Recenzja hostingu stron WWW JDM (2024). Testy i opinie na temat usług firmy.

JDM.pl to firma hostingowa mieszcząca się pod Poznaniem w Murowanej Goślinie. Reklamuje się ona jako dostawca hostingu premium dla WordPressa, więc sprawdziliśmy ich usługę, aby móc napisać o niej szczegółową recenzję. 

Firma zajmuje się tylko usługami dla WordPressa — poza hostingiem sprzedaje jedynie domeny, dlatego możemy już na samym początku przedstawić jeden wniosek — ta firma z pewnością nie będzie Cię atakowała ofertami dosprzedaży. 😉

JDM (jdm.pl)

 • Uptime: 99,96%
 • Śr. czas: 138ms
 • Support: email, czat, infolinia
 • Funkcje: Serwery Nginx, Darmowy certyfikat SSL, HTTP/2, dyski SSD NVMe, Backupy co 24h trzymane przez 30 dni
 • Strona: jdm.pl
⭐ Ocena: 4.63 ★★★★★
💸 Cena: od 99 zł / rok
📣 Zniżka: 10% taniej z tym linkiem
☑️ Darmowy test: 30 dni
💽 Pojemność: 10 - 100 GB
↔️ Transfer: Bez limitów

Dla kogo hosting w JDM.pl?

Hosting w JDM.pl jest dedykowany użytkownikom, którzy chcą wykorzystywać WordPressa na swoich stronach internetowych — został specjalnie stworzony i dostosowany właśnie pod ten system do zarządzania treścią. Hosting WordPress jest jedyną usługą hostingową, którą świadczy JDM.pl, także widać, że firmie zależy na specjalizacji w tym kierunku. 

Hosting od JDM.pl można kupić w kilku różnych pakietach o różnych parametrach, dlatego będzie on odpowiedni zarówno dla stron wizytówek, blogów, witryn firmowych, jak i sklepów internetowych. Może to jednak nie być odpowiednie rozwiązanie dla naprawdę dużych i wymagających serwisów WWW.

Hosting od JDM.pl sprawdzi się również dla osób, które nie chcą zajmować się kwestiami technicznymi swoich usług. Panel klienta posiada ograniczoną  możliwość zmieniania ustawień i wszelkimi modyfikacjami zajmuje się BOK. Wcześniej użytkownik oczywiście musi złożyć odpowiednie zgłoszenie.

Parametry pakietów hostingu 

Dyski

Firma JDM.pl wykorzystuje najlepsze na rynku technologie dysków — SSD NVMe oraz NVMe Optane. Na tych drugich, odznaczających się jeszcze większą szybkością działania, przechowywane są bazy danych, ponieważ odpowiednie dyski są kluczowe do wydajnego działania WordPressa. 

Moc obliczeniowa

Hosting zapewnia określone zasoby nie tylko na użytkownika serwera, ale również na każdy pojedynczy WordPress posiadany na hostingu:

 • 1 rdzeń CPU,
 • 1 GB pamięci RAM,
 • 40 jednoczesnych procesów. 

Są to całkiem przyzwoite wartości, szczególnie w przypadku jednoczesnych procesów. Jednocześnie brak konieczności dzielenia zasobów może genialnie wpływać na wydajność. 

Pojemność

JDM hosting można kupić w kilku różnych pojemnościach: 10 GB, 30 GB, 60 GB, 100 GB. Istnieje też możliwość wykupienia większej pojemności przy wycenie indywidualnej. 

Bazy danych

Bazy danych MySQL dostosowane są do potrzeb WordPressa i zapewniają jego optymalną wydajność. Obsługiwane są przez system Percona Server.

Backup

Backup wykonywany jest codziennie (w nocy) i przetrzymywany przez 30 dni — dla bezpieczeństwa, w odrębnej lokalizacji. Operator przechowuje zarówno pliki, jak i bazy danych.

Funkcja Snapshot

Poza backupem operator udostępnia funkcję Snapshot, która umożliwia szybkie wykonanie kopii strony. Działa ona odrębnie od backupu i jest funkcją działającą tymczasowo. Pozwala na wykonanie kopii strony za każdym razem, kiedy najbardziej tego potrzebujesz. Jest to przydatne narzędzie np. przed dokonywaniem aktualizacji WordPressa i wtyczek oraz przed innymi ważnymi zmianami na witrynie.

PHP 

JDM hosting wykorzystuje jedne z nowszych wersji PHP: 7.2, 7.3, 7.4. 

Bezpieczeństwo

JDM.pl dba o zabezpieczenie swoich serwerów oraz WordPressów, które się na nich znajdują. Posiada ochronę przed atakami typu DDoS, brute force, xmlrpc, REST API, XSS oraz SQL Injection.

Pakiety i cena JDM hostingu

Hosting w JDM.pl można podzielić na 5 pakietów, które różnią się od siebie pojemnością i parametrami. W tabeli poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice pomiędzy pakietami hostingu. 

Różnice pomiędzy pakietami hostingu JDM.pl:

Pakiet10k30k60k100k160k
Pojemność10 GB30 GB60 GB100 GB100 GB
Liczba witryn1361016
Liczba wizyt miesięcznie10.00030.00060.000100.000160.000
Odpowiedni dla WooCommercenienietaktaktak
Cena99 zł brutto / rok200 zł brutto / rok400 zł brutto / rok600 zł / brutto / rok900 zł brutto / rok

Jak widać, aby wybrać odpowiedni pakiet, należy być już nieco zorientowanym w swoich potrzebach i tym, co chcesz tworzyć na hostingu. Usługa ta ma wiele ograniczeń, ponieważ trzeba jednocześnie brać pod uwagę pojemność, maksymalną liczbę witryn (stron WordPress), jakie można stworzyć na hostingu oraz liczbę odwiedzających miesięcznie. 

Niekoniecznie podziały z priceboxów są sensowne, bo przecież popularny blog może potrzebować bardzo pojemnego limitu wizyt miesięcznie, jednak zmieścić może się w 10 czy 20 gigabajtach. Tak samo korzystanie z wtyczki WooCommerce jest sugerowane dopiero od pakietu 60k, niemniej istnieje wiele mikrosklepów internetowych, które nie będą potrzebowały tak wysokich parametrów… Jednak nie możemy narzekać na ceny pakietów hostingowych w JDM.pl. Są one całkiem atrakcyjne, jak na technologię, z której korzystają serwery. 

Aż 30 dni bezpłatnego testu

Recenzowany przez nas hosting można przetestować zupełnie za darmo. Można go testować do woli aż przez 1 miesiąc. Zobacz, jak łatwo możesz skorzystać z testu usługi w JDM.pl.

 1. Ze strony hostingów WordPress jdm.pl/hosting-wordpress wybierasz interesujący Cię pakiet i klikasz „ZAMAWIAM”.
 2. Zaznaczasz formę rozliczenia roczną lub miesięczną.
 1. Dobierasz domenę. My wybraliśmy bezpłatną domenę techniczną.
 1. Uzupełniasz niezbędne dane osobowe.
 1. Sprawdzasz adres poczty e-mail, który wpisałeś we wcześniejszym kroku — to na niego otrzymasz informacje dotyczące pierwszego logowania. I to koniec, możesz już zalogować się do swojej usługi. 🙂

Panel klienta JDM.pl jest prosty i czytelny. Nie znajdziesz w nim wielu ustawień — tak jak wspominaliśmy, zdecydowaną większość zmian na koncie wykonuje BOK po wysłaniu zgłoszenia przez użytkownika. Znajdziesz tam jednak podstawowe informacje dotyczące usług i płatności oraz np. możliwość włączenia certyfikatu SSL lub wyczyszczenia cache strony.

Preinstalowany WordPress

Zaletą JDM hostingu jest obecność preinstalowanego WordPressa zaraz po zamówieniu usługi. Po prostu zakładasz konto, a WordPress już tam jest, a Twoim zadaniem jest dodanie dosłownie kilku informacji personalizujących Twoją stronę. 

Po kliknięciu linku z wiadomości powitalnej zostajesz poproszony o uzupełnienie tytułu swojej witryny, nazwy użytkownika, hasła oraz adresu e-mail.

Po wpisaniu powyżej wymienionych danych instalacja WordPressa zostaje zakończona, a Ty możesz od razu wejść do panelu WP lub na wygenerowaną stronę pod Twoim adresem. Dzięki temu można naprawdę szybko zacząć budować własną stronę internetową. 

Bezpłatny SSL Let’s Encrypt 

Darmowy certyfikat Let’s Encrypt można szybko uruchomić na swoim hostingu. Opcję włączenia SSL-a znajdziesz już na stronie startowej panelu klienta. Jedyne co musisz zrobić to kliknąć w oznaczone przez nas pole. Dodatkową i bardzo przydatną funkcją jest autoodnawianie tego certyfikatu, dlatego raz włączony, będzie już zawsze ochraniał Twoją stronę WWW. 

JDM – poczta e-mail

Najlepszą wiadomością dotyczącą poczty w JDM.pl jest to, że w przypadku tego operatora nie musisz dzielić zasobów pomiędzy hostingiem i pocztą. Kupując usługę hostingową, od razu otrzymujesz kilkadziesiąt gigabajtów do wykorzystania na pocztę e-mail. 

Inną dobrą informacją jest to, że skrzynki pocztowe działają na tyle niezależnie względem hostingu, że nawet w przypadku zawieszenia konta hostingowego, skrzynki wciąż są w pełni aktywne. 

JDM poczta — ile GB Ci przysługuje zależnie od pakietu hostingowego?

Pakiet10k30k60k100k160k
GB poczty10 GB20 GB40 GB60 GB80 GB

Niestety, nie udało nam się pozyskać wiele więcej informacji na temat poczty w JDM.pl. W trakcie testu skorzystaliśmy z bezpłatnej domeny technicznej — robimy tak za każdy razem, aby sprawdzić, w jakim stopniu można przetestować wszystkie funkcje danego hostingu — natomiast operator nie udostępnia poczty e-mail dla domen z rozszerzeniem jdmsite.com, czyli ich domeną techniczną. Szkoda, ponieważ w wielu innych firmach hostingowych nie mieliśmy problemów z przetestowaniem poczty w trakcie okresu testowego, natomiast tutaj napotkaliśmy się z niepotrzebną barierą.

Bardzo dobry uptime 

Uptime to czas, w którym serwer pracuje bezawaryjnie, natomiast SLA to parametr zbliżony do uptime, będący gwarancją dostawcy co do ciągłości świadczenia usługi. Oba parametry są przedstawione w procentach i powinny zbliżać się do 100%. Wartość uptime sprawdziliśmy za pomocą narzędzia Updown.io, aby określić stopień bezawaryjności serwerów JDM.pl

Uptime JDM hostingu z ostatnich 4 miesięcy wynosi 99,96% – co jest świetnym wynikiem, o wiele wyższym niż gwarantowane SLA w wysokości 99% w miesiącu. Operator deklaruje, że wypadku awarii po jego stronie, która obniżyłaby dostępność usługi poniżej tej wartości, umożliwia przedłużenie ważności konta klienta o kolejne 4 dni za każde rozpoczęte 4 h braku dostępności. Tymczasem wartość parametru uptime wskazuje na to, że usługa jest zdecydowanie lepsza od podstawowych gwarancji i odznacza się naprawdę wysoką bezawaryjnością.

Zbadaliśmy również parametr „response time”. Response time określa czas, potrzebny serwerowi na udzielenie odpowiedzi na zapytanie. Może to wyglądać w taki sposób, że przeglądarka użytkownika wysyła żądanie wyświetlenia strony internetowej i serwer, na którym znajduje się ta strona, musi odesłać odpowiedź. Mierzony czas odpowiedzi daje odpowiedź na to, czy dany serwer działa sprawnie.

Sprawdziliśmy czasy odpowiedzi z różnych kontynentów i okazało się, że JDM hosting ma naprawdę bardzo dobry response time — średnio 138 milisekund. To jeden z najlepszych wyników, jakie widzieliśmy w trakcie testów różnych hostingów. Serwery w JDM.pl są naprawdę sprawne i szybkie. 

Serwer w mgnieniu oka obsłużył zapytania z Europy (zaledwie 6-13 ms) oraz całkiem dobrze poradził sobie z zapytaniami z Ameryki Północnej (149-197 ms). Nieco gorzej, ale wciąż lepiej niż inne hostingi obsłużył zapytania z Azji i Oceanii (222-249 ms). Wnioski z tego testu są takie, że JDM hosting będzie świetnym wyborem do obsługi stron dla użytkowników z Europy, natomiast będzie trochę wolniejszy dla użytkowników z innych kontynentów, ale również sobie nimi poradzi,

LokalizacjaCzas odpowiedzi
Los Angeles, USA149 ms
Miami, USA121 ms
Montreal, Canada197 ms
Roubaix, France13 ms
Frankfurt, Germany6 ms
Singapore, Singapore222 ms
Tokyo, Japan227 ms
Sydney, Australia249 ms
Średni czas odpowiedzi~ 138 ms

Pomoc i kontakt z JDM.pl

Jeżeli chcesz skontaktować się z Biurem Obsługi JDM.pl, to możesz zrobić to za pośrednictwem kilku kanałów:

 • wiadomość e-mail — [email protected],
 • infolinia internetowa (kontakt audio lub wideo) — czynnej w godzinach 9:00 – 17:00 przez cały tydzień,
 • czat na stronie,
 • formularz zgłoszeniowy na stronie lub w panelu klienta.

Sprawdziliśmy, w jakim stopniu BOK JDM.pl daje sobie radę z zapytaniami przez czat. Kilkukrotnie zadawaliśmy im pytania, ponieważ wielu interesujących nas zagadnień nie mogliśmy znaleźć na ich stronie WWW. Odpowiedzi na pierwsze pytania pojawiały się szybko, bo już po około jednej minucie, niemniej przy zadawaniu kolejnych pytań należało czekać lub upomnieć się o odpowiedź. Na część odpowiedzi musieliśmy czekać przez dwie godziny i nie były one wyczerpujące. Podsumowując, być może trafiliśmy na gorszy dzień w BOK lub nie jest on tak samo sprawny, jak w innych firmach hostingowych.

Jeżeli nie chcesz kontaktować się z biurem obsługi i wolisz samodzielnie poszukać odpowiedzi na różne pytania i problemy, to możesz skorzystać z sekcji pomocy lub bloga. W rzeczywistości blog JDM.pl jest zdecydowanie bardziej rozbudowany i bogaty w treści pomocowe — znajdziesz tam wiele przydatnych informacji.

Migracja hostingu do JDM.pl

Niewątpliwą zaletą JDM hostingu jest całkowicie bezpłatna migracja. Przeniesienie jest darmowe zawsze, niezależnie od liczby posiadanych stron internetowych czy skrzynek pocztowych — uważamy to za naprawdę duży plus dla JDM.pl.

W celu przeniesienia usług do tego operatora wystarczy wykonać kilka kroków:

 1. Założyć konto na stronie JDM.pl.
 2. Zgłosić chęć migracji.
 3. Przekazać kilka niezbędnych danych i dostępów.

Następnie zespół ds. migracji ustali z Tobą termin przenosin, które w wypadku niewymagających serwisów trwają około 1 godziny. To naprawdę krótko! Co ciekawe JDM.pl realizuje migracje nawet w trakcie 30-dniowego okresu testowego, dlatego nie musisz od razu kupować hostingu. Najpierw możesz sprawdzić, czy Twoja strona działa lepiej na ich serwerach niż u poprzedniego hostingodawcy.

Przejrzyste regulaminy

Wchodząc na podstronę regulaminów w JDM.pl z pewnością napotkasz tam… porządek. Obowiązujących regulaminów jest jedynie kilka i są one jasno opisane. Same pliki regulaminów otwierają się w osobnej podstronie w formie PDF-a i składają się z zaledwie kilku stron. Wyjątkiem jest regulamin świadczenia usług, jednak udało się go przedstawić na tylko kilkunastu stronach. Tak spisane regulaminy z pewnością ułatwią poszukiwanie szczegółowych informacji dotyczących świadczenia usług i są miłą odmianą od pogmatwanych i długich regulaminów konkurencji.

Generator RODO

Przyjemnym dodatkiem do hostingu w JDM.pl jest darmowy generator polityki prywatności do strony. Znajdziesz go w zakładce „KONTO” w panelu klienta. 

Aby wygenerować umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych, wystarczy wykonać jeszcze dosłownie 3 kliknięcia, a następnie możesz cieszyć się z szybko wygenerowanego dokumentu i zaoszczędzonego czasu.

Podsumowanie recenzji JDM hostingu

Hosting od JDM.pl z pewnością jest świetnym wyborem pod względem serwerów. Są one dobrze zoptymalizowane, szybkie i wydajne, idealne do pracy na WordPressie. Ich wyniki potrafią być zdecydowanie lepsze niż konkurencji, a dodatkowo wykorzystują obecnie najlepszą technologię dysków na rynkach — SSD NVMe Optane. 

Niestety w trakcie naszych testów pojawił się wyraźny problem w kontakcie z obsługą. Udało nam się uzyskać odpowiedzi tylko na część pytań, a czas oczekiwania był bardzo długi. Zdajemy sobie sprawę, że mogło to być spowodowane okresem świąteczno-urlopowym, jednak jakby nie patrzeć, takie sytuacje nie powinny pojawiać się w firmie sprzedającej usługę hostingu premium na WordPressa. Można zadać sobie pytanie, ile w takim razie jest takich okazji w roku, że BOK JDM.pl działa niewydolnie? Hosting od JDM.pl jest trochę jak wycieczka rollercoasterem — oferuje najlepszą jakość usług, by później pokazać niedociągnięcia w innych kwestiach. 

Mimo wszystko hosting ten ma naprawdę wiele zalet, dlatego zachęcamy do samodzielnego sprawdzenia jakości ich usług i obsługi.