboxowej poczty na każdym urządzeniu z dostępem do sieci. Może trochę szkoda, że poczta e-mail nie jest dostępna w definiowanej aplikacji, jednak nie jest problemem, aby przekierować swoją korespondencję do innego klienta pocztowego.

Migracja usług do Zenbox

Kolejnym elementem oferty częstochowskiej firmy są warunki migracji. Oferuje ona darmową migrację do 4 stron oraz 10 skrzynek pocztowych. Oprócz tego migrując hosting czy pocztę nie dość, że nic nie płacimy (jeśli mieścimy się w wymienionym limicie), to Zenbox za darmo przedłuża ważność usług nawet do 9 miesięcy. 

Wygląda to tak, że jeśli posiadasz usługę u innego operatora, to Zenbox.pl przedłuży ją o miesiące pozostałe do końca starej umowy. Zenbox stworzył całą podstronę dla procesu migracji, gdzie można znaleźć dokładny opis krok po kroku. Osobiście cieszy nas, że Zenbox przykłada taką wagę do dokładnych opisów swoich usług, a nie tylko stawia na pusty i zbytnio uproszczony przekaz marketingowy. O procesie migracji do Zenbox przeczytasz na stronie hostingu.

Automatycznie odnawialny certyfikat SSL

Każdy posiadacz hostingu może korzystać z bezpłatnych certyfikatów SSL — jest powszechnie wiadome, że gwarantują one bezpieczeństwo przesyłania danych na poziomie płatnych certyfikatów. Niemniej samodzielne zainstalowanie takiego certyfikatu wymaga nieco zachodu oraz dobrej pamięci do dat, ponieważ bezpłatne certyfikaty należy odnawiać nawet co 3 miesiące.

W Zenboxie problem instalacji i wznawiania ochrony bezpłatnego certyfikatu został rozwiązany w prosty sposób. Usługodawca oferuje automatyczne odnawianie certyfikatu Let’s Encrypt, natomiast całość procesu instalacji polega na wybraniu w ustawieniach odpowiedniego rodzaju certyfikatu oraz domeny, do której ma zostać przypisany. Wygenerowane klucze zostają automatycznie dodane do konfiguracji serwera oraz zostaje uruchomiona opcja cyklicznego odnawiania certyfikatu. 

Naprawdę częste kopie zapasowe

Zenbox gwarantuje tworzenie kopii zapasowych aż 4 razy dziennie. To znaczy, że dane znajdujące się na Twoim hostingu i koncie pocztowym będą kopiowane i zapisywane co 6 godzin i przechowywane przez kolejne 7 dni

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że backup plików jest dostępny z poziomu panelu administracyjnego, dlatego aby przywrócić np. swoją stronę do stanu poprzedniego, nie musisz nikogo o to prosić (choć oczywiście możesz), ani czekać na udostępnienie lub przywrócenie danych. To naprawdę bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ standardem dla większości hostingodawców jest wykonywanie jednej kopii dziennie.

Wysoki uptime zgodny z gwarantowanym SLA

Zacznijmy od wyjaśnienia obu pojęć. Uptime jest to rzeczywisty czas, w którym usługa działa nieprzerwanie. Może dotyczyć np. funkcjonowania strony internetowej i tego, jak często występują lub właśnie nie występują awarie. Natomiast SLA jest to wartość wyrażona w procentach, która jest deklaracją operatora dotyczącą nieprzerwanego działania. Więc jedno pojęcie określa stan faktyczny, a drugie jest tylko zapewnieniami firmy hostingowej. 

W przypadku hostingu Zenbox deklarowana wartość SLA wynosi 99,9% w ciągu miesiąca. Oznacza to tyle, że wykupiona usługa ma prawo nie działać do 43 minut w czasie 30 dni. Jest to bardzo dobry wyniki, szczególnie że istnieją hostingi, których SLA deklarowane jest na poziomie np. 90%, a nawet różnica pomiędzy 99,00% a 99,90% jest znacząca.

Przeprowadziliśmy samodzielne testy wartości uptime’u dla hostingu Zenbox i okazało się, że nie dość, że gwarantowane SLA jest zapewnione, to jest nawet lepiej — w ciągu 5 ostatnich miesięcy uptime wyniósł równe 100%, czyli nie było żadnych przerw w dostawie usług. Są to wartości godne pochwały.

Ponadto przy użyciu narzędzia Updown.io sprawdziliśmy czas odpowiedzi z serwera na wysyłane zapytania z różnych lokalizacji na świecie. Uwzględniliśmy 8 różnych miast, z różnych krajów i kontynentów, po to, aby dowiedzieć się, jak hosting Zenbox radzi sobie z zapytaniami spoza Polski. Czas odpowiedzi podawany jest w milisekundach, jednak jest to parametr, który ukazuje, jak sprawny jest dany hosting.

Wyniki testu okazały się naprawdę dobre. Średni czas reakcji to 152 milisekundy [ms]. Czas odpowiedzi był najkrótszy w przypadku zapytań z Europy, wręcz ekspresowy w granicach 14-38 ms. Dobre wyniki uzyskaliśmy w przypadku miast z Ameryki Północnej — zakres  132-160 ms. Gorzej poradziły sobie zapytania wysyłane z Azji i Oceanii. Zapytania stamtąd potrzebowały 181-297 ms. 

LokalizacjaCzas odpowiedzi
Los Angeles, USA160 ms
Miami, USA132 ms
Montreal, Canada118 ms
Roubaix, France38 ms
Frankfurt, Germany14 ms
Singapore, Singapore181 ms
Tokyo, Japan275 ms
Sydney, Australia297 ms
Średni czas odpowiedzi~ 152 ms

Brak zabezpieczeń DNSSEC i DNS Anycast

Jednym z niewielu minusów, jak nie jedynym prawdziwym minusem hostingu Zenbox jest brak dodatkowej ochrony w postaci DNSSEC oraz usługi DNS Anycast. Choć nie jest to koniec świata, to naprawdę szkoda, że Zenbox nie posiada ich w swojej ofercie. Oba systemy działają na poziomie serwerów DNS (system, który tłumaczy adresy stron internetowych na adresy IP czytelne dla serwerów):

 • DNSSEC zabezpiecza zapytania dotyczące domen wysyłane do serwerów przed przejęciem,
 • DNS Anycast to technologia, która przyspiesza udzielanie odpowiedzi na zapytania wysyłane do serwerów przez system DNS.

Implementacja obu systemów nie jest jeszcze standardem u hostingodawców działających w Polsce, jednak są one miłym i wartościowym dodatkiem do usług. 

Podsumowanie recenzji hostingu Zenbox

Według naszej oceny hosting Zenbox jest bardzo dobrą usługą, która jest godna uwagi. Strona operatora jest przejrzysta, a funkcje usług dobrze opisane. Na stronie Zenbox można znaleźć wiele przydatnych informacji dotyczących migracji usług oraz zasobną bazę najczęściej zadawanych pytań. 

Podstawowy pakiet będzie zupełnie wystarczający do prowadzenia strony firmowej lub niewielkiego bloga. Natomiast średni i duży pakiet hostingowy to świetne rozwiązanie do prowadzenia sklepów internetowych oraz rozbudowanych portali, które będą przyjmowały wielu odwiedzających miesięcznie. 

Hostingodawca deklaruje sprawną obsługę klientów 24/7 oraz oferuje szereg dodatkowych i nielimitowanych opcji. Z czystym sumieniem możemy stwierdzić, że Zenbox spełnia kryteria nowoczesnej firmy hostingowej z usługami dopasowanymi do prawdziwych potrzeb klientów.